Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miért beszélnek egyre kevesebb...

Miért beszélnek egyre kevesebben idegen nyelveken, ha egyre több a két tannyelvű iskola?

Figyelt kérdés

Próbálunk gimnáziumot választani, és hatalmas meglepetésként ért, hogy a környékünkön szinte mindegyik kínál két tannyelvű képzést (angol, német, francia). A kilencvenes években összesen egy gimi adott lehetőséget efféle tanulásra...


De akkor miért csökken a „külföldiül” beszélők száma Magyarországon? Nem meredeken kellene emelkednie? Mert 1+4 év (vagy inkább az alapozó év végére) alatt el kellene jutni legalább középfokig a leggyengébbeknek is.



2021. febr. 26. 13:21
 1/3 anonim ***** válasza:

hol hallottad, hogy csökken? én inkább úgy veszem észre, hogy a fiatalok egyre többen tudnak hebegve-habogva de valamit elmotyogni.

amúgya probléma leginkább azzal van, hogy nagyon idejét múlt a nyelvoktatás. Túlságosan a nyelvtanra és az sztenderdizált vizsgák megoldására koncentrálnak (tisztelet a kivételnek). sokan tudják elméletben hogy angolból melyik igeidőt kell használni, ha azt szeretnék kifejezni hogy valamit a múltban sokáig folytonsan csinált, és egy tesztben ki is tudnák ezt választani, de az élő beszédben lefagynak. amennyire észrevettem a magyar oktatás nagyon a frontális oktatásra megy rá még mindig (Azaz a tanár kiáll, szövegel, a diák meg jegyzetel). de ez a nyelvtanulásnál nem jó módszer. Attól még hogy a tanár idegen nyelven hablatyol és a diák eseteg még meg is érti attól még aktívan nem fogja tudni használni a nyelvet. A nagyobb probléma amikor nem is érti amit a tanár mond de nem mer kérdezni, mert idegen nyelven kéne feltenni a kérdését és még az sem megy neki.

Én általánosban egy tipikusan a tesztekre, nyelvtani szabályokra koncentráló tanártól tanultam. Beszélni alig tudtam, még ha felirattal értettem is egészen jól amit az amcsi sorozatokban mondanak. Gimiben írásbeli szintfelmérőnk volt csak, így a legjobb csoportba kerültem, de kész idegroncs voltam csomó ideig a tudattól, hogy talán meg kell majd szólalnom.

Volt akkor szerencsém mondju, hogy a két tanár közül az egyik anyanyelvi volt, direkt vele tanultuk a kommunikációt, és már az elején mondta, hogy ő nem fogja a kiejtésünket kijavítani még 1-2 évig amennyiben felismerhető amit mondani szeretnénk, mert neki az a célja, hogy magabiztosan beszéljünk. Az pedig úgy nem fog menni ha azon görcsölünk hogy mikor javít ki a tanár.

4. évben már minden órát azzal kezdtünk hogy összeszedett néhány szót amit a magyarok rendszeresen elrontanak / amit rajtunk észrevett és azokat gyakorolgattuk az órák elején.

De nekem mázlim volt hogy hozzá kerültem. Az eggyel lejjebbi csoportban, ami szintén haladó néven futott minimális kommunikáció volt, és inkább csak felolvastak az órán, figyelve a helyes kiejtésre.

Én érettségi után 10 évvel is meg merek szólalni. Sokan a többi csoportból a szóbeli érettségin is szenvedtek azóta pedig próbálják kerülni.


A többi nyelvvel hasonló problémák vannak, pluszba még az is, hogy szép nyelv a francia vagy a spanyol (Ez volt a második nyelvem) de jóval kevesebb esély van rá hogy szükségük legyen a mindennapi vagy üzleti életben. Nyilván van, akinek szüksége van rá, de a többség az iskolából kikerülve még annyira sem fogja használni, mint az angolt.

2021. febr. 26. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Néhány hónapja jelent meg az az adat (naná, hogy nem találom a neten), hogy 2018-ban értük el a csúcsot (a 15-64 év közöttiek 37%-a mondta, hogy tud legalább egy idegen nyelven kommunikálni – önbevallás meg minden), de 2019-ben és 2020-ban már csak valahol 33% körül mozgunk.

(Ismerőseink közül is csak egy embert tudok megnevezni, aki felirat nélkül néz filmet/sorozatot és érti is, valamint gond nélkül tud olvasni angolul.)

2021. febr. 26. 13:52
 3/3 anonim ***** válasza:
88%
Szerintem nem beszélnek kevesebben idegen nyelveken, csak akik beszélnek, azok fogják magukat, és esetleg más országok felé veszik az irányt, ahol jobban megfizetik a tudásukat.
2021. febr. 26. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!