Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kötelezhetik a templomba járást?

Kötelezhetik a templomba járást?

Figyelt kérdés
A következő tanévtől át akarja venni az egyház az iskolánkat (ez az egyetlen gimnázium a városunkban) Az lenne a kérdésem ha valóban az egyház üzemelteti tovább az iskolát akkor kötelezhetik-e a gyerekeket arra hogy templomba járjanak? Van erre törvény? És ha kötelezhetik csak azt aki atól a tanévtől tanul ott vagy azt is aki már korábban ott tanult? Köszönöm a válaszokat.
2015. ápr. 6. 00:07
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Leírok az Egyház szemszögéből is egy-két dolgot:


Az egyházi iskolák célja, hogy vallásos nevelést adjanak a gyerekeknek, hogy legyen valami "plusz" a sima neveléshez képest. Ennek a plusznak sok formája van, amik közül az egyik legfontosabb a közös ima, templom, a lelki élet. Ha az egyház nem tud az iskolájában vallási nevelést biztosítani, akkor egyáltalán miért tartana fent iskolát? Nem fogja puszta szórakozásból elvégezni az állam dolgát, ha nem engedik, hogy hozzátegye a saját feladatát. Akkor megy vissza a suli az államnak.


Mivel az egyházi iskolák - nagyon helyesen - tömve vannak nem vallásos gyerekkel, gyakori tapasztalat, hogy a vallási nevelés bizonyos elemei ellenállást váltanak ki. Ez lehet a tanítás előtti-utáni ima, hittanóra, lelkigyakorlatok, hittantáborok, templomba járás...

(megjegyzem, ezek közül valamiért pont a templomba járás veri ki legjobban a biztosítékot, pedig az még kulturális programként is érdekes - igen, én is voltam már sokféle más vallás templomában, még radikálisabb helyeken is, és nagyon érdekesnek találtam, kicsit sem bántónak. Nem értem, miért pont ezzel van a baj - engem ateistaként pl. a kötelező hittanóra sokkal jobban zavarna, valahogy azt mégis jobban elfogadják.)


Ezekre a vitákra többféle válasz létezik, iskolától és hozzáállástól függően:

- Kötelezővé teszik, aztán akinek nem tetszik, mehet másik iskolába. Ez nyilván nem működik ott, ahol nincs alternatív iskola.

- Nem teszik kötelezővé, hanem ezek nélkül a vitás pontok nélkül próbálnak jó példával, szeretettel vallási nevelést csepegtetni az iskolába. Érdekes módon az a tapasztalat, hogy ha már nem "kötelező", akkor a nem vallásos szülők többsége is inkább a hittant választja az erkölcstan helyett, és bizony a hittantáborokba is van bőven jelentkező, sőt, lassan-lassan a diákok (és a szülők!) még a templomba is elszivárognak.

- Ha akkora ellenállás van a szülők részéről, hogy a fűszálba is belekötnek, otthon lerombolják a tanárok tekintélyét, és teljesen ellehetetlenítik a vallásos nevelést, akkor egyszerűen el kell hagyni az iskolát, mindenkinek jobb lesz úgy. Az egyháznak nem kötelessége és nem is szórakozása iskolát fenntartani.

2015. ápr. 7. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!