Hogyan lehet bizonyítani?

Figyelt kérdés

Hogyan lehetne bizonyítani, hogy kombináció(n,8) ill. n alatt a 8, sohasem prím?

Próbáltam alulról (kis prímek osztók), felülről, és nagyon sok esetet ki lehet/tudtam zárni - de nem mindet.



2018. márc. 24. 13:03
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Huhhh... "Bebizonyítottad" azt, ami nem igaz, hogy mindig osztható 3-mal.

Elég lett volna a korábbi kommenteket elolvasnod.

"Pl nézd meg 17 alatt a 8"

"Ha n mod 9 <> 8 akkor a 3 osztó."

Tehát ha n=17, 26, 35, 44, ... akkor a 3 nem osztó.

2021. jan. 10. 22:25
 12/14 anonim ***** válasza:

Igazad van, az egyik lépést elrontottam. Nem (k+1)*(k+8), hanem (k+1)/(k+8), és itt már gond van az "egész"séggel.


Nézzük ezt a megközelítést; próbáljuk meg azt megmutatni, hogy két egymást követő binomiális együttható sosasem relatív prím, hogyha n>=9 (nyilván n=8-ra a (8 alatt a 8) és a (8 alatt a 9) relatív prímek). Tehát azt lássuk be, hogy n>=9 esetén


( (n alatt a 8) ; (n+1 alatt a 8) ) > 1. Használjuk a definíciót:


(n*(n-1)*(n-2)*(n-3)*(n-4)*(n-5)*(n-6)*(n-7)/8! ; (n+1)*n*(n-1)*(n-2)*(n-3)*(n-4)*(n-5)*(n-6)/8! ) > 1, 8! értéke 40320. Ezzel az egyenlőtlenség beszorozható:


(n*(n-1)*(n-2)*(n-3)*(n-4)*(n-5)*(n-6)*(n-7) ; (n+1)*n*(n-1)*(n-2)*(n-3)*(n-4)*(n-5)*(n-6) ) > 40320


Az biztos, hogy a két szám közös osztója az n*(n-1)*(n-2)*(n-3)*(n-4)*(n-5)*(n-6) szorzat, ez attól függően lehet több, hogy az (n+1) és az (n-7) számoknak van-e közös osztójuk. Mivel erről semmi biztosat nem tudunk mondani, ezért nézzük meg, hogy ami biztos, az mikor fogja kielégíteni az egyenlőtlenséget. Tehát -jobb híján- tegyük fel, hogy a legnagyobb közös osztó a fent említett szorzat, tehát nézzük meg, hogy arra mikor lesz igaz az egyenlőtlenség:


n*(n-1)*(n-2)*(n-3)*(n-4)*(n-5)*(n-6) > 40320


Meglepetésünkre ennek megoldása n>8:


[link]


Mondjuk WolframAlpha nélkül is viszonylag könnyen megmutatható az egyenlőtlenség (pozitív egész) megoldáshalmaza.


Ez azt jelenti, hogy ha n>=9, akkor valóban nem relatív prímek az egymást követő számok.


A számok szigorúan monoton növekedve követik egymást, így a soron következő szám nem lehet prím, elvégre egy prímszám csak olyan számmal tud nem relatív prím lenni, amely önmagának egész számú többszöröse, viszont egy nála kisebb (pozitív egész) szám nem lehet az egész számú többszöröse, így mindenképp relatív prím lenne korábbi szomszédjával, ami ellentmondás.


Remélem, hogy ebben már nem lesz hiba.

2021. jan. 11. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Ha jól értem, akkor ebben már minden korrekt.
2021. jan. 14. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Jónak látszik, de nem értek hozzá.

Én #1 alapján elindulva láttam be:

n*(n-1)*...*(n-7) / 8!

a számláló egy 8 tényezős szorzat lesz, ami csak úgy lehetne prímszám, hogyha pontosan 7 tényezője 1, a 8. pedig prímszám, viszont 7 darab 1-es szorzó nem kivitelezhető, mert a 7 kisebb szorzót. sem egyszerűsíthető a nevezővel 1-re ha n>9, mert szorzatuk nagyobb mint a nevező (8!).

2021. jan. 14. 10:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!