Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan tanuljam meg a német...

Hogyan tanuljam meg a német melléknévragozást? Plusz a motiváció hiánya.

Figyelt kérdés

Sajnos amióta németet tanulok ez a rész egyszerűen nem megy. Megmondom őszintén, eszembe jut a dolog és már attól szétvet az ideg. Tanultam már angolt, olaszt, franciát és meg kell hogy mondjam ezekben is voltak bosszantó dolgok de meg sem közelítik a németet. Félreértés ne essék vannak más területei is a németnek amik nehezek, kezdve a szórendekkel vagy a nemekkel de ezeket elfogadtam hogy így van és kész.


A melléknévragozással az a legnagyobb bajom hogy 10/8 esetben eszembe sem jut ragozni a melléknevet mert nem ragozom angolban, nem ragozom olaszban, nem ragozom franciában, nem ragozom magyarban. Eleve valahogy nem tudatosul bennem egy mondat megalkotása közben hogy melyik a melléknév, egyszerűen nem arra koncentrálok, hanem sokkal inkább az igére a tárgyra vagy az alanyra.


Illetve ha mégis eszembe jut hogy hééé az "üzleti" , "széles" vagy "gyors" kifejezés egy melléknév és ragoznom kéne akkor szinte mindig elrontom. Nem teljesen értem hogy mikor van gyenge - vegyes és erős. Ha már ragozzák azokat a hülye mellékneveket akkor maradtak volna egyfajta ragozásnál de nem, nekik 3 fajta ragozás kell egyből.


Másik problémám hogy én próbálok mindig pozitívan állni a dolgokhoz de nehéz pozitívnak lenni ha folyton azt olvasom és azt mondják nekem hogy meg lehet tanulni németül de sosem fog az ember teljesen helyesen beszélni nyelvtanilag. Nem értem hogy ilyet miért írnak le egy online német tanulással foglalkozó oldalon? Ilyet miért mond nekem egy tanár? Ez olyan mintha odaállítanálak egy futóverseny rajtvonalához és azt mondanám hogy tessék, megdöntheted az egyéni rekordodat de ne is álmodj róla hogy első lehetsz.


Szóval tudnátok nekem valami trükköt mondani hogyan tudnám megtanulni a melléknévragozást? Van ennek is valami kiskapuja mint pl a szó nemének megállapításánál?



2020. dec. 8. 10:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Te nem ragozod az olaszban a mellékneveket számban és nemben??? (il dente bianco vs la casa bianca vs i denti bianchi vs le case bianche)


Ami az erős/gyenge/vegyes ragozást illeti a németben:

– erős, ha a melléknév magában áll, névelő nélkül – ekkor a melléknév végződésének kell mindent (szám, nem, eset) kifejeznie

– gyenge, ha a melléknév határozott névelővel áll – ekkor a névelő mindent kifejez, a melléknév csak -e vagy -en végződést kap*

– vegyes, ha a melléknév határozatlan, tagadó vagy birtokos névmással áll – ekkor a névelő/névmás nem mindent fejez ki, ezért a melléknév ugyanúgy megkapja bizonyos esetekben** azokat a végződéseket, mint az erős esetben

* gyenge ragozásnál -e végződést kap alanyesetben hímnem/nőnem/semleges nemben, és tárgyesetben nőnem/semleges nemben; minden más esetben -en a végződés

** az imént a gyengénél felsorolt öt esetben kapja meg vegyes ragozásnál az erős ragozás végződéseit a melléknév; a többi esetben ugyanúgy -en a végződs


Példa alanyesettel:

erős: roter Ball, rote Blume, rotes Auto, rote Schuhe – piros labda/virág/autó/cipők (rot + a határozott névelő végződése)

gyenge: der rote Ball, die rote Blume, das rote Auto, die roten Schuhe – a piros labda/virág/autó/cipők (névelő + rot+e/en a főnév számától és esetétől függően)

vegyes: ein roter Ball, eine rote Blume, ein rotes Auto; mein roter Ball, meine rote Blume, mein rotes Auto, meine roten Schuhe – egy piros labda/virág/autó; az én piros labdám/virágom/autóm/cipőim


Példa részesesettel:

erős: mit natürlichem Vitamin C – természetes C-vitaminnal (-em vgéződés, mert a semleges nemű Vitamin részesesetben áll a mit miatt)

gyenge: mit dem natürlichen Vitamin C – a természetes C-vitaminnal (-en végződés részesesetben)

vegyes: mit keinem natürlichen Vitamin C – nem természetes C-vitaminnal (-en végződés részesesetben)

2020. dec. 8. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A franciában is ragozod!

Bon- bonne

Beau-bel-belle

Doux-douce

Stb

2020. dec. 8. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem itt a tanulás módjával lehet nagy baj. Ez az anyagrész erős nyelvtani alapokra épül (a 4 nyelvtani eset alapos ismerete, az erős/gyenge/vegyes ragozásban használt névelők, névmások ismerete), gyanítom, hogy ezekben lehet hiányosságod illetve rossz módszerrel tanulod, lehet hogy csak magolod a ragozási táblázatokat pedig ezeknek megvan a logikájuk illetve sok esetben ugyanaz.


Tedd túl magadat azon, hogy más nyelvekben hogy van ha ezt meg akarod tanulni. Azt írtad gondod van más dolgokkal de azok is alap dolgok. Nekem olyan mintha nagyon kezdő lennél még pedig ez a témakör már előrehaladottabb ismereteket kíván. Azért van háromféle melléknévragozás, mert a különböző névelők/névmások nem fejezik ki ugyanúgy a főnév nemét és számát így a melléknév végződése mutatja ezt meg. Javaslom, hogy ismételd át az imént említett témaköröket aztán térj vissza ide.

2020. dec. 8. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
34%

szerintem te leginkább nem tanulsz sm olaszt sem franciát, csak hisztizel mert tanulni kéne...

először szereld meg a magyar nyelvtanod alapjait, ha nem automatikus számodra, hogy a széles vagy az üzleti melléknevek.

utána tanuld meg azt az istenverte táblázatot. van három nem, három ragozás és négy eset, az igeragozáshoz is szélesebb táblázatra volt szükséged... be kell vágni melyik melyik, és használni-használni-használni.

2020. dec. 8. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
vannak amúgy ilyen trükkök, hogy végződések milyen neműek, pl. -ung és -tion/ion nőnemű, de ezek is csak általánosítások, vannak kivételek. ezért tanulunk szavakat a nemükkel együtt (mint ahogy franciában is...) meg nem tudom hol olvasol ilyeneket, hogy sose fogsz helyesen beszélni, de valszeg azért írják le a két-hét-alatt-felsőfokú-csodakurzus oldalán, mert így mondhatják, hogy dehát ők szóltak, ha megpróbálod őket csalónak beállítani mert két hét után még mindig nem megy a c1...
2020. dec. 8. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!