Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Pécsi orvosi diplomával...

Pécsi orvosi diplomával milyen lehetőségeim lennének?

Figyelt kérdés

Pécshez közel lakom, idén felvételizek orvosira. Budapest anyagi okok miatt nem játszik, ezért a PTE-ÁOK-t tettem első helyre.

Milyen lehetőségeim lesznek ezzel a diplomával? Nem csak GYIK-en, de sok helyen olvastam, hogy a Semmelweis-diplomához képest a vidéki orvosi kb WC-papír. Jó, ez nyilván túlzás, de sok helyen írják, hogy közel sem olyan színvonalas, tekintélyes, a kutatási eredményekben, rangsorokban is, és ismertségben, elismertségben is elsöpri a Semmelweis a három vidékit. Viszont én diploma után, ha már lesz állásom (és nem a családot terhelve, hanem saját pénzből) szeretnék Budapesten élni és dolgozni. De ha jól tudom, a vidéki orvosik nagyon rossz hírűek (főleg a Semmelweishez képest) mind idehaza, mind külföldön.



2018. márc. 15. 14:51
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
94%

„Pécsi orvosi diplomával milyen lehetőségeim lennének?”

Pontosan ugyanazok, mint bármelik másikkal.


„Nem csak GYIK-en, de sok helyen olvastam, hogy a Semmelweis-diplomához képest a vidéki orvosi kb WC-papír.”

Ez a trollok szövege (nem csak itt, sok helyen). És feltűnő, hogy soha egyik sem tudta megindokolni észérvekkel, hogy miért lenne így. Mert nincs is így.


„És gondolom, ezek a cikkek sem trollkodások.”

De. Vagy trollkodás, vagy reklám. Egyre megy.

[link] "legtekintélyesebb hazai orvosi egyetem"

A cikk címe „puncipolitika”, stílusa, és a megjelenés helye is nagyon komoly szakmaiságot feltételez a megállapítások hátterében :P Nem ilyenekről kellene tájékozódni.


[link]

A cikk az SE honlapjáról származik. Önfényezés.

Ilyeneket Pécsről is lehet találni bőven, a teljesség igénye nélkül:

[link]

[link]


[link]

Semmilyen objektív és ellenőrizhető szepmontrendszer nem volt. Valakit megkérdeztek (azt sem tudni, kiket, az eredmény alapján SE-közeli embereket), ők a haverjaikat ajánlották (azt sem tudni, mi alapján), aztán valakik írtak erről egy cikket. Ja, és közzé tették a neten, azért, hogy rendeled meg tőlük a Haszon magazint, csak itt és csak most 470 forintért...


A HVG évente megjelenő különszáma ugyanez a kategória, bár ők legalább próbálnak némi szakmaiságot álcázni, de az adatokat bizonyíthatóan hamisítják. Hogy konkrétumot is mondjak:

A PTE-ÁOK még 2012-ben a manipulációk ellenére is megelőzte az SE-ÁOK-t oktatói kiválóság terén (és abszolút helyezésben is), itt az eredeti cikk: [link]

Szintén sokat mond, hogy még ezen a 2012-es listán is utólag előrébb hozták a SOTE-t:

[link]

Hasonlítsuk össze a fenti linkkel: PTE ÁOK oktató kiválóság terén 1. helyett itt már csak 2., SE-ÁOK pedig a hallgatói kiválóág szerint 26. helyett már 16. Pedig elvileg ugyanaz a lista (2012-es rangsor: amikor közzétették (2011.11.22), akkor Pécs volt rajta előrébb, de ha valaki ma keresi vissza a táblázatban, akkor már mást talál, mintha eredetileg is úgy lett volna (még jó, hogy az eredeti cikket elfelejtették utólag módosítani, így mindenki láthatja, hogy csalnak). Mennyire megbízhatóak akkor az ezen az oldalon található számok? Valami úgy látszik történt 2012 óta a HVG-nél, ami miatt az SE-nek előrébb KELL szerepelnie, visszamenőleg is...


Két másik anomália 2016-ból: [link]

Oktató/hallgató arány: rögtön feltűnik, hogy 3 db 1. helyezett van (9-re kerekített aránnyal) (SE ÁOK, SZTE ÁOK, SE EKK). PTE ÁOK a 4. (10-re kerekített aránnyal). Ha valaki kiszámolja a valós értékeket (mert a táblázat adataiból lehet, egyszerűen el kell osztani a hallgatók számát az oktatókéval), akkor kiderül, hogy az SE-ÁOK csak a 3. lenne 8,999-cel (mivel az SZTE ÁOK és SE EKK is előtte lenne), Pécs meg azért 4., mert a 9,6-ot már felfelé kerekítjük. Valószínűleg ezért kellett egyébként kerekíteni, hogy a SOTE ne harmadik legyen, hanem első.

Fokozattal rendelkező oktatók aránya: a DE-GYTK-n mindkét paraméter magasabb (82,8 %, ebből MTA-cím: 14,1%), mint a SE-ÁOK-n (79,4 %, ebből MTA-cím: 10,7%), de még ez sem elég ahhoz, hogy a DE-GYTK az SE-ÁOK elé kerüljön (mivel mindkettőt másodiknak rangsorolják). Erre nem létezik semmilyen ésszerű magyarázat (mivel nem létezik olyan súlyozás, ami indokolná a rangszámok iylen fajta kiosztását), az egyetlen lehetőség a tudatos manipuláció.


Megjegyzem: ha nem manipulálnák a rangszámokat, és valóban helyesek is lennének az adatok, és valóban az SE lenne előrébb, a paraméterek között nincs egyetlenegy sem, ami az egyetem színvonalát méri. A diákok felvételi-, OKTV- és nyelvvizsgaeredményei nem az SE érdemei, az SE által „hozzáadott értéket” viszont nem méri a lista... A kutatás terén is hasonlóan informatív a dolog, a PhD-val rendelkező oktatók száma és aránya semmit nem mond, mivel nincs súlyozva a kutatók életkorára (ha meg az arány 100% lenne, az az oktatói utánpótlás teljes hiányára utalna, ami azt jelenti, hogy az egyetemet be lehet zárni nem sokára, ha így marad), de a lista szempontjai alapján ez lenne a „legjobb”-ként értékelve.... Szakmaiság egy nagy 0.

[link] „Itt pl megemlítik, hogy a PTE azonos kategóriában végzett...”

No, ládod, pontosan ezért nem vehetők komolyan a cikkek. Mert a PTE is ugyanott végzett, mégis csak az SE-t, ELTE-t reklámozzák. Talán csak nincs valami érdekeltsége az indexnek ebben? HVG ugyanez.


[link]

A 444-be most inkább nem mennék bele, hogy kik és milyen olvasóközösségnek írnak ott cikkeket, de az egész oldal egy adott politikai irányzat szélsőséges nézeteinek terjesztéséről szól. A legtöbb cikkük is ebben a szellemben íródott, ami nem, azt meg a kommetelők teszik azzá. Mellesleg a linkelt cikk az albérletárakról szól, és még a cikk szerint sem a képzések színvonala miatt vannak hátrányban a vidéki egyetemisták. Az, hogy vidék miért népszerűtlenebbek a vidéki karok (már ha tényleg azok, mert ugye gondoljuk mindezt pár ember bemondása alapján, közben a valóság az, hogy a külföldi hallgatók áldják az eget, ha a magyar vidéki orvosikon tanulhatnak...), annak meg nem a színvonalhoz van köze, hanem az országban tomboló Budapest-mániához.


„De ha jól tudom, a vidéki orvosik nagyon rossz hírűek (főleg a Semmelweishez képest) mind idehaza, mind külföldön.”

Rosszul tudod. Ha van is különbség az elismertségben, akkor az éppen fordítva van.

A QS-nél (ami alapján a SE a top200-ban van, és aminek linkeléted is az önfényező cikkét) az „employer reputation” (ami az egyetem elismertségét jelenti a leendő munkátzatók, főleg külföld) szemében. Az SE a magyar orvosi karok közül a legutolsó 55,4 ponttal. Összehasonlításként a másik 3 egymáshoz kar hasonlóan szerepelt (mindegyik 65-66 pont között), míg az SE nagyon kilóg lefelé. Vajon miért?


„sok helyen írják, hogy közel sem olyan színvonalas, tekintélyes, a kutatási eredményekben, rangsorokban is, és ismertségben, elismertségben is elsöpri a Semmelweis a három vidékit.”

Hiába írják. Nem söpri el, sőt... Ld. előbbis, illetve itt:

[link]

country/region-nál jelöld be Hungary-t, vagy menj lent a 15. oldalra (Pécs), majd a 16.-ra (Semmelweis)


Itt tehát pl. egészségügyi-orvosi területén a PTE végzett picivel előrébb, de hivatalosan mindkettőt 301-400 közé rangsorolták. De semmiképp sincs előrébb a SE.


Pár példa:

Pécsen olyan magas színvonalú az oktatás, hogy még Amerikából is jönnek Pécsre, hogy átvegyenek bizonyos elemket:

[link]

„Az uniós tagállamok közül Magyarországon, méghozzá Pécsen kutatják és tanítják a legmagasabb szinten a migrációs orvoslást...”


Mindeközben a SOTE-n sincs minden rendben:

[link]


Itt a 3-asban számos más példát is találsz arra, hogy miért is alaptalan Pécset szidni:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb..


A vidéki egyetemeket elárasztják a külföldi hallgatók:

[link]

[link]


Főleg németek és norvégok.

[link]

[link]

Ők meg nem jönnének ide, ha azt gondolnák, hogy akár csak picivel is alacsonyabb a színvonal, mint másutt.


A külföldi hallgatók egyébként imádják a PTE-t:

https://www.youtube.com/watch?v=f3xqviqZGDg


„Hogyha nagyobb sikereket érek el egy nap a PTE-s diplomámmal, mint a legtöbb SOTE-s (pl PhD, esetleg MTA-doktor stb), akkor le tudom küzdeni azt a lenézést vagy hátrányt, hogy nincs Semmelweis-diplomám?”

NINCS HÁTRÁNY!!! A 9-es is szépen leírja neked, hogy az eslő munkahely után nem számít a diploma (teszi ezt a megnyugtatásodra), erre te belemagyarázod ebbe is, hogy az eslő munkahelyen biztos előny lenne a SE diploma. De erről szó sem volt. De mivel a legelső munkahelyre jelentkezéskor még nincs szakmai múltad (bár akár lehet is, ha TDK-ztál), akkor valóban a diplomát nézik, de nem azt, hogy hol végeztél, hanem azt, hogy milyen eredménnyel. A 9-es erre gondolt szerintem. De te belemagyarázod a saját félelmeidet (vagy téveszméidet, ha már a 12-esben szóba hoztad...). És aztán még te hordod őt el a sárga földig a 12-13-ban, pedig ő tényleg segíteni akart.


„Olvastam én is gyik-es kérdéseket, és tényleg sok troll van, de pl volt normális válaszoló, aki leírta, hogy ő medikus kupán barátkozott minden orvosiról hallgatókkal, de a SOTE-sok akkor is éreztették, hogy nincsenek egy szinten. Szóval nem mindenki troll...”

Ez épp az ellenkezőjét bizonyítaná. Mivel a SE-n vannak, akik azt terjesztik, hogy ők „felsőbbrendűek”, ezért viselkednek néhányan közülük úgy Medikus Kupán. A MK egyébként is a versengésről és egymás „cukkolásáról” is szól (amit még a cukkoló sem valószínű, hogy komolyan gondol). A SOTE-sok meg frusztráltak, mert sosem ők nyerik a kupát. :) De ha majd mész egyszer MK-ra, látni fogod, hogy jó a hangulat, és a SOTE-sok döntő része is normális.


„Szóval nem, nem troll vagyok.”

Amennyire próbálod itt bizonygatni, hogy milyen jó is az SE, hiába ír akárki akármit, ezt egyre nehezebben fogja elhinni bárki is... De rendben, mivel én nagyon jóhiszemű vagyok, én akár el is hihetem, hogy nem vagy troll. Részben ezért is válaszoltam neked részletesen, segítő szándékkal. Mi is akkor a kérdésed?

Azt mondod, „Budapest anyagi okok miatt nem játszik” (amit lejárató cikknek linkeltél a 444-ről, az főleg erről szólt). Ha meg mi azt mondjuk, hogy menj nyugodtan PTE-ÁOK-ra, mert az is legalább olyan színvonalas, akkor nem foglalkozol az érveinkkel, legyenek bár akár nagyon meggyőzőek. Akkor mit vársz tőlünk? Bólogassunk? Mondom ezt minden tisztelettel. De ahogy a 12-13-ban is viselkedsz, az alapján tényleg nehéz elhinni, hogy nem vagy troll.


„Egy ember írta, hogy mindegy, a többi rávágta, hogy Semmelweis.”

A linkelt GYK-s kérdés kapcsán még gyanúsabb, hogy troll vagy. Mert egyértelmű, hogy nem mondasz igazat. Ha megnézed, 3 ember mondta, hogy Semmelweis (és a 3-ból 2 másikat is mondott, 1 csak Semmelweist). És 6-an (tehát 2/3) beszéltek más szempontokról, így nagyjából inkább az emberek 2/3-a volt, aki nem vágta rá, hogy SE. Te meg ennek ellenkezőjét állítod. Mit gondoltál, senki nem ellenőrzi majd le, hogy igaz-e, amit írsz?


„És a belinkelt kérdés is ezt támasztja alá, már bocs... Hogy ez az emberek többségének véleménye.”

Mint láttuk, nem. De még az ide írók többségének (ami az embereket nem is reprezentálja) sem. Te mit olvastál? Már bocs. Meg az is érdekes, hogy pont ezt a kérdést találtad meg, pedig 1000 helyen elmonddtuk már ezt, és nem törölték a troll összes kérdését, így sok helyen el lehet még olvasni a neki adott részletes cáfoló válaszokat.

Csak 1 példa:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..


„Nem érted, hogy 18 éves felvételiző vagyok, direkt belinkeltem a cikkeket, amik aggasztanak (meg voltak más hasonlók is, de nem találtam meg mindegyik linkjét).”

Messziről jött ember azt mond, amit akar. Nagyon jól emlékszik mindenki a trollra, aki sok nicken kiadta magát már mindenkinek. Ha érdekel, itt leírtam a 6-osban:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magya..

Sok egyéb nickje is van, és még több volt, ami töröltek.


Éppen ezért sokszor már nehéz jóhiszeműnek lenni. Meg írtam is, hogy konkrétan mik aggasztanak nálad. Mindazonáltal, ha tényleg nem vagy troll, akkor remélem, hogy segít a válaszom eloszlatni a félelmeidet.

2018. márc. 15. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:
93%
Önként nem a Semmelweisre mentem, pedig felvettek volna és budapesti vagyok. Egyébként tök nehéz elhinni, hogy nem ugyanaz az ember vagy, aki ugyanolyan stílusban nyilatkozik, ugyanolyan cikkeket belinkelve. Ha szerinted a vidéki diploma WC papír, ne menj vidékre, szerintem ez ennyire egyszerű.
2018. márc. 15. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:

Végigolvastam a kommenteket is, és a kérdező által linkelt cikkeket.

Utolsó előtti! Szerintem ahogy a kérdező a vidéki orvosikat lenézőkre pörög rá, te meg a SOTE-t dicsőítőkre. A 444 "puncipolitika" cikkébe túl sokat láttok bele szerintem. Tetszik, nem tetszik, jogos, nem jogos, azt el kell ismerni, hogy Magyarországon a Semmelweisnek van a legnagyobb neve, 2015-ben pl 32-vel több pont kellett oda, mint Pécsre. Ez persze nem jelent semmit, hisz aki nem való orvosira az a SOTE-ról és a POTE-ról is kibukik, illetve minden évben megy rengeteg ember (az ország minden részéből) vidéki orvosira 460+ (tehát bőven "SOTE-kompatibilis") ponttal. De az átlagember fejében a SOTE a magyar Harvard. Igaz, hogy alig jobb a vidéki orvosiknál, amikor épp jobb helyen végez, 1-2 hellyel, de never mind, csináljunk úgy, mintha...

Amire írtad, hogy a SE oldalán jelent meg, és linkeltél PTE-ÁOK-s cikkeket, kicsit mellélőttél, mivel a SE-s cikket kottára ugyanígy, ugyanezzel a címmel és szöveggel lehozta az országos (gyakorlatban inkább budapeti helyi) online média: 24, 444, Mérce, Origo stb.

Nekem a gondom inkább a Budapest-centrikus cikkel van, ahol a vidéki hallgatók hátrányairól van szó, akik Bp-en tanulnak.

Szóval bocs, de nekem attól fordul ki a gyomrom, mikor Szeged mellől felmegy a srác Budapestre egy szakra, ami az SZTE-n is van, majd sír a szája, hogy neki dolgoznia kellett a megélhetésért a fővárosban.... ÉS?! Komolyan sajnálni kell azt, akinek büdös a Szegedi egyetem? Tény, hogy vannak az országban gyengébb, kevésbé ismert egyetemek, de a PTE, SZTE és DE sok budapestit is megelőznek.

Az meg, hogy a pesti egyetemek népszerűbbek, egyértelmű. Pécs, Szeged, Debrecen, Győr, Miskolc stb egyetlen egyetemmel "indul", míg Budapesten rengeteg van. Város szinten nyilván oda jelentkeznek többen, ahol több az egyetem. Egyszerű matematika. Így nem nehéz népszerűbbnek lenni.

Szóval utolsó előtti, szerintem kicsit túlspiláztad te is, de azért sok mindenben igazad van. Leírhatja és mondhatja a média, hogy a vidéki egyetemek népszerűtlenek (bár kötve hiszem, hogy ez alatt az orvoskarokat értenék), nem tekintélyesek stb, lehet őket szidni, csak nem tudom, hogy utána miért várják el egyetlen PTE, SZTE vagy DE diplomás orvostól, hogy itthon maradjon, és ne dobbantson, majd fizesse ki külföldről a tandíjat? Szóval lehet itt köpködni a vidéki orvosikra, csak akkor nem kell meglepődni, hogy orvoshiány van.

Amúgy HVG, akinek a szubjektív rangsora van, ők tették ki normális címmel ezt a cikket, nem lejáratva a vidéki orvosikat:

[link]

Érdekes, hogy az index, 444, mérce azokat a cikkeket közzé sem teszi, ahol a SOTE nem előzi meg a többit, de mindegy is.

Záró gondolat: Aki szerint Budapesten jobb orvosokat képeznek, azokhoz lenne pár költői kérdésem. Akkor miért dolgozik a budapesti CVC-ben POTE diplomás adjunktus és rezidens is, ha nem olyan jó a POTE képzése, mint a SOTE-é? Gondolom, lett volna SOTE-s jelentkező is bőven az egyik (ha nem a) legjobb kardiológiai klinikára az országban. Vagy akkor miért van a SE-AITI-n tanszéki csoportvezető docens POTE-s diplomával, ha alulképzett orvosként végezte volna el a POTE-t? Miért dolgoznak a budapesti luxusklinikákon POTE, SZOTE és DOTE diplomás orvosok is, ha nem kaptak ugyanolyan jó képzést, mint a SOTE-sok?

2018. márc. 16. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:

Még egy apróság a TOP100 orvoshoz, mert a kérdező és a 21-es válaszoló is nagyon vakon van.

Szponzorált belsős cikk, bár hozzáteszem, van köztük pécsi is, meg az ország minden pontjáról, és nyilván SE-centrikus, ez tény, DE!

A cikknek köze nincs a diplomához. Nem diploma alapján nézték, hogy hol végzett a 100 "legjobb" orvos, hanem jelenlegi munkahely alapján. Ergo ha a SOTE orvosok között van pl DOTE diplomás, akkor ő nem a DOTE-t, hanem a SOTE-t erősíti, mert ott dolgozik.

Ettől függetlenül röhejes a cikk, szóval ne akarják már nekem beadni, hogy nem lenne benne a TOP 100 magyar orvosban az, aki a SZOTE elvégzése utána az USA-ban kutatott, ott szerezte a PhD-ját, azóta itthon dolgozik (tudok ilyet), ha objektív lenne a cikk.

De kiemelném ismét, hogy itt munkahelyet néztek, nem diplomázás helyét. A SOTE egyébként aránytalanul több támogatást kapott mindig is, így nem nehéz jobb munkát végezni.

Ettől függetlenül a kérdezőnek üzenem, hogy ha jó eredménnyel végzi el a PTE-ÁOK-t, mehet pl a SOTE-ra is PhD-zni, aztán akik legyintettek előtte a POTE-ra (lesznek ilyenek, ezt garantálom), majd meglepődnek, hogy jaaaaa, pécsi diplomával is lehet valaki jó és sikeres orvos? Az ilyen lenéző sznobok ellen az a legjobb, ha megmutatod, hogy nagyobb sikereket érsz el az általuk lenézett diplomáddal, mint a SOTE-sok 95%-a.

2018. márc. 16. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:

Az előző két komment írója vagyok. Még valami eszembe jutott. Számomra egyébként nem is egy-két tudatlan, laikus civil véleménye a megdöbbentő, akik azt hiszik, hogy ami Bp-en van az jó, ami vidéken (nagyvárosban, nem faluban...), az pedig rossz.

Az a hihetetlen nekem, hogy ilyen mérce, 444, origo, index és társaik egyik nap kirakják az orvoshiányos cikket, sírnak, hogy nyugatra vándorolnak az orvosaink, majd másnap kiraknak egy vidéki orvosikat szétgyalázó és SOTE-t istenítő posztot, hogy az az egyetlen valamire való orvosi Magyarországon. Szóval nem igazán értem...

Egy szakkal nem csinálják ezt, se a tanárival, se a mérnökivel, se a jogásszal, csak az orvosik közül gyalázzák a 3 "vidékit", azokat a szakembereket, akikre a legnagyobb szüksége lenne az országnak, mert lassan alig marad orvosunk. Erre pont őket kell mindenféle sz....r, reteknek lehordani, meg értéktelennek nevezni a diplomájukat. És persze meglepődnek, hogy a lesz...rozott pécsi/szegedi/debreceni diplomával kimennek egy neves nyugati klinikára, ahol értékelik az orvosi diplomába fektetett energiáját, a megszerzett tudását.

2018. márc. 16. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:
86%

#23-25:

Sok mindenben egyetértünk, de pár dologban hadd mondjak ellent.


„Szerintem ahogy a kérdező a vidéki orvosikat lenézőkre pörög rá, te meg a SOTE-t dicsőítőkre.”

Nem „pörgök rá”, ha valaki azt mondja, hogy a SOTE kiváló egyetem, ezzel én is egyet kell értsek. Ha valaki azt mondja, hogy a SOTE jobb egyetem, mint a másik 3, akkor elvárom, hogy bizonyítsa. Ezt eddig nem tudják (mert nincs is így), az állítás viszont megtévesztő, mert azt sugallja, mintha úgy lenne, ezért le kell írni az igazat. Meg nem bírom a tévhiteket, legyen szó bármiről. Sajnos a mai modern társdalom az ilyen tévhitek melegágya, mert az emberek többsége nem jár utána semminek, hanem gondolkodás nélkül elhiszi, amit olvas valahol...


„Tetszik, nem tetszik, jogos, nem jogos, azt el kell ismerni, hogy Magyarországon a Semmelweisnek van a legnagyobb neve”

Miért lenne így? Mit jelent a „legnagyobb név”? Ismertséget? Elismertséget? Mindkettőt? Milyen objektív mérőszámot és módszert javasolnál annak mérésére, hogy melyik egyetemnek mekkora a neve? Történt-e ilyen vizsgálat? Mert pl. ha a QS employer reputation-ból indulunk ki, akkor épp a SOTE elismertsége a legkisebb a 4-ből (ettől még nem mondom, hogy gyengébb, mert a QS is tévedhet, de vicces, hogy a SE állítólagos nagyobb elismertségével már tele van a padlás, de az egyetlen elemzőnél, ahol állítólag mérték ezt (bár ott sem derül ki, pontosan hogyan), éppen ellenkező eredményre jutottak). A „nagy név” önmagában semmire sem garancia. És az ismertség és az elismertség 2 teljesen független paraméter.


„2015-ben pl 32-vel több pont kellett oda, mint Pécsre.”

Na és? Ezt leginkább a megközelíthetőséggel lehet magyarázni, de ha valaki gonosz lenne és a lejáratás lenne a célja, még akár azzal is indokolhatná ezt, hogy „azért jelentkeznek többen a SOTE-ra, mert tudják, hogy könnyebb, mint a többi”. Persze ezt is bizonyítani kellene, és nem lenne könnyű.


„De az átlagember fejében a SOTE a magyar Harvard.”

Az ilyen hangzatos szövegek legalább olyan semmitmondóak is, mint amilyen jól hangzanak. Egyébként a Harvard is erősen túl van hype-olva. Aki meg ilyeneket mond, tőle nyugodtan meg lehet kérdezni, hogy mit tud a Harvard orvosképzéséről, kíváncsi lennék, mi lenne a válasz... Egyébként az, hogy mindenki azt hiszi, hogy a Harvard az etalon, ez is főleg a reklámnak köszönhető (persze a jó hírnévhez tényleg jónak kell lenni, a reklám önmagában nem elég, de egy adott szint felett már a reklámon múlik, hogy egy egyébként jó termék mennyire lesz népszerű vagy elismert). És az egyetem is afféle „termék”, amit el kell adni. Egyébként a „ranglista” is termék (pl. a HVG-nek is bizonyára jó üzlet az évente megjelenő különszám), meg még az ismert elemzők oldalán is jelennek meg szponzorált hirdetések, biztosan az objektivitás jegyében.


„Igaz, hogy alig jobb a vidéki orvosiknál, amikor épp jobb helyen végez, 1-2 hellyel, de never mind, csináljunk úgy, mintha...”

Nem ALIG jobb, hanem NEM jobb. De valóban úgy csinálnak, mintha.


„Amire írtad, hogy a SE oldalán jelent meg, és linkeltél PTE-ÁOK-s cikkeket, kicsit mellélőttél”

Nem „lőttem mellé”, mert attól, hogy lehozták (és talán nem is ingyen), attól még ott jelent meg először, és reklám. Amiket linkeltem PTE-t reklámozó cikkeket, azokat is lehozták különféle sajtóorgánumok szerte az országban. Nyilván mindegyik elsősorban a helyi médiában reklámoz, az SE esetén meg ezek pontosan azok, amiket írtál is. De hiába van cikknek álcázva, attól még reklámról van szó.


„Nekem a gondom inkább a Budapest-centrikus cikkel van, ahol a vidéki hallgatók hátrányairól van szó, akik Bp-en tanulnak.”

Ez is túl van pörgetve, vidéken ugyanúgy hátrányban van a budapesti hallgató a helyiekhez képest, mert ott meg neki kell albérletre, megélhetésre, stb. költenie. és attól, hogy budapesti, még nem feltétlenül gazdag. Mint ahogy a vidékiek között is sokan vannak, akiknek semmi gondot nem jelent a megélhetés Budapesten.


„Tény, hogy vannak az országban gyengébb, kevésbé ismert egyetemek, de a PTE, SZTE és DE sok budapestit is megelőznek.”

Gyakorlatilag nem is lehet különbséget tenni köztük objektíven. Egy szinten vannak az SE-vel, ELTE-vel, BME-vel.


„Az meg, hogy a pesti egyetemek népszerűbbek, egyértelmű. Pécs, Szeged, Debrecen, Győr, Miskolc stb egyetlen egyetemmel "indul", míg Budapesten rengeteg van.”

Nem volt ez mindig így, csak 2000-ben központilag megoldották ezt, amikor a POTE-t, SZOTE-t, DOTE-t egyesítették a városaikban található többi egyetemmel (sokkal inkább politikai utasításra, mint szakmai alapon). Budapesten is meg lehetett volna azt tenni, de ott nem tették, és ez szintén politikai kérdés. A „rengeteg egyetem” meg általában keskenyebb palettát is nyújt, mivel mindegyik egy adott képzési területre van szakosodva, és sokszor redundancia is van, pl. amikor BME és ÓE elég sok hasonló szakot indít, aztán meg egymásra mutogatnak, hogy a másik sz...r. Ugyanaz mint a SE vs. vidék esetében.


„Város szinten nyilván oda jelentkeznek többen, ahol több az egyetem.”

Nem az egyetemek száma a mérvadó, hanem a város lakosságának a nagysága. Ahhoz képest, hogy Budapesten 2 millió ember él, ami az ország 20%-a, valójában nem is jelentkeznek többen arányaiban a pesti egyetemekre.


„Leírhatja és mondhatja a média, hogy a vidéki egyetemek népszerűtlenek (bár kötve hiszem, hogy ez alatt az orvoskarokat értenék), nem tekintélyesek stb, lehet őket szidni”

Lehet, csak ha nem tudjuk megalapozni, akkor a saját magunk hitelességét ássuk alá, de valójában az sincs tiltva.


„Utána miért várják el egyetlen PTE, SZTE vagy DE diplomás orvostól, hogy itthon maradjon, és ne dobbantson, majd fizesse ki külföldről a tandíjat?”

Ugyanezt a SE diplomás orvostól is elvárják.


„Amúgy HVG, akinek a szubjektív rangsora van, ők tették ki normális címmel ezt a cikket, nem lejáratva a vidéki orvosikat”

Ez nagyon helyes, de a ranglistát is így kellene csinálni... Vagy akkor inkább ne csinálják, ha nem tudják, hogy kell, meg nem az objektív összemérés a céljuk.


„Érdekes, hogy az index, 444, mérce azokat a cikkeket közzé sem teszi, ahol a SOTE nem előzi meg a többit, de mindegy is.”

Ez még mindig a reklám miatt van. Valakinek valami érdeke fűződik hozzá.


„Még egy apróság a TOP100 orvoshoz, mert a kérdező és a 21-es válaszoló is nagyon vakon van. Szponzorált belsős cikk...”

Nem tudom, mi alapján godolod, hogy „vakon lennék”. Pontosan ezt írtam én is, de nem volt hely bővebben kifejteni. Egyrészt van az a teljesítmény, amit már észre kell venni, másrészt meg ha haveri alapon van valami kiosztva, akkor is tesznek bele kirakatembereket, hogy bizonyíthassák, hogy nem is úgy volt, mellesleg SE-közeli embereknek is lehetnek vidéki haverjaik. De az igazság az, hogy NEM TUDJUK, mi alapján kerültek éppen azok a listára, akik, mivel az értékelés folyamata és szempontrendszere nem férhető hozzá. De vannak olyan Budapesten és vidéken dolgozó orvosok, akik nem kerültek rá, pedig nagyon illett volna. Mások meg úgy vannak rajta, hogy senki sem tudja, miért... Neveket nem mondanék.


„Egy szakkal nem csinálják ezt, se a tanárival, se a mérnökivel, se a jogásszal”

De. Ugyanez megy az ELTE vs. vidéki egyetemek, BME vs. vidéki egyetemek vonalon is, hogy csak 2 példát mondjak...


„Erre pont őket kell mindenféle sz....r, reteknek lehordani, meg értéktelennek nevezni a diplomájukat.”

A média az olvasottságból él. Mivel Magyarországon manapság elég orvosellenes hangulat van, meg az egészségügy problémái sok emebrt érintenek, népszerű cikkeket lehet erről írni. Az átlagember nem fog belegondolni, hogy nem az orvos tehet arról, hogy sokat kell várni, mert sokkal kevesebb orvos van, mint kellene (és így ők több ember munkáját végzik el, beleértve asszisztensi és aminisztrátori feladatokat is) pl. nincs pénz kesztyűre, vagy kifesteni a rendelőt. Az átlagember annyit lát, hogy sokat kell várni, meg rosszak a körülmények, nyilván a „gonosz” orvosok tehetnek róla. Meg ha van néha 1-2 műhiba, akkor attól hangos a média, meg az ügyvédet meghívják a TV-be, aki ott arról beszél, hogy az orvosok milyen „slendrián” módon végzik a munkájukat. De persze neki attól nem kell attól félnie, hogy ha veszít az ügyfele, akkor őt is perelni lehessen „ügyvédi műhiba” miatt. Mert ha valaki nem gyógyul meg, akkor mindig az orvost okolják, pedig van olyan, amikor annak ellenére nem gyógyul meg a beteg, hogy az orvos mindent megtett, amit lehetett. Sajnos ha valaki meghal egy kórházban, esetleg váratlanul, esetleg még fiatal is volt, akkor a hozzátartozók rögtön bűnbakot keresnek. Az elmúlt hónapokban is tele volt 1-2 ilyen esettel a média, konkrétumot kegyeleti okokból nem mondanék most. Aztán a hozzátartozó perel, az orvost meg elítélik, mivel a bíró, akinek a döntést kell hoznia, nem ért hozzá, a műhibaperes ügyvéd meg mindig talál egy „szakértőt”, aki azt mondja, hogy az orvos hibázott, és hiába hoz a másik ügyvéd is egy szakértőt, aki szerint nem hibázott, a műhibaperes ügyvéd azt mondja, hogy „persze, hogy próbálja védeni a kollégáját, dehát attól még slendrián volt”. A bíró meg ezt többnyire beveszi. Egyébként külföldön is így van ez, mert egyes találékony jogászok rájöttek, hogy ez kiváló bevételi forrás. Az orvosok meg frusztráltak, ezt esetleg a hallgatókon töltik ki, aztán a hallgatók meg a másik egyetmek hallgatóin töltik ki, akik aztán szintén kitöltik valakin... És sosincs vége. Kellene egy kormány, aki rendbe teszi az egészségügyet meg az oktatást, de mindig csk ígérgetik. Egy kormány sem volt a rendszerváltás óta, aki ne ígérte volna meg, de aztán vagy nem tettek semmit, vagy még rosszabbá is tették.

2018. márc. 16. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
50%

Nem fogok idézgetni, de pár dologban nincs igazad, pontokba szedem.

Nagyon durván szőrszálhasogató vagy, kiforgatod a szavaimat, de akkor megmagyarázom még jobban, hátha érthetőbb lesz.


Az egyik vidéki orvosin tanulok, de a tények, azok tények. Ezt csak azért írom le, mert nem célom a vidéki egyetemek szidása.


1) A Semmelweisnek van a legnagyobb neve. Miért? Mert ez az egyetlen orvosi Magyarországon 2018-ban, aki egy világhírű orvos nevét viseli, plusz a fővárosban van, és a magyarok (budapestiek és vidékiek egyaránt) nagyon Bp-központúak. Magyarországon sokan azt se tudják, hogy vidéken is van orvosképzés, mert mindenki tudja, hogy Budapesten minden szak van kb, tehát orvosi is. Ha egy random embernek azt mondod az utcán (Pécs, Szeged és Debrecen kivételével) bárhol az országban, hogy orvosi egyetem, nagy részüknek a Semmelweis név ugrik be először. Ez nem jelenti azt, hogy a másik 3 egyetemen ne képeznének ugyanolyan jó, vagy akár jobb orvosokat, de ezt a nevet ismerik a legtöbben. Meg a fővárost..


2) 2015-ben, mint írtam, 32 ponttal több kellett a SOTE-ra mint Pécsre, ezt ki is emelted, de afelett már elsiklottál, hogy "Ez persze nem jelent semmit, hisz aki nem való orvosira az a SOTE-ról és a POTE-ról is kibukik, illetve minden évben megy rengeteg ember (az ország minden részéből) vidéki orvosira 460+ (tehát bőven "SOTE-kompatibilis") ponttal. " Ezt is leírtam, de te ugyanezt leírtad más szavakkal. A SOTE-ra azért jelentkeznek többen, mert sok embernek Budapestre a legjobb a közlekedés, az van a legközelebb időben, még ha távolságban nem is, vágynak a nagyvárosi életre, plusz sok szakon valóban számít, hogy honnan kapta az egyén a diplomát, bár az orvosin pont nem, csak az emberek hajlamosak általánosítani.


3) Az egyetemek központosításához: igen, 2000-ben vonták össze. De ez teljesen irreleváns, mert 18 éve már csak PTE, SZTE és DE van ebben a három városban, egy-egy egyetemmel indul a 3 város a "népszerűségi versenyen". (Ez nagyon idézőjelben van.)


4) "Ugyanezt a SE diplomás orvostól is elvárják. " Igen, az SE diplomástól is elvárják, de őket az országos média az egekig magasztalja. Míg a vidékitől úgy várják el, hogy egyik nap gyalázzák, hogy mennyire értéktelen, hulladék diplomája van, milyen kis no-name semmi egyetemen végzett, de azért maradjon már itt betegeket gyógyítani az ócska diplomájával. Azért ez nevetséges. Vagy ne gyalázzák a nem-SOTE medikusokat, és várják el, hogy maradjanak, de ha kígyót-békát köpködnek rájuk, akkor nem kell meglepődni, hogy elmennek.


5) Az ELTE, BME vs vidéki egyetemek ellentét is létezik, de korántsem ilyen szinten. Az orvosi rangsorokról 2 havonta jelenik meg cikk (vagy reklám), hogy a SOTE mennyivel jobb és királyabb. ELTE és BME esetében ez max évente 1-2x fordul elő.


6) Nem akartam így leírni, de akkor megteszem. Szerintem (és lehet kötekedni) az ELTE, a BCE és a BME esetében akár lehet, hogy van némi különbség vidéki egyetemekhez képest. De az orvosi pont az a szak, ahol teljesen lényegtelen, hogy hol végez az ember. Nem nézek le senkit, de a legtöbb szakon megengedhetik, hogy X egyetemen könnyebb legyen átmenni, kevesebb legyen a tananyag, mint Y egyetemen. Orvosin ez nincs így, hiszen emberi életek lesznek a SOTE, POTE, SZOTE és a DOTE diplomás orvos kezében is, ugyanakkora felelősségük lesz. Nem is értem, hogy képzelik az emberek, hogy a vidéki képzés gyengébb (orvosin)... Akkor elég feltűnő lenne, hogy alig élik túl a műtéteket az emberek, vagy sokkal nagyobb arányban halnak meg daganatos vagy épp CV megbetegedésben, mint Budapesten.... De nem így van. Mint írtam, ha képzetlenebb orvosok kerülnének ki a vidéki egyetemekről, akkor nem vennék fel őket rezidensnek pl a CVC-be vagy a nyugati klinikákra.


7) Végül. Az utolsó idézetet félremagyaráztad. Én nem az orvosokat lejárató cikkekről beszéltem, hanem a VIDÉKI orvosikat lejáratókról. Ezeknek semmi köze a műhibákhoz meg az orvosellenességhez. Ezekben nem az orvosokat szidják, csak a vidéki orvosi egyetemeket, a budapesti agyon van dícsérve. Itt csak a vidéken végzett orvosok ellen hangolnak, hogy a SE-diplomás orvosok bezzeg mennyivel jobbak, mennyivel nívósabb egyetemen tanultak stb.

Nincs ezzel gond, de ismét megkérdezem: Ha szétgyalázzák az egyetemét, hogy milyen ócska kis diplomája van, mi tartja vissza a vidéki medikust, hogy azt mondja, "Jól van, gyerekek. Akkor én fogom a gagyi, értéktelen diplomámat, megyek külföldre, kifizetem a tandíjat, és meghagyom a magyaroknak az okos Semmelweis-doktorokat."?

2018. márc. 16. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
50%
Mondjuk megnézném ezeknek a cikkíróknak az arcát pl a puncipolitikás Papp Réka Kingáét (az "újságíró"), mikor kiderül, hogy a háziorvosa, nőgyógyásza vagy a sebész, aki műtötte, nem a "tekintélyes Semmelweis Egyetemen" végzett, "csak" az egyik vidéki orvosin... :D
2018. márc. 16. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
100%

#27-28:

„Nagyon durván szőrszálhasogató vagy, kiforgatod a szavaimat...”

Akkor már legalább ketten vagyunk. Nem forgatom ki, csak rávilágítottam arra, hogy egyes állításaid félreérthetők vagy nem alátámaszthatók. Te is leírod ugyanúgy a véleményed arról, amikor szerinted rosszul írok vagy kiforgatok valamit, mellélövök vagy vakon vagyok (ez alapján ugyanannyira durván szőrszálhasogató vagy, de ez egyébként nem baj), és ezekre is válaszoltam. Nehogy már baj legyen...


„Igen, az SE diplomástól is elvárják, de őket az országos média az egekig magasztalja.”

Hol igen, hol nem. Itt pl. épp nem: [link]


„Mert ez az egyetlen orvosi Magyarországon 2018-ban, aki egy világhírű orvos nevét viseli, plusz a fővárosban van, és a magyarok (budapestiek és vidékiek egyaránt) nagyon Bp-központúak. „

A budapestmánia tény, de annak megalapozottsága már vitatható és vitatandó (és ezt politikai szinten kellene rendezni, ha valamelyik kormány végre felismerné a problémát). De ettől még nem lesz „nagyobb a SE neve” (főleg nem külföldön), maximum maga a név ismertebb. De attól, hogy esetleg van olyan külföldön, aki ismeri Semmelweis nevét (de szerintem kb. olyan arányban, mint ahányan Magyarországon tudják, hogy ki volt a szintén világhírű Horace Wells vagy Werner Forßmann, de mondhatnám akár Alexander Fleminget is), nem feltétlenül ismeri az egyetemet is. Egyébként Semmelweisnek a nevén kívül nem sok kötődése van a róla elnevezett egyetemhez, mert orvosira Bécsben járt, meg a felfedezését is ott tette. Az egyetem (ahol egyébként tanított néhány évig 1855-től) csak felvette a nevét a 200 éves évfordulóra: [link]

Egyébként a PTE-ÁOK is felvehetné bármely pécsi kötődésű híres orvos nevét, de a név önmagában semmit sem változtat. És a név ismertsége nem függ össze az egyetem ismertségével, főleg nem annak elismertségével. John Harvardról szerintem kb. senki sem tudja, hogy ki volt, de attól még a róla elnevezett egyetemet ismerik és elismerik.


Egyébként teljesen átsiklottál az ismertség/elismertség dilemmán, pedig pont az volt a lényeg...


„De ez teljesen irreleváns, mert 18 éve már csak PTE, SZTE és DE van ebben a három városban, egy-egy egyetemmel indul a 3 város a "népszerűségi versenyen".”

Nem a város indul, és nem is népszerűségi verseny. A nagyobb vidéki egyetemek (PTE, DE, SZTE) által nyújtott képzési paletta lekörözi bármelyik fővárosi egyetemét, mivel azok csak 1-1 részterüeltre szakosodtak. Vidéken ezeket mind együtt nyújtani tudja egyetlen egyetem (és a kreditrendszerben ennek meglehetnek ám az előnyei, mert néhány, a te képzésedben nem kötelező tárgyat áthallgathatsz másik karról is, szemben azzal a helyzettel, amikor teljesen másik egyetemről szeretnél valamit áthallgatni, pl. a fővárosban). Tehát a nagy vidéki egyetemeken MINDENT tanulhatsz. A fővárosi egyetemek meg szét vannak aprózódva. És a vidéken tapasztalható széles képzési paletta nem csak mennyiséget, hanem MINŐSÉGET is jelent. Pl. a THE-nél az 1000-es listán PTE a 31 kézési terület közül 22-ben első helyet ért (egyedül vagy holtversenyben) el a magyar egyetemek közül. Az ELTE 19-ben, az SZTE 16-ban. Tehát Magyarországon ma ez a 3 egyetem emelkedik ki MINDEN területen. A DE, bár csak 1 területen lett első, de 25 területen mégis a TOP1000-ben volt. Az SE, BME 2-2 területen lett első az országban, így a SAJÁT TERÜLETÜKÖN ezek is kiemelkedőek.


„Szerintem (és lehet kötekedni) az ELTE, a BCE és a BME esetében akár lehet, hogy van némi különbség vidéki egyetemekhez képest.”

A THE tantárgyankénti rangsora alapján inkább úgy tűnik, ha van is különbség vidék vs. Budapest közt, akkor az épp a „vidék” (főleg PTE) javára van. Egyetlen kategória volt (veterinary science), ahol nem került magyar egyetem a TOP1000-be. A BCE egyetlen kategóriában sem lett első a listán még az országon belül sem. Mindössze 2 tárgy lett (general, ill. civil engineering), ahol a BME-t rangsorolták legmagasabbra az országon belül (és abból 1 alkalommal DE-vel holtversenyben), a többi mérnöki szakot a PTE és SZTE húzta be. Az ELTE kiemelkedik a budapesti egyetemek közül, de a PTE-t összességében több kategóriában lett az első az országban. A 31 vizsgált tárgyból 11 esetben a PTE, SZTE és az ELTE holtversenyben lettek a elsők. 5 további tárgyból a PTE és az ELTE (beleértve a jogot is), 2-ből PTE és SZTE, 4-ből csak a PTE (ebből 3 mérnöki, illetve 1 közgazdasági), 2-ből ELTE és SZTE, 1 tárgyól SZTE, 1 tárgyból (régészet) csak az ELTE került fel. Tárgyankénti bontásban az SE az 1000-es listán mind a medicine/dentistry, mind az other health kategóriát behútza (401-500, míg PTE, SZTE 601-800, DE 801-1000), de a szűkített (500-as) listán már 1 szinten jelzik a PTE-vel mindkét területen (301-400, SZTE és DE 401-500 ugyanitt). A score-ok is mások a 2 listán, pedig elvileg ugyanazon elemző ugyanazon szempontok alapján készítette őket (itt sem stimmel tehát valami, hasonlóan a HVG-hez és a QS-hez)... Az 1000-es listán a citations pl. SE-nél 61,5, PTE-nél 39,3; az 500-ason meg a PTE 50,1, míg az SE 46,9. az 500-as lista: [link]

az 1000-es: [link]

Mindkettő 2018. Hogy van ez, ugyanazon elemzőnél ugyanabban az évben egyszer az SE-nek, máskor meg a PTE-nek van több citációja? A többi score is eltér a 2 listán. Az is érdekes, hogy a szűkített listákon az SE life sciences területén valahogy TOP400 lett, miközben egyik ide tartozó tárgyban sem jegyzik a TOP1000-ben sem, és a 400-as listán sem szerepel egyik tárgynál sem... Hogy van ez? Akárhogy is, a különbségek elenyészők a 4 magyar orvosi között, és mindegyiket jegyzik nemzetközi szinten is (bármelyik elemző bármelyik listáját is nézzük). A fentiek alapján Magyarországon a képzési területek közül az orvosképzés az egyik legszínvonalasabb (de a többi is színvonalas, bár nem feltétlenül tartozik a világon a TOP500-ba csak mondjuk 1000-be, de az is nagyon jó). Éppen ezért, ahol csak az egyetem területeinek átlaga számít (összesített lista), tekintet nélkül a skála szélességére, ott logikus, hogy az SE végez előbb a PTE-nél. De attól még a saját képzési területén nem jobb (mint láttuk), a PTE összesített átlagába viszont azok a képzési területek is beleszámítanak, amik mondjuk csak a TOP500-1000 között vannak a világon (és ami szintén kiváló eredmény).


„Az orvosi rangsorokról 2 havonta jelenik meg cikk (vagy reklám), hogy a SOTE mennyivel jobb és királyabb. ELTE és BME esetében ez max évente 1-2x fordul elő.”

Szerintem meg, mivel orvosira jársz, erre vagy érzékeny, meg ilyen témájú cikkeket olvasol. A mérnökök meg folyton a BME vs. vidéki mérnökképzés közötti vitát látják folyamatosan, és figyelnek az azzal kapcsoaltos cikkekre.


„Magyarországon sokan azt se tudják, hogy vidéken is van orvosképzés, mert mindenki tudja, hogy Budapesten minden szak van kb, tehát orvosi is.”

Akiket érint (és akiknek számít a véleménye), tudják (akik pl. azokat a klinikákat vagy elméleti intézeteket vezetik, ahol majd dolgoznál). Sőt, ők azt is tudják, hogy az ismertség és az elismertség 2 különböző dolog. És mind a 4 orvosi ugyanannyira elismert szakmai körökben az ország teljes területén (de külföldön is (ld. THE 500-as lista), illetve a QS-ben az employer repuationt alapul véve a 3 vidéki külföldön még jobban is). Akik meg annyit tudnak, hogy „Budapesten biztos van orvosi is”, azok véleménye meg nyilván nem mérvadó a képzések elismertségének kapcsán. De ha utána megkérdeznéd ugyanezeket az embereket, hogy „vidéken van-e orvosi képzés”, lefogadom, hogy az lenne a válasz: „biztos ott is van”.


„Ha egy random embernek azt mondod az utcán (Pécs, Szeged és Debrecen kivételével) bárhol az országban, hogy orvosi egyetem, nagy részüknek a Semmelweis név ugrik be először.”

Ezt nem tudjuk, kéne csinálni egy közvéleménykutatást. Budapesten és környékén lehet, hogy az ugrik be (bár szerintem a többség maximum annyit tud, hogy van Budapesten orvosi egyetem, de azt már nem, hogy mi a neve), de a Dunántúlon valószínűleg inkább Pécset fogják mondani (még Győr és Sopron környékén is), az Alföldön meg Debrecent...


„2015-ben, mint írtam, 32 ponttal több kellett a SOTE-ra mint Pécsre, ezt ki is emelted, de afelett már elsiklottál”

Nem siklottam el, azzal kezdtem, hogy „Sok mindenben egyetértünk, de pár dologban hadd mondjak ellent.” Ebből logikusan következik, hogy amit nem idéztem, vagy nem mondtam ellent, abban egyetértettem.


„Ezt is leírtam, de te ugyanezt leírtad más szavakkal.”

Mert olyan kontextusban írtad, mintha a magasabb ponthatár mégis bizonyítaná, hogy „Magyarországon a Semmelweisnek van a legnagyobb neve”.


„Az utolsó idézetet félremagyaráztad.”

Nem. Nekem ez jutott erről eszembe (és az írásaim nem feltétlenül merülnek ki a másoknak adott válaszokban, időnként eszembe jut ez-az, amit – a konkrét kérdésre adott válaszon felül - érdemesnek látok megosztani másokkal, mert úgy érzem, hogy valamilyen módon kapcsolódik a témához). Baj? Általános jelenségről van egyébként szó, és a reklámcélú írásoktól eltekintve a teljes orvosképzés kap hideget-meleget az SE-vel együtt (egyébként a „punciploitika c. sorozatban is). Nincsenek kifejezetten vidéki orvosikat lejárató cikkek. Vannak a trollok (fórumokon), akik lejárató kérdéseket tesznek fel, vagy olyan válaszokat írnak. Vidéki orvosit lejárató cikkel (akár írott, akár elektronikus sajtóban) viszont még nem találkoztam (biztos lehet találni, de valószínűleg nagyon ritka). Az SE-t reklámozó cikkek álalában szintén nem arról szólnak, hogy milyen rossz lenne a vidék, hanem arról, hogy milyen jó az SE.


„Mondjuk megnézném ezeknek a cikkíróknak az arcát pl a puncipolitikás Papp Réka Kingáét (az "újságíró"), mikor kiderül, hogy a háziorvosa, nőgyógyásza vagy a sebész, aki műtötte, nem a "tekintélyes Semmelweis Egyetemen" végzett, "csak" az egyik vidéki orvosin... :D”

Nem biztos, hogy bármi gondja is lenne, mivel nagyjából 1 kiragadott részlet („SE mint a legtekintélyesebb magyar orvosi”) alapján gondolják róla egyesek, amit. De a cikk írója az egész magyar egészégügyről rossz véleménnyel van („ötrészes sorozatunkban a hazai szülészeti horrort járjuk körül”), és ebbe az SE is beletartozik egyébként.


Amit meg én néznék meg, az az, hogy vajon hová tűnt a kérdező. :)

2018. márc. 17. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 anonim ***** válasza:

Csak pár dolog.

A kínai kuruzslásos index cikk nem szidja a SOTE-t, inkább az állami támogatással nem ért egyet. Itt hadd jegyezzem meg, hogy tavaly volt talán botrány abból, hogy a SE-ETK-n és/vagy a PTE-ETK-n oktatnak homeopátiát. Egyes embereknek lövése nincs az egyetemi képzésről úgy en bloc, ezért úgy adják el, mintha ez lenne az orvosin az irányelv és a hiszi miatt beszüntettek egy kurzust, aminek annyi volt a szerepe, hogy megismertette egy szabadon választható kurzus keretein belül a hallgatókkal, hogy egyáltalán mi az a homeopátia. Aztán ők eldönthették, hogy erről mi a véleményük, de már tudták, hogy miről alkotnak véleményt egyáltalán. Ezt csak egy példának hoztam fel.

Szóval nem igaz, hogy ebben a cikkben az SE-t szidják. Az országos sajtóban 2 féle orvos-témájú cikk jelenik meg: vagy a SOTE-t magasztalják az egekig (pl TOP100 orvos, rangsorok találási módja), ezzel a vidékit szidva, mert hiába írod, hogy nem alázzák a három másikat... de. mert nem lehet 4-ből egyet dicsőíteni és legjobbnak, legnívósabbank, legtekintélyesebbnek kikiáltani a többi rossznak tekintése nélkül, egyik dolog nem létezik a másik nélkül, vagy az egész egészségügyet szidják. Vagy a kettő együtt: puncipolitika, sz...r az egész eü, de a Semmelweis világszínvonalú, nagyon tekintélyes.

Volt anno az indexen egy cikk, külföldön tanuló egyetemistákról. Ebben sikerült leírni, hogy "orvosira felesleges külföldre menni, mert a SOTE világszínvonalú." Nem a magyar orvosik, a SOTE. Tehát a többi nem olyan színvonalas. (Amit írtam, egyik nincs a másik nélkül.)

Másik példa. 1-2 hónapja volt szó a szülésznő képzésről az RTL Reggeliben. Kiss Ramóna megkérdezte a hölgyet, hogy ha ő most bába szeretne lenni, milyen végzettséget kell szereznie és hol. A hölgy válasza erre, hogy a SOTE-ra kell felvételiznie erre a szakra, és diplomát szereznie. Mondjuk ezt a képzést indítja a SZE, PTE és a DE is, de minegy.

Tudom, ezek megint reklámok, hisz a nemzetközi rangsorokban alig van különbség, nem is mindig a SOTE javára, tehát nem csak a SOTE világszínvonalú, a forgatás pedig Budapesten volt, ahol a SOTE is van, de a magyar emberek fejét ezzel tömik országos szinten.

Mondjuk volt már velem nagyon rendes SOTE-diplomás orvos, kérdezte, hogy hogy megy az egyetem stb, és kaptam már meg MOGYE-diplomás orvostól, hogy csak vidéken tanulok, nem a Semmelweisen (nem ezekkel a szavakkal, de ez volt az értelme).


A magas ponthatár nagyobb nevet jelent egyébként az átlagembernek, hiába tagadod. Az emberek (átlagemberek, laikusok) fejében az a jobb egyetem, ahova több pont kell, ahova nehezebb bekerülni. Ahova több pont kell, oda nagyobb dicsőség járni. És ezt az emberek kivetítik arra, hogy ott nyilván jobb szakembereket is képeznek. Ennyi. Hiába próbálod az ellenkezőjét megmagyarázni, az átlagember igenis a ponthatár alapján rangsorol. Helytelenül, ebben egyetértünk, de azért tartják a legtöbben a PTE-ÁOK-t a leggyengébb orvosinak, mert általában oda kell a legkevesebb pont. Azt már nem tudják az emberek, és nem is érdekli őket, hogy más orvosin milyen könnyítések vannak, amik pl a PTE-n nincsenek (nagy vizsgák kiváltása, anatómia szigorlat után csak kollokvium a neuroanatómia, nincs kórélettan szigorlat stb). Nem azt mondom, hogy pl ez az egyetem rosszabb orvosokat képezne, de amiket leírtam, egyértelműen könnyítések, mégis a pécsit tartják a legkönnyebben elvégezhetőnek, mégpedig a ponthatár alapján. Az senkit (laikus átlagembereket) nem érdekel, hogy az egyetemen belül mi folyik.


Egyébként jogosan van sok ember rossz véleménnyel a magyar EÜ-ről, de ez nem az orvosi egyetemek hibája, mégcsak nem is az orvosoké, hanem a mindenkori korámányé (politizálástól mentesen, pártoktól függetlenül), mert nem kap elég pénzt az egészségügy. A legtöbb EÜ fikázó cikkben egyébként a kormányt szidják, nem az orvosképzést.

Persze mikor arról cikkeztek, hogy a medikusok nem látnak elég beteget, abból a cikkből érdekes módon kimaradt a SOTE, nehogy rossz fényt vessen rá:

[link]


Zárógondolatként még valamit. Minden területen képeznek jó és rossz szakembereket a budapesti és a vidéki egyetemek is. De szerintem orvosin van a legkisebb különbség, hogy hol végzel, hol szerezted a diplomát. Itt a leginkább mindegy. Nem véletlen, hogy a Városmajori Klinikán is dolgoznak vidéki diplomás orvosok, de több budapesti magánklinikán is. Nem hiszem, hogy ne lett volna helyettük SOTE-diplomás jelentkező. Valamint lehet itt a cikkekben a SE nagyobb külföldi hírnevét és elismertségét hangoztatni (aminek te az ellenkezőjét írtad, biztos igazad van, nem tudom), de ettől függetlenül ugyanolyan arányban mennek el a frissdiplomás orvosok az országból mind a 4 orvosi egyetemről, mindet tárt karokkal fogadják. Ennyit arraól, hogy X orvosi egyetem külföldön elismertebb lenne, mint Y.

Szóval míg a mérnöki, jogi stb pályán számíthat, hogy ki hol végzett, orvosin a legkevésbé sem.


A kérdezőt meg biztos letiltották.

2018. márc. 18. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!