Fogalmazási hiba?

Figyelt kérdés

Egy tinikönyvből van a következő részlet:

Kezdd nyugodtan, kényelmesen a napot, csinálj magadnak egy csésze teát vagy kávét. Mialatt a forró tea fölött gőzölöd a pórusaidat, kingondolhatod, hogy mit kell magaddal vinned aznap. Így marad időd arra is, hogy ellenőrizd, minden megvan-e (milyen szerencsés vagy!), hogy felfrissülj. Még le is zuhanyozhatsz, vagy megmoshatod a hajad.



Nekem az utolsó előtti mondat sántít egy kicsit (minden megvan-e, hogy felfrissülj)



Illetve egy hasonló könyvből:

Pattanás, mitesszer és egyéb retetnetek vizsgálata maximum kétnaponta!

A jelenlegi sűrűség napi hatszori önvizsgálat. Ezt betartani nehéz ügy, egy jobb pattanás huszonnégy óra leforgása alatt a semmiből Himalája nagyságrendű iszonyattá nőheti ki magát, de hát valami viszonítási alapra szükség lesz.


a vége itt is kicsit furcsa nekem


2022. júl. 10. 13:57
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
67%
Ezt hivjak beékelt mondatnak, nem helytelen. A két vessző közötti részt takard le es úgy olvasd: Így marad időd arra is, hogy felfrissülj. Ennyi a szerző így oldotta meg. Ez nem fogalmazás hiaba, hanem 8. osztalyos nyelvtan tananyag. Alárendelő mondatok témakör.
2022. júl. 10. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Ja, akkor így akarta:

Így marad időd arra is, hogy ellenőrizd, minden megvan-e, és hogy felfrissülj.

2022. júl. 10. 17:10
 3/14 anonim ***** válasza:
30%
Igen igy akarta. Viszont a harmadik tagmondat nyelvtanilag az elsőhöz tartózik, nem a másodikhoz, ezert azt azzal erdemes olvasni.
2022. júl. 10. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

1: Nem, ez nem beékelt mondat! Ez két, egymással mellérendelő viszonyban lévő tagmondat, melyek ugyanannak a főmondatnak vannak alárendelve.

Beékelés az lenne, hogy pl.: Így marad időd arra is, feltéve, hogy időben hazaérsz, hogy felfrissülj. Ez gondolatjellel is körbevehető, úgy egyértelműbb a szándék: Így marad időd arra is – feltéve, hogy időben hazaérsz – hogy felfrissülj.

2022. júl. 10. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
0%
Nyugi bugi. Ez úgy se érdekli, nem ismeri az alerendelő viszonyt felesleges errol neki beszelni. Ezért nem ezt mondtam. Ha ismerné akkor nem gondolta volna nyelvtani hibának. A beékelt kifejezést könnyebb megjegyezni, mert a kettő közt lévőt kihagyom. Nem nyelvtan professzort kepzun, olvassa ossze az elsot a harmadik tagmondattal, a kozepsot hagyja ki, maris lesz ertelme. Ez a beékelés lényege is.
2022. júl. 10. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

5: Ez nem mentség arra, hogy hülyeséget és valótlanségot mondasz neki. Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy mivel 2+2=4 és 2*2=4, ezért a szorzás és az osztás valójában ugyanaz a művelet…

Nem azért nem ismerte fel, mert nem érti az alárendelést – hiszen magyar az anyanyelve, így nyilván nem most találkozott vele életében először –, hanem mert rosszul volt megfogalmazva. Teljesen feleslegesen keverted ide a beékelést.

2022. júl. 10. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
6: Osztás helyett nyilván összeadást akartam írni.
2022. júl. 10. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%

Nyugodj mar le ertjuk. Nagyon okos vagy, de ő nem lesz nyelvtan professzor. Leirtal neki egy csomo fogalmat, amibol egy kukkot se ért. Sehova nem kell neki, a lenyeg hogy hagyja ki a kozepső reszt es olvassa ugy ossze. Sehova nem kell ez a hulyeseg az eletbe a mentódus a lenyeg, annak aki nem nyelvtan professzornak keszül.

Zseni vagy, feltaltad a csövön a lyukat :DD kár hogy ezzel semmire se megy...ha nem ert belole egy szot sem.

2022. júl. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
80%
Nem tudom, mi alapján gondolod, hogy Kérdező egy kukkot sem ért belőle... De engem is felcímkézel mindennek, már csak magadat kéne felcímkézned – vajon milyen jelzőkkel illetnéd azt, aki úgy szól hozzá egy témához, hogy lövése sincs róla, és amikor szembesítik vele, még ő kezd el hepciáskodni?
2022. júl. 10. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
30%
Lövése sincs ? Ezt honnan tudod? :D ezt miből gondolod? Direkt mondtam igy, mert egy atlagos embernek erre semmi szüksége. Nyelvész vagyok szakon vagyok. Talan nalad is jobban tudom milyen mondatmegkozelitesek vannak. Csak én nem untatom feleslegesen a masikat :D de ha a kvalitasaimra vagy kivancsi nagyon szivesen abrazolom neked haromfeleképpen ezt a mondatot.. csak senkit se érdekel :D ha erdekli a kerdezőt utana olvas az alarendelő mondatoknál, h nem megkimelem ettől. Es elmagyarazom jozan paraszti logikaval, takarja ki az egyik tagmonatot. A nyelvtani fogalmak egyebkent is csak a kozepiskolaban ilyen merevek, mint ahogy leirod. :D nem minden fekete és fehér :D
2022. júl. 10. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!