Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mikor használom a "was" és a...

Mikor használom a "was" és a "had" angol múlt időket?

Figyelt kérdés

Alapvetően értem. Szóval tudok velük (kis) mondatokat összerakni.


De ha megkérdeznék, hogy indokoljam meg nyelvtanilag, akkor nem tudnám elmondani. Ezert kellene kitiszítani a képet.


febr. 19. 08:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
40%
Miért kellene "nyelvtanilag megondokolni", ha jól használod????
febr. 19. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
57%
Szerintem ezt jobb megfelelő nyelvi oldalról, vagy könyvből átnézni, mert hosszú lenne leírni. Ugyanis mindkét igének igeidőtől és mindenféle más nyelvtani szerkezettől függően lehetnek eltérő szerepei.
febr. 19. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem, sajnos alapvetően nem érted. A was a be (lenni), a had pedig a have (birtokolni) szó múlt ideje.

I had a yellow bicycle when I was a kid. = Volt egy srága biciklim, mikor gyerek voltam. (Birtokoltam egy sárga biciklit, mikor gyerek voltam.)

.

A have másrészt segédige is, így a befejezett (perfect) igeidőkben is szerepet kap.

I had had a car for 3 years when I got my driving licence. = 3 éve volt autóm, mikor megszereztem a jogosítványt. (Past perfect igeidő.)

febr. 19. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

"Mikor használom a "was" és a "had" angol múlt időket?" vs "Alapvetően értem".

Hát ezt erősen kétlem a megfogalamzásod alapján.


A was a létige (be) múlt idejű alakja, a had pedig a birtoklást kifejező have-é. Ha érted, hogy mikor használunk létigét és mikor fejezünk ki birtoklást, akkor a múlt idejük sem okozhat problámát:

He is hungry -> He was hungry.

He has a son -> He had a son.


Ha a "had" múlt idő alatt esetleg a Past Perfect-et érted, akkor is zavart érzek, mert az sem a "was"-zal magával áll szemben, hanem a Past Simple-lel.

A Past Perfect múltbéli előidejűséget fejez ki: egy esemény/cselekvés egy másik múltbéli esemény előtt már megtörtént vagy tartott. Pl.:

She had been single for years when she met her future husband. – Már évek óta szingli volt, amikor megismerte a jövendőbeli férjét.

When the police arrived, he had (already) left. – Mire megérkezett a rendőrség, ő már elment.


De ha nincs Past Perfect, akkor nincs előidejűség:

When the police arrived, he left. – Mikor megérkezett a rendőrség, ő elment. (a rendőrök érkezésekor, nem előtte)

febr. 19. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Úgy értem, hogy tudom használni őket úgy, hogy "ráérzek" mi a helyes megoldás.


When was your first kiss?


We had a big green car.


De nem tudom megindokolni, hogy miért ekkor használom.

febr. 19. 09:34
 6/12 A kérdező kommentje:
Kicsit hasonló a helyzet ahhoz, amikor a gyerek megtanul beszélni, de nem tudja elmagyarázni a nyelvtani szabályokat. 😅
febr. 19. 09:42
 7/12 anonim ***** válasza:
jó akkor most dicsekszel vagy panaszkodsz? már leírták
febr. 19. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ezt nem kell nyelvtanilag megmagyarázni. Mást jelent a 2 szó. Az egyik a lenni ige, a másik pedig birtokolni.
febr. 19. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

5: Mert magyarul gondolkodsz, és a magyarban mindekét esetben a "volt" szót használjuk, ám más-más jelentésben. Mikor "volt" az első csókod, "Volt" egy nagy zöld kocsink.

Vedd észre, hogy előbbi helyettesíthető "történt"-tel (Mikor történt…), utóbbi azonban értelmetlen lenne "történt"-tel: Történt egy nagy zöld kocsink…

febr. 19. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Nem dicsekszem, csak elmondtam mi a helyzet.


Amúgy olvasva a kommenteket eszembe jutott, hogy a "had" a have múlt idejű változata, tehát ez a birtoklással van összefüggésben.


Köszönöm a segítséget

febr. 19. 10:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!