Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ha a szülők nem állnak jól...

Ha a szülők nem állnak jól anyagilag, tényleg nem kéne gimnáziumba adni a gyereket?

Figyelt kérdés

Mindigis jól tanultam, főleg a nyelvek mentek jól. Mégis végzősként a tanárok általánosban direkt lehúztak majd minden tárgyból (olyan átlagokra adtak 3-ast, amire nem járt volna, volt, aki "elvesztette" a javító dolgozatom valahol, nehogy meglegyen a jobb jegy, volt, aki megmondta, hogy mindenki javíthat, de a "Kis Marika" nem, mert én vagyok a tanár, és azt mondtam). Illetve amikor a továbbtanulás volt a téma, mindig mondták, hogy ne menjek gimibe, úgyse lesz belőlem semmi, mert nem tudok majd tovább menni. Egy idő után már az osztálytársaim is ezzel bántottak, gondolom, tanári uszításra.

Néha behívatták anyut, hogy "térjen észre". Illetve egyszer az egyik nagyon rossz tanuló lánynak (aki végül el se végzett semmit a 8 osztályon túl talán), hogy ő gimibe való, én meg nem.

Végül csak azért is bejutottam, most már egyetemre járok, igaz, a szüleim tényleg csak minimálisan tudtak segíteni anyagilag.


Viszont pár éve beszélgettem valakivel, valahogy szóba került, mit végeztem (ekkor már egyetemre jártam), mondtam, gimit. Erre: "Nem azt mondtad, nem ment jól anyádéknak akkoriban? Miért nem adtak inkább fodrásznak, az menjen gimibe, akinek már megvan a pénz az egyetemre"


Vidéki, kicsi iskola volt, a tanárok mindenki családját ismerték, azért engedtek meg ennyit maguknak.


(Egy másik szegény lány is gimibe ment, de őt támogatták benne, mert annyira rosszul álltak, hogy juttatást kaphattak, ill egyetemen is előnyben volt emiatt. Mi annyira azért nem)


2019. ápr. 23. 18:29
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

Semmi bajom a fodrászokkal, az enyémet, akihez járok, meg kimondottan szeretem, mert nagyon ügyes.

És pont ez az. Hogy keresett, jó fodrász (vagy bármi más szakmunkás) abból lesz, akinek van hozzá tehetsége, kézügyessége. Nekem is volt olyan ismerősöm, aki kettes-hármas bizonyítvánnyal végezte el az általánost, de már fodrásztanuló korában versenyeket nyert, mert ügyes volt benne.

Szóval engem az én nyelvérzékemmel (5 idegennyelvet beszélek) hiba lett volna fodrásznak adni, mert se kreativitásom, se kézügyességem, se nem érdekel.

2019. ápr. 23. 19:56
 12/20 anonim ***** válasza:
45%
Egy kicsit mondjuk nekem beképzeltnek tűnsz. Talán emiatt nem nem kedveltek sem a tanárok sem a diákok. Ne érts félre az elején normálisnak tűntél de a menet közbeni válaszaid kicsit fennhéjázónak tűnnek.
2019. ápr. 23. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Az utolsó, mármint?


Mi hat benne beképzeltnek?


Az, hogy azt mondtam, nulla kreativitásom és kézügyességem?

Vagy az, hogy jó a nyelvérzékem?


Nem vagyok beképzelt, se fennhéjázó, se lenéző és társai, nem is akartam ilyen hangnemben írni.

Szóval, tényleg érdekel, mi a baj.

2019. ápr. 23. 20:01
 14/20 anonim ***** válasza:
29%
Igen, számomra a nyelvérzék fennhéjázó volt ,mivel semmi köze hozzá. Ugyanis, egy 5 nyelven beszélő szakmunkás, aki érti a dolgát, mérföldekkel többet fog keresni mint te valaha. Szóval nem teljesen értettem, hogy mégis miért jön ide az, hogy te 5 idegen nyelvvel, amit egyébként kétlek, hogy magas szinten beszélsz nem lennél jó egy adott szakmunkára.
2019. ápr. 23. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

Van olyan, hogy nyelvérzék, ahogy a matematikához is érzék kell. Ez nem beképzeltség, ez tény.

Nem azért nem lennék jó szakmunkásnak, mert több nyelven beszélek folyékonyan (ami tényleg igaz, de ezt nem állok le bizonygatni, mert nincs értelme), hanem mert semmi kézügyességem, semmi kreativitásom.

Biztos van olyan, aki szuper a szakmájában, és a nyelvérzéke jobb az enyémnél is, és 10 nyelven beszél, miért ne lenne? Az is biztos, hogy jobban fog keresni nálam.

De egyrészt ez engem nem érdekel, mert nem nekem nem lesz tőle se több, se kevesebb, másrészt az ember olyasmit szeret csinálni, amiben sikerélménye van, nekem meg már egy süteményt is problémás szépen megcsinálni, katasztrofális cukrász lenne belőlem (hogy ne csak a fodrászok legyenek mindig elővéve), nem lenne sikerélményem ezen a pályán, míg a nyelvin van.

2019. ápr. 23. 20:10
 16/20 anonim ***** válasza:
25%
Én ezt megértem, csak a nyelvérzéknek az itteni példákhoz semmi köze nem volt. Főleg nem a szakmunkási ügyességet alapul véve. De nekem mindegy, nem érdekel, hogy egyet ért-e velem bárki is. Én csak leírtam a véleményem. Tetszik nem tetszik.
2019. ápr. 23. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Azért írtam, hogy van nyelvérzékem (említettem a kérdésben is), hogy ne legyen az, hogy "Hát, ez mindenhez hülye".

Nyelvérzékem van, kézügyességem nincsen, ez jutott.

2019. ápr. 23. 20:12
 18/20 anonim ***** válasza:
38%
Én ezt megértem, csak az volt fura, hogy nem kapcsolódott a témához. Senki nem firtatta, hogy értesz-e bármihez. Ezért nem értettem, hogy jön ide.
2019. ápr. 23. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
37%

Van, akit vezetni kell, mert nincsen saját útja. Ezeknek az embereknek megmondják, hogy mi legyen és sodródik az árral. Ezeknek az embereknek kell, hogy az iskola vagy a szülő megmondja, hova tanuljon tovább.


Van, aki lázad minden ellen és dacból csak azért sem fogadja el, amit mondanak neki, és ellen megy mindenki szavával, és ez akkora energiát ad neki, hogy ebből merítve tör új utakra.


És van aki nem dacol, mégis van elképzelése. Azt megvalósítja. Ezekből lesznek a sikeres emberek.


Nem a tanár feladata, hogy belőled embert faragjon. A te feladatod, a tanár, csak útmutatásnak van ott. És ha rossz a tanár, attól még te válhatsz jó emberré. Nem kell a gyengeségedet a tanárra fogni, hogy miatta van bármi. Persze, vannak rossz tanárok és hátráltatnak és keserűséget és életre szóló sebeket szúrnak a diákokba. De a diák akkor is egy egyén. És mint egyén feladata, hogy fejlődjön és jobb legyen, mint az, akiket megvet.


Én magam és ismerőseim nevében tudok beszélni, amiket látok körülöttem: Akit segítettek a szülei, könnyebben érte el a célját és kevésbé lett megtört és törtető ember. Egy átlagos életet él boldogan.

Aki nem volt eléggé iskolázott, és mégis megpróbálta, az szenvedések árán jutott el a végére, vagy feladta. Mindkét esetben sok sebet hordozó, megtört emberek lettek. Aki feladta, az jobban sérült, aki végig vitte, az meg elégedetlen lett saját magával szemben.


Az anyagi háttér sokat segít. Nem kell felsőoktatás mellett dolgozni. Nyáron pihenhet. Ha szüksége van extra tanórákra a szülők kifizetik. Negyed annyi energia így végig csinálni egy egyetemet, mint önerőből. És negyed annyi odaadás is. Negyed annyi lelkesedés.

2019. ápr. 23. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
55%
Egyetemistaként időről időre elfog az a gyanú, hogy a volt tanáraim egyetemet is csak képen láttak, akkora hülyeségeket mondtak nekünk is anno, pedig elvileg ők is egyetemet végeztek (még ha némelyikükről elég nehéz ezt elhinni). Persze, lehet arra fogni, hogy az már régen volt, más rendszer volt, változott az oktatás, de nem vagyok hajlandó elhinni, hogy ENNYIRE más lett volna régen, mint amilyen legendákkal hülyítettek minket. Én is szembesültem már többször is azzal, hogy valakinek elmondtam, hogy egyetemista vagyok és az volt a reakciója, hogy "akkor biztosan nincs gondod a pénzzel" vagy "látom jól megy a szüleidnek", közben teljesen átlagos anyagi helyzetű családból származom, államilag támogatott szakra járok. Úgy érzem, hogy egyetem szempontjából az van a legjobb helyzetben, aki szegény vagy nagyon gazdag családból származik, a "középkategóriások" szívnak a legjobban. Aki rossz körülmények közül jön, az jogosult egy csomó támogatásra (pl Szegeden magas szociális pontszámra fél éves ingyen bérlet jár), kolira, szociális és egyéb ösztöndíjakra, ha kicsit jól tanul, akkor tanulmányi ösztöndíjra is, ami nyilván nem elég mondjuk egy albérletre vagy önálló megélhetésre, de minimális szülői támogatással, nyári munkával azért koliban el lehet belőle vegetálni. Akinek gazdagok a szülei, az persze kap saját lakást, kocsit, fizetik minden költségét, csak a tanulással kell foglalkoznia. Aki viszont átlagos anyagi helyzetből jön, az pont lecsúszik mindenről, a szociális pontjaiból pont nem jön össze annyi (ha csak nem csal), hogy elég legyen a kolira, a szülei pedig egy albérletet nem tudnak fizetni neki, nem kap semmilyen támogatást, egy nehéz szak mellett a diákmunka sem igazán opció, úgyhogy max a diákhitel marad és adóssággal kezdi majd az életet.
2019. ápr. 24. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!