Fogalmazási hiba?

Figyelt kérdés

Egy tinikönyvből van a következő részlet:

Kezdd nyugodtan, kényelmesen a napot, csinálj magadnak egy csésze teát vagy kávét. Mialatt a forró tea fölött gőzölöd a pórusaidat, kingondolhatod, hogy mit kell magaddal vinned aznap. Így marad időd arra is, hogy ellenőrizd, minden megvan-e (milyen szerencsés vagy!), hogy felfrissülj. Még le is zuhanyozhatsz, vagy megmoshatod a hajad.



Nekem az utolsó előtti mondat sántít egy kicsit (minden megvan-e, hogy felfrissülj)



Illetve egy hasonló könyvből:

Pattanás, mitesszer és egyéb retetnetek vizsgálata maximum kétnaponta!

A jelenlegi sűrűség napi hatszori önvizsgálat. Ezt betartani nehéz ügy, egy jobb pattanás huszonnégy óra leforgása alatt a semmiből Himalája nagyságrendű iszonyattá nőheti ki magát, de hát valami viszonítási alapra szükség lesz.


a vége itt is kicsit furcsa nekem


2022. júl. 10. 13:57
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%
Nyelvésznek tanulsz és olyanokat bírsz írni, hogy "Ezt hivjak beékelt mondatnak"?!? – hát ez már a no comment kategória.
2022. júl. 10. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
0%
Látom nagyon idegesítelek xd nem mindenki akarja ezen a fórumon megcsillogtatni azt mennyit tud, vagy sem (sőt az egom sem az itt kommentelő emberektől függ). Kifejthettem volna, nyílván, de mivel szabad akaratom van, ezét úgy döntöttem a kérdező is jobban jár, hogyha unalmas duma helyett egy egyszerű megközelítést adok. A nyelvészet nem olyan mint a középiskolai nyelvtan. El kellene szakadni ezektől a középiskolai diszciplináktól, mert csak nehezítik a logikus megközelítéseket. A mondatelemzésnek meg amúgy sincs értelme, mert ahány irányzat annyi modell. Ebben az esetben inkább a mondat szemantikai jólformáltsága az érdekes, ami rendben van. Hívhatnám a két tagmondat közötti viszonyt kispistának is :D de ha ennyire zavar téged ez nyugi okos vagy és miegymás.
2022. júl. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"a mondat szemantikai jólformáltsága az érdekes"

Na pont ez nincs meg a Kérdező által kifogásolt mondatban, hiszen azt fejezi ki, hogy ellenőrizd, minden megvan-e ahhoz, hogy felfrissülj. A kifejezni kívánt jelentés viszont nem ez volt, így a mondat szemantikailag nincs rendben.

2022. júl. 11. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
Nem ezt jelenti a fogalom amirol beszélsz :D a 21. szazadi értelmezése szerint :( szomorú
2022. júl. 11. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!