Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha egy szabálytalanúl átkelő...

Ha egy szabálytalanúl átkelő vagy az úttesten közlekedő gyalogost elütök és betöri a szélvédőmet, akkor ki téríti meg a kárt?

Figyelt kérdés

Ez már érdekelne egy ideje, hiszen a gyalogosnak nincs biztosítása és bár KRESZ szerint csak két esetben van neki autóval szemben elsőbbsége, egyszer gyalogátkelőhelyen és egyszer azon az úton amire az autómmal bekanyarodok, mégis bárhol kedvük szerint átkelnek ahol éppen kényelmes.

Viszont ennek ellenére mégis szinte minden esetben az autós van kihozva hibásnak, mert a vezetés veszélyes üzem és mindig az autósra van bízva a balesetveszély elhárítása vagy a baleset elkerülése, mindig csinálhatta volna jobban is, kikerülhette volna, megálhatott volna, számíthatott volna rá stb. De ezek szerint a gyalogosra meg semmilyen szabály nem érvényes, hiszen bármilyen szabálytalan is, az autós lesz a fellelős mert a gyalogos szabálysértéséből eredő balesetet nem tudta elkerülni és emiatt alkalmatlan a vezetésre.


Na most csak hogy egyértelmű legyen a helyzet, tegyünk fel egy biztos helyzetet amiben egyértelműen a gyalogos a hibás, például autópálya lehajtón sétál az úttesten, éjjel országúton láthatósági mellény és minden kivilágítás nélkül az út jobb oldalán menetiránnyal megegyezően halad az úttesten, buszmegállóban a busz mögül váratlanul kilépve megkezdi az áthaladást, kereszteződésben a haladási irányomhoz képest merőlegesen féktávolságon belül megkezdi az áthaladást, stb.

Én bármelyik esetben elütöm, behorpasztja a motorháztetőt, betöri a szélvédőt ami miatt az autóval nem tudok közlekedni, tegyük fel az autóval én dolgozom is (egyébként valóban) és a munkámhoz szükséges amit így nem tudok elvégezni, ez nekem bevételkiesés stb.


Mivel nincs biztosítása, így ki téríti meg ebben az esetben a kárt nekem? Tegyük fel, hogy a balesetben rendőrségi intézkedés történt (mondjuk mivel személyi sérülés történt ezért ez egyértelmű) és megállapítása került a gyalogos fellelősége a baleset bekövetkeztéért (ami megint csak egyértelmű egyébként is az általam vázolt helyzetekben).


Emellett még egy kérdés. A gyalogos hogy most kicsit pontosítsunk, mondjuk 2x2 sávos főútvonalon az úttest szélén a járdán elhelyezett korlátok alatt átbújva kilép az úttestre és megkezdi az áthaladást. Mire elér a második sávig addigra én is odaérek, fékezni már nincs időm így kikerülöm. Jobbra rántom a kormányt és összetörök 2 parkoló autót vagy balra rántom a kormányt és áttérek a szembesávba aminek következtében szemből ütközök egy másik autóval és halálos balesetet okozok.

Ebben a helyzetben bárhogy is hárítom el a balesetveszélyt, a balesetet egyértelműen a gyalogos szabálysértése idézte elő? Ennek mentén pedig akkor az összes résztvevő járműben bekövetkezett kárért illetve a halálesetért is a gyalogos felel?



2019. jún. 3. 15:41
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

Most nem tudom hány száz kiló lehet akár egy vad, biztos legalább 3x4 ember súlyával felér mondjuk egy kifejlett szarvas. Szinte minden esetben ha ilyen vadelütés történik, az autó totálkáros lesz és általában a sebességen csak annyi múlik, hogy a vadelütésben a sofőr meghal vagy nem, az autó viszont így is úgy is kuka.


Tehát elég nagy kárt okoz egy figyelmetlen idióta gyalogos és nem érdekel mi baja lesz mikor őt se érdekli, hogy én lehet meghalok vagy megölök valakit, az autóm összetörik vagy én töröm össze másét, a legkevesebb amit megérdemel az pár nap korház. És mégegyszer nem győzöm hangsúlyozni, hogy a KRESZ kitér azokra, akik valóban külön figyelmet igényelnek mert akaratlanul nem képesek betartani a szabályokat és felmérni megfelelően a helyzeteket.

Viszont mi még mindig azokról beszélünk, akiknek füldugó a fülében, aki bármikor bárhol elédlép az útra és nem érdekli őt vagy őket a következmények.

A mentő elé lépő gyalogos azzal védekezett, hogy van fék a mentőn meg tud állni és ez megtörtént eset. Innentől kezdve mi szól a védelmükben?

2019. jún. 3. 18:33
 12/20 anonim válasza:
33%
Ha ne adj Isten,valakit elütnél,úgy be lennél szarva,hogy egyből elfeljtennéd a retkes szélvédődet.
2019. jún. 3. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Ezt nem vitatom, viszont pár óra vagy egy nap miután már feldolgoztam és megnyugodhattam, hogy nem én vagyok a hibás, na utána jönne képbe az amiről vitatkozunk itt és amiről a kérdés szól.
2019. jún. 3. 19:13
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

Ha elütsz egy gyalogost, indulni fog eljárás automatikusan, ne aggódj. De az a felelősség megállapítására indul, nem a kár kifizetésére...

Ha megvan a felelős, tehát lezárult az eljárás, akoor lehet a felelőst felelősségre vonni.

2019. jún. 3. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
30%

"Mire elér a második sávig addigra én is odaérek, fékezni már nincs időm így kikerülöm."


Na ez a hozzáállás a baj. Van időd fékezni. Egy sáv 3 méter széles, át is kell bújni a korláton, ez mind idő.

Neked van kb. 4 másodperced, vagy 70-es sebességkorlátozással számolva kb. 80 métered. Ez alatt állóra lehet fékezni az autót. Ha ez valós szituáció, és te nem tettél meg mindent a gázolás elkerüléséért, akkor te nem a szélvédőd miatt fogsz aggódni, hanem amiatt, hogy ki fog kikezelni az aranyeredből, amit a böriben összeszedsz nemi erőszak elszenvedése közben.

2019. jún. 3. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

"Gratulálok, ennek sok értelme van. Ha rajtam múlna, egész nap csak autósokat veszélyeztetnék az úton és ugrabugrálnék előttük hiszen fellelőség esetén sem terhel engem semmilyen pénzügyi veszteség"


Pénzügyi lehet hogy nem azonnal, mert ugye perelhetnek a kártérítésért, de annyira nem jó érzés meghalni, vagy mgnyomorodni egy életre... szóval nem az autósok vannak annyira vszélyeztetve...


Amúgy meg ha autóssal karambolozol, akkor is kizárólag az autóban esett károdat térítik (részben, mert ugye nem kapsz újat a használt helyett). És a járóképtelen kocsi elszállítását ki fizeti? A kiesett időre a közlekedésedet ki fizeti, ha nincs másik kocsid? Az összetört telefonood vagy lptiopod ki fizeti??? Szóval autós sem térít mindent KGFB-re....

2019. jún. 3. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Én ezt megértem, de másik esetben meg a gyalogos hülyeségét én kivédem, elrántom a kormányt ha tegyük fel már tényleg nem tudok megállni és legjobb esetben csak a saját autómat nyírom ki. Hurrá a gyalogos él, megállapítják majd valamikor a fellelőségét és ennyi. Nincs autóm, nincs munkám, és senki nem téríti meg nekem a kárt hiszen a legfontosabb az, hogy egy ember életét megóvhattam és mindenki épségben kikerült a balesetből, ezzel mindenki megelégszik és le van zárva az egész, én meg megyek majd árúfeltöltőnek a tescoba aztán majd pár év múlva talán veszek egy másik autót.
2019. jún. 3. 20:37
 18/20 anonim ***** válasza:
73%

Kérdező, már hogyne térítenék meg? A felelősség megállapításáról szóló végzéssel és a szervízszámlákkal a kezedben szépen felszólítod a vètkes felet a kár megtérítésére. Ha nem fizet, polgári peres eljárást indítasz.


Természetesen ha nincsen annyi pénze az illetőnek, akkor adott esetben hosszú évekbe telhet behajtani a tartozàst, mivel a bíróság nem fog olyan ítéletet hozni, ami az utolsó falat kenyeret is kicsavarja az alperes kezéből. De gondolj bele, ez ugyanígy működik akkor is, ha valaki mondjuk robogóval vagy akàr lejárt műszakijú autóval okoz neked kárt, e tekintetben nem csak a gyalogosok szabàlytalanságai sodorhatnak ilyen helyzetbe. Vagy a kozlekedestol elvonatkoztatva mondjuk a szomszédod buherál otthon valamit, leég miatta a te házad is, aztán ha nem volt biztosításod és neki sem volt felelősségbiztosítás a, akkor bizony lehet pereskedni ugyanúgy évekig. Sajnos vannak ilyen helyzetek az életben.

2019. jún. 4. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

Engem csak az zavar, hogy míg egy normál közúti balesetben egyszerűen kitöltjük a betétlapot vagy a rendőrségi eljárás során megállapítják ki a felelős és ezzel lezárult az egész, nincs semmi hercehurca és nekem a káresemény bejelentésén kívül nincs semmi dolgom.

Ellenben gyalogosnál meg a válaszok alapján még én mint károsult rohanhatok a pénzem után és a rendőrség helyett magamnak kell pereskednem egy közúti balesetet esetén.

Tehát tudtommal magánvádas eljárások kisebb meg személyes ügyekből szoktak lenni nem pedig közúti balesetnél csak azért mert gyalogos okozta és nincs biztosítása.

Ugyanis ezen logikai mentén én az autómon megszüntetem a biztosítás így esetleges balesetnél kapok egy rendőrségi bírságot viszont onnantól kezdve semmi dolgom nincs, nem kellett fizetni a biztosítást és a jármű amiben kárt tettem, azt a kárt se kell megtérítenem mert sorry nincs biztosításom aztán perelj ha akarsz hülye meg van időd ugyse jön össze.

2019. jún. 4. 09:01
 20/20 anonim ***** válasza:
0%

"Engem csak az zavar, hogy míg egy normál közúti balesetben egyszerűen kitöltjük a betétlapot vagy a rendőrségi eljárás során megállapítják ki a felelős és ezzel lezárult az egész, nincs semmi hercehurca és nekem a káresemény bejelentésén kívül nincs semmi dolgom."


A autóval történő balesetnél is van bőven költséged, amit vagy lenyelsz, vagy perelsz...


A másik meg, hogy de, kell fizetni, hisz ha megvan a végzés, hogy ki a felelős, akkor az mér nem hosszú évek pereskedése, hogy a vétkesnek ki kelljen fizetnie az általa okozott kárt.


De ilyen az élet. Ha bemész egy kocsmába, és szétvered a berendezést, ott sincs biztosításod, ami a kért kifizeti, mégsem nyeli be a kocsmáros a kárt. Fogsz fizetni biztosan...

Vagy a szomszéd ház esetében, ahogy előttem is írták.

És rengeteg ilyen példát lehetne sorolni.

2019. jún. 4. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!