Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Spanyol vagy francia? Melyiket...

Spanyol vagy francia? Melyiket válasszam?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

14 éves fiú vagyok, 27-én megyek c1 nyelvvizsgára angolból. Most elsődlegesen ez a cél, de a (remélhetőleg sikeres) vizsga utánra is már tervezek.

Szóval a helyzetem olyan, hogy tavaly május végén elkezdtem magamtól (duolingo+rajzfilmsorozat) spanyolozni, és kb. szeptemberig csináltam intenzíven, azota sokkal kevesebbet foglalkozom vele. Saját becslésem és pár szintfelmérő teszt alapján az alapfok aljánál lehetek. Ez, a spanyol az egyik "oldal".

A másik a francia nyelvvel kapcsolatos. Apukám agrármérnök, francia állatfajtával foglalkozik. Jövő nyáron tud nekem kint több helyre "nyári munkát" intézni 1-2 hónapra valamilyen farmra nyelvtanulás/világlátás céljából, ha van egy bizonyos szintű francia nyelvtudásom.

Két opció van:

1. Az angol után rögtön rákapcsolok a spanyolra (mostmár komolyan, szervezett, céltudatos módszerekkel), és megcélzom azt, hogy ≈fél év után le tudjak középfokúzni (kb. novemberben). Utána gőzerővel elkezdem a franciát (amiből jelenleg pár mondatos a tudásom), hogy '25 nyarára elég jól beszéljem.

2. Az angol után egyből elkezdem a franciát, és akár egy év alatt abból tervezek eljutni b2-es szintre, vagy le is vizsgázni. A spanyolt "pihentetem".


(Plusz info: szeptembertől, 9.-ben németet fogok tanulni suliban, 2. nyelvként, de a spanyol/francia most fontosabb, németből egy középfokot szeretnék majd összehozni még érettségi előtt, de nem "sürgős".)


Melyik lenne szerintetek a hatékonyabb, melyik az okosabb döntés? Esetleg alternatív 3. opció?


Az április 27-ei telc c1 angol vizsgához is szívesen fogadok jó tanácsot, tippet. :)


Kicsit hosszúra sikeredett, köszönöm, hogy elolvastad!



ápr. 7. 22:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
Mindenképpen a francia.
ápr. 7. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm #1!

Miért gondolod így?

ápr. 7. 22:11
 3/11 anonim ***** válasza:
19%
Egyik sem. Pihend ki magad, és szeptemberben ess neki a németnek (vagy már most is elkezdheted duolingón, van magyar-német újabban). Nincs értelme nyelveket halmozni, németül tanulj meg rendesen.
ápr. 7. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Még nagyon fiatal vagy, nem kell ennyire sietni a nyelvekkel.


Tapasztalat alapján azt mondom, nem biztos, hogy jó ötlet gyorsan eljutni a nyelvvizsgáig, majd utána félredobni és egy másik nyelvet elkezdeni. (Nincs bajom a sok nyelvvel, úgy írom a választ, hogy tanultam angolt, franciát, spanyolt, olaszt, portugált. A franciát csak gimnáziumban, nem is használtam utána így elfelejtettem. Nehogy ez legyen nálad is.)


Melyik nyelv vonz jobban a francia vagy a spanyol? Melyikhez érzel több motivációt? Ha van időd és erőd egyszerre is tanulhatod, de az a véleményem, hogy jobb nem teljesen egyszerre elkezdeni két nyelvet, főleg nem két ennyire hasonlót.

ápr. 7. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#3 Köszönöm, megfontolom azért, bár szerintem inkább a spanyol/francia közül valamelyiket fogom vinni tovább. De a németen is rajta leszek pár év múlva. :)


#4 Köszönöm neked is! Ezek jó kérdések, többször át fogom gondolni.

Jelenleg a spanyolt az üdesége és az angolhoz mért "mássága" miatt nagyon szeretem, ugyanakkor a francia a nyári lehetőségtől függetlenül is vonz, hasznos nyelvnek tartom.


Kiegészítő kérdés:

Szerintetek spanyolból alapfokról középfokra mennyi idő alatt lehet eljutni egy magamfajta srácnak a fenti feltételek mellett,


Illetve franciából mennyi idő alatt lehet egy olyan társalgási szintet elérni, amivel ki lehet menni nyáron anyanyelvi környezetbe?

ápr. 7. 22:50
 6/11 anonim ***** válasza:

Emberfüggő. Nekem fél év alatt sikerült, de úgy, hogy előtte már beszélgettem spanyolokkal, filmeket néztem. Ismerősöm (az anyagait megtalálod Sofia Vass néven youtubeon, facebookon és a saját oldalán ha érdekel) pedig 3 hónap alatt érte el. ( https://www.youtube.com/@SofiaVass)

Van, akinek pedig évek alatt sem sikerül. Az is kérdés, hogy gimiben az egyéb tárgyak mellett mennyire lesz időd/erőd.


Kérdés az is, hogy utána folytatni szeretnéd-e ezeket a nyelveket vagy csak nyelvvizsga kell. Írtad, hogy pihentetnéd az egyik nyelvet, amíg a másikat tanulod. Szerintem jobb, ha nem teszed teljesen félre, hanem ha nem is kimondottan tanulod csinálsz azon a nyelven valamit. Pl. olvasol vagy filmet nézel.


(4. vagyok.)

ápr. 7. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
78%
Spanyolt többen beszélik azonban jellemzően iparilag kevésbé fejlett országokban. Európában a franciaval sztem többre mész. Francia, Belga, Svájci cégek is szóba jöhetnek így. Európában meg ugye max a spanyol ami nem is a legiparosodotabb ország. Avval meg sokra nem mész, hogy del-kozel Amerikában rengetegen beszélik a nyelvet.
ápr. 8. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

#6 köszi a csatornát, hasznosnak tűnik...

Jövőre abbahagyom az angol tagozatot es átmegyek matekra, ami csak 9.től van. De ez önmagában nem annyira durva. Szerintem tudok ra időt szakítani majd, eddig se volt soha problema a tanulassal, annak a módszerével. (Szokták mondani, hogy arra van idod, amire akarsz időt szánni.)

Igazad van, rosszul írtam, valamilyen szinten, hírek, filmek terén úgyis használnám a spanyolt vagy bármilyen nyelvet, nem csak a papír megszerzéséig erdekel egy nyelv.


#7 köszönöm neked is!

ápr. 8. 23:18
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Elsődlegesen gratulálok a kitartásodhoz és a nyelvtanulási terveidhez! Nagyon fontos, hogy szem előtt tartsd a hosszú távú célokat és terveket, és az előrelépéshez folyamatosan dolgozz az egyes nyelveken.


Azonban, melyik útvonalat érdemes választani, függ attól, hogy milyen prioritásokat tűztél ki magad elé, és melyik nyelvnek van nagyobb szükséged a jelenlegi és jövőbeli terveidhez.


Angol után spanyol: Ha az angol nyelvvizsga az elsődleges célod, és a spanyolnak nincs olyan sürgős szerepe a jövőbeli terveidben, akkor érdemes lehet fókuszálni az angolra, hogy a lehető legjobb eredményt érd el. Ezután nyugodtan áttérhetsz a spanyolra, és célzottan felkészülhetsz a középfokú nyelvvizsgára.


Angol után francia: Ha a jövőbeli lehetőségeid és a nyári munka miatt a francia nyelvnek van nagyobb jelentősége, akkor érdemes lehet előbb ezt a nyelvet folyamatosan tanulni és fejleszteni. Ha van lehetőséged farmra menni, ez hatalmas lehetőség a nyelvtanulásra és a gyakorlati tapasztalatok szerzésére is.


Alternatív 3. opció: Ha érzed, hogy mindkét nyelvnek van jelentősége a jövőbeli terveidben, és időben meg tudod osztani a tanulási idődet, akkor érdemes lehet párhuzamosan tanulni mindkét nyelvet. Ez azonban jelentős erőfeszítést igényel és meg kell győződnöd arról, hogy hatékonyan tudsz előrehaladni mindkét nyelvvel.


Ami az április 27-ei C1 angol nyelvvizsgát illeti, a legfontosabb, hogy alaposan felkészülj minden részre, beleértve a hallásértést, az olvasásértést, a szóbeli kommunikációt és a írásbeli kifejezést. Gyakorold az előrejelzett tesztkérdéseket, végezz próbavizsgákat, és kérj visszajelzést az eredményeidről, hogy felkészülten állj neki a vizsgának.


Mindig fontos az is, hogy tartsd szem előtt az egyensúlyt és az önálló időbeosztást a tanulás és a szabadidő között. Ne feledd, hogy az is fontos, hogy időt szánj a pihenésre és a feltöltődésre is, hogy hatékonyan tudj tanulni és teljesíteni a vizsgákon.


Sok sikert kívánok mind a C1 angol nyelvvizsgához, mind a további nyelvtanulási terveidhez!

ápr. 10. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
23%
Nem tudom döntöttél-e már, de szerintem mindenképpen kezdd el a franciát most. A spanyol nem egy hasznos nyelv, ráérsz még vele. Egy angol-francia-német 3-mas kombó nagyon ütőképes lesz
ápr. 14. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!