Hogyan tovább? Itt most tgx -et kell venni? A logaritmussal mit kezdjek?

[link]
2020. márc. 28. 18:36
 1/7 anonim ***** válasza:

x^lg(ctgx)=x^lg(tgx)^-1


Legyen y=x^lg(tgx)

Ekkor y+1/y=2 innen már menni fog.

2020. márc. 28. 18:47
 2/7 A kérdező kommentje:
Miért lesz ctgx ? Az első sort nem értem, hogyan jött ki.
2020. márc. 28. 18:59
 3/7 A kérdező kommentje:
Biztos valami azonosság ?
2020. márc. 28. 18:59
 4/7 anonim ***** válasza:
ctg(x)=1/tg(x)=[tg(x)]^(-1)
2020. márc. 28. 19:29
 5/7 anonim ***** válasza:

Tanultátok korábban, hogy


ctg(x) = 1/tg(x)


A hatványozásnál tanult negatív kitevő értelmezése alapján


1/tg(x) = (tg(x))^(-1)


Tehát


lg(tg(x)) = lg((tg(x))^(-1))


Itt a hatványozás azonossága szerint ki tudjuk hozni előre a (-1)-et:


lg((tg(x))^(-1)) = (-1)*lg(tg(x))


Tehát


x^(lg(ctg(x))) = x^[(-1)*lg(tg(x))]


A hatványozásazonosság szerint


x^[(-1)*lg(tg(x))] = x^[lg(tg(x))]^(-1), ez pedig reciprokalakban:


= 1/x^[lg(tg(x))]


Tehát az egyenlet következő sora az, amit leírtatok.


Innen úgy érdemes továbblépni, ahogyan az előttem válaszoló írta, vagyis azt a csúnya, bonyolult kifejezést átírjuk egy másik betűvé. Az így kapott egyenlet sokkal átláthatóbb.

2020. márc. 28. 19:30
 6/7 anonim ***** válasza:

A megoldásod 3. sora után alkalmazhatod az a = x^lgtgx helyettesítést.

a+1/a=2


[link]


Innen egyből kaphatod azt, hogy a = 1, azaz x^lgtgx=1


Ez két esetben lehet.


Ha x = 1 vagy lgtgx=0.


Ez utóbbi azt jelenti, hogy tgx=1, azaz x=Pi/4+kPi, k egész szám.

2020. márc. 28. 19:31
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, megvan.
2020. márc. 28. 20:05