Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha egy szabálytalanúl átkelő...

Ha egy szabálytalanúl átkelő vagy az úttesten közlekedő gyalogost elütök és betöri a szélvédőmet, akkor ki téríti meg a kárt?

Figyelt kérdés

Ez már érdekelne egy ideje, hiszen a gyalogosnak nincs biztosítása és bár KRESZ szerint csak két esetben van neki autóval szemben elsőbbsége, egyszer gyalogátkelőhelyen és egyszer azon az úton amire az autómmal bekanyarodok, mégis bárhol kedvük szerint átkelnek ahol éppen kényelmes.

Viszont ennek ellenére mégis szinte minden esetben az autós van kihozva hibásnak, mert a vezetés veszélyes üzem és mindig az autósra van bízva a balesetveszély elhárítása vagy a baleset elkerülése, mindig csinálhatta volna jobban is, kikerülhette volna, megálhatott volna, számíthatott volna rá stb. De ezek szerint a gyalogosra meg semmilyen szabály nem érvényes, hiszen bármilyen szabálytalan is, az autós lesz a fellelős mert a gyalogos szabálysértéséből eredő balesetet nem tudta elkerülni és emiatt alkalmatlan a vezetésre.


Na most csak hogy egyértelmű legyen a helyzet, tegyünk fel egy biztos helyzetet amiben egyértelműen a gyalogos a hibás, például autópálya lehajtón sétál az úttesten, éjjel országúton láthatósági mellény és minden kivilágítás nélkül az út jobb oldalán menetiránnyal megegyezően halad az úttesten, buszmegállóban a busz mögül váratlanul kilépve megkezdi az áthaladást, kereszteződésben a haladási irányomhoz képest merőlegesen féktávolságon belül megkezdi az áthaladást, stb.

Én bármelyik esetben elütöm, behorpasztja a motorháztetőt, betöri a szélvédőt ami miatt az autóval nem tudok közlekedni, tegyük fel az autóval én dolgozom is (egyébként valóban) és a munkámhoz szükséges amit így nem tudok elvégezni, ez nekem bevételkiesés stb.


Mivel nincs biztosítása, így ki téríti meg ebben az esetben a kárt nekem? Tegyük fel, hogy a balesetben rendőrségi intézkedés történt (mondjuk mivel személyi sérülés történt ezért ez egyértelmű) és megállapítása került a gyalogos fellelősége a baleset bekövetkeztéért (ami megint csak egyértelmű egyébként is az általam vázolt helyzetekben).


Emellett még egy kérdés. A gyalogos hogy most kicsit pontosítsunk, mondjuk 2x2 sávos főútvonalon az úttest szélén a járdán elhelyezett korlátok alatt átbújva kilép az úttestre és megkezdi az áthaladást. Mire elér a második sávig addigra én is odaérek, fékezni már nincs időm így kikerülöm. Jobbra rántom a kormányt és összetörök 2 parkoló autót vagy balra rántom a kormányt és áttérek a szembesávba aminek következtében szemből ütközök egy másik autóval és halálos balesetet okozok.

Ebben a helyzetben bárhogy is hárítom el a balesetveszélyt, a balesetet egyértelműen a gyalogos szabálysértése idézte elő? Ennek mentén pedig akkor az összes résztvevő járműben bekövetkezett kárért illetve a halálesetért is a gyalogos felel?



2019. jún. 3. 15:41
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
77%
Ha van lakásbiztosítása, akkor annak a terhére fizet. Ha nincs, polgári peres eljárásban követeled a pénzt.
2019. jún. 3. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
63%

Nem olvastam a litániádat.

2 etet van: Ha elkerülhető a baleset, akkor el kell kerülnöd. Hiába a gyalogos a szabálytalan.- Ez esetben nincs kár.


Ha elkerülhetetlen, és elütöd, akkor magánvádas eljárásban perelheted a károd megtérítéséért. Amit megítélnek, és behajtod ahogy tudod. Kb sehogy, vagy apánként.


De ugyanez vonatkozik állat elütésére is, ha megvan a gazda.

2019. jún. 3. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Mi van? Tehát ha két autó ütközik, akkor betétlap elő, kitöltjük vagy ha nem akkor majd szabálysértési eljárásban eldöntik ki a hibás és annak a biztosítója fizet.

Gyalogosnál meg akármennyire is ő a hibás, még nekem kell perelnem és feljelentést tenni? Ezek szerint nem történik ilyenkor rendőrségi feljelentés, kijön a rendőr körbenéz, elszív egy cigit és hazamegy?


Magánvádasan tudjátok hol szoktak perelni? Ha én bemegyek a rendőrségre és feljelentek valakit mert letörte a kocsim bal tükrét, elloptak a tescoban a bevásárlókosaramból 1kg darálthúst, egy zacskó ürüléket raktak a lakásajtóm elé, stb.


Szóval akkor halálos tömegszerencsétlenség esetén is majd befárad az emberke a rendőrségre miután kiengedték a korházból, és tesz egy feljelentést? Mondjuk ha a gyalogos miatt egy buszvezető félrerántja a kormányt, átmegy a szalagkorláton és bezuhan egy árokba, vagy én autóval elrántom a kormányt, felmegyek a járdára és egy gyalogos helyett elütök 15-öt?


Nagyszerű ez a törvénykezés, ezek szerint autóval fossak a gyalogostól, viszont gyalogosként meg azt csinálhatok amit akarok, mert úgy se soha senki e világon nem lesz képes engem fellelőségre vonni semmiért akármit is csinálok vagy akármilyen súlyos halálos nagy vagyoni káros balesetet okozok.

Kipróbálnám ezt élesben, mi történne ha a Hungárián elkezdenék csak úgy besétálni az autók közé, mit szólna hozzám a rendőr.

2019. jún. 3. 16:01
 4/20 anonim ***** válasza:
82%

Attól függetlenül, hogy nincs elsőbbsége, nem ütheted el.

Az lenne egy olyan eset után a legkisebb gondod, hogy ki fizeti meg a károdat.

A vizsgálódás része, hogy te mindent megtettél-e a baleset elkerüléséért, megállapíthatnak gyorshajtást, relatív gyorshajtást, idegileg megterhelő a vizsgálat, és a gyalogosnak okozott sérülés miatti vívódás, nem a szélvédő javítás foglalkoztatna.

Választ egyébként már kaptál, vagy van biztosítása a gyalogosnak, vagy lehet pereskedni, ha nem akar fizetni.

2019. jún. 3. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Milyen új törvény ez egyébként, hogy szabálysértés esetén nem történik rendőrségi feljelentés abban az esetben, ha személyi sérülés történt vagy nem tudunk megegyezni?


Autó-autó esetén vonatkozik a KRESZ szabály mindenkire, autó-gyalogos esetén már utóbbi nem holott a KRESZ-ben külön vannak paragrafusok, amik nem az autó magatartását szabályozza a gyalogossal szemben, hanem a gyalogos magatartását az autósokkal szemben és a gyalogos kötelezettségeit taglalja.

2019. jún. 3. 16:04
 6/20 anonim ***** válasza:
46%

Bocs, de nekem még a kiinduló szituáció sem világos. Attól, hogy egy gyalogos szabálytalanul kel át és nem adja meg neked az elsőbbséget, még nem lesz automatikusan és egy személyben felelős a balesetért, ugyanis ha te egy hirtelen fékezéssel elkerulhetted volna a balesetet (és ezzel nem idéztél volna elő aránytalanul nagyobb balesetveszélyt), akkor teljesen jogosan felelősségre leszel vonva.


Gondolj bele, ennyi erővel egy idős rokonod sem tudna átevickèlni a főúton, hacsak nem kerül egy kilométert a következő zebráig, hiszen ha nem elég fürge, az autósok meg nem lennének a baleset elkerülésére kötelezve, akkor egyszerűen kilapítaná szegényt az első kamion.

2019. jún. 3. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
51%

"Az lenne egy olyan eset után a legkisebb gondod, hogy ki fizeti meg a károdat."


Kíváncsi vagyok te mennyire örülnél hogyha egy hülyegyerek kirohan eléd záróvonalnál, hogy levágjon 30 métert és betöri a szélvédőd. Örülnél hogy 120 000 forintot kell fizetned?

Velem ez konkrétan megtörtént, nem akart fizetni az ürge, bepereltem, majd megnyertem a pert (amire el sem jött).

2019. jún. 3. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Az utolsónak köszönöm! Végre valaki érti miről beszélek. Az érdektelen buta közömbös gyalogoskról akire dudálhatsz, fékezhetsz nem érdekli ő megy tovább, ha meg balesetet okoz akkor mintha ott se lett volna, neki semmi köze hozzá.

Én a szabályok betartásása mellett vagyok és nagyon kevés kivétellel mindent betartok magam is, ezért háborít fel mindig, hogy ha nekem be kell tartani akkor másoknak miért nem.

Mivel ismerem is a szabályokat, így nem is értem miért akarnak sokan itt vitatkozni velem, hogy jaj szegény öreg a váci úton meg hasonlók, mikor a KRESZ külön kiemeli és egyébként én is kiemelt figyelmet fordítok azokra, akik felismerhetően nem lesznek képesek valószínűleg a szabályok maradéktalan betartására, tehát beszámíthatatlan, idős, fogyatékos, gyerek stb.

Viszont egészséges nem törött lábú, vak, lebénult 60 alatti embernél ki a mentség arra, hogy nem érdeklik a szabályok és azt csinál az úton amit akar.

A gyalogosra ugyanúgy vonatkozik a KRESZ tehát egyenlő fellelősség terhelje abban az esetben ha balesetet okoz, hiszen a törvény előtt mindeki egyenlő, tehát a gyalogos ne legyen felmentve a szabálysértés fellelősége alól csak azért, mert nem autóban ül.

2019. jún. 3. 16:58
 9/20 anonim ***** válasza:
40%

Nem biztos, hogy túléli.

Kit perelnél, a hátramaradt kiskorú gyerekeit?

2019. jún. 3. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
64%

"Kit perelnél, a hátramaradt kiskorú gyerekeit?"


Egy 80 kg emberi test brutális pusztítást tud végezni egy autón (akár a autósofőrt is megölheti). Én meg nem szarom a pénzt hanem keményen megkeresem, így igen, minden további nélkül perelnék.

2019. jún. 3. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!