Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Meg lehet oroszul tanulni...

Meg lehet oroszul tanulni egyedül legalább alapfokon, vagy ahhoz túl nehéz? Ha meg lehet, milyen oldalakat (esetleg könyvet) ajánlotok hozzá?

Figyelt kérdés
2010. dec. 1. 18:10
 1/9 anonim ***** válasza:

Persze hogy meg. Én egy éve tanulok, úgyszintén itthon, csak a net/zenék/filmek/játékok vonalon haladva, és az alap-, illetve a középszint közt vagyok; cserébe azt a tapasztalatot nem szerzi meg így az ember, amire rendes tanórán szert tehetne. Ebből adódóan, hallás után, rendes beszédtempóban nem mindig sikerül felfogni hogy miről is van szó, bár ez általában inkább szókincshiány miatt van. Ha pedig valaki oroszul szólna hozzám, csak hebegnék-habognék, mondjuk váratlan is lenne ha egyszer csak valaki randomban oroszkodni kezdene.:)

Szóval, simán meglesz az alap, de akár a közép/felsőfok is.


Könyvek közül ajánlom a Hartmann-Horvát-Kun-féle Orosz nyelvtan gyakorlatokkal című, elég vaskos és tömény nyelvtankönyvet, illetve ha már megvan egy középszint, a Gál Róza, Dr. Lőrinczi Attila és Paál László által írt Orosz nyelvi feladatgyűjtményt.


Oldalak közül főleg angolokat tudok adni, ezek közül mind a nyelvtanra megy rá.

[link] - ez az egyetlen olyan oldal magyarul, amit értelmesnek találtam

[link] - okosan használva nagyon jó angol site, bár itt nincs megadva hogy milyen sorrendben érdemes elkezdeni a tanulmányaidat

[link] - ez elég gyengécske, de az alap kifejezések talán itt vannak a legjobban leírva, nem mellesleg hangok is vannak mellékelve hozzá

[link] - nagyon jó, bár kicsit bonyolult lehet az angol nyelvtani kifejezéseknek köszönhetően

[link] - ezt a ragozási tesztjei miatt ajánlom, plusz van egy kis szókincs-segítség is

[link] - ő pedig egy egyszerű szótár; nem specifikusan orosz-angol, de rengeteg szó van fenn ezen a gyönyörű nyelven is, szinte mindent megtaláltam rajta eddig, plusz a legtöbb szónak le van írva a teljes toldalékolása is, legyen szó igéről, főnévről vagy melléknévről


Szókincs fejlesztése általában zenékből történik nálam, de ez nem biztos hogy a legmegfelelőbb módja a dolognak, hiszen rengeteg olyan szó is belekerülhet egy-egy ilyen szövegbe, amit nem is használnak a mindennapi életben. A szótanulás nálam a szokásos papírcetlis módszerrel történik, plusz az Anki nevű ingyenes programmal, ami lényegében ugyanaz mint az előbb említett metódus, csak a kényelmes, gépes verzióban. Illetve van egy Rosetta Stone nevű progi is, amit viszont szigorúan csak kiejtés fejlesztésére és az alap szókincs bővítésére ajánlok, mert abból nem lehet tanulni mást (és ezt nem csak én mondom).


Remélem tudtam valamit segíteni, jó tanulást kívánok, remélem, legalább legalább annyi örömöd leled benne, mint én!

2010. dec. 1. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Én ebben nem nagyon hiszek, nem fogod tudni kiejteni rendesen. Ha már mindenáron, akkor a Székely András-Székely Nyina-féle Sag za sagom című könyvet (azt nem mondom, hogy ajánlom, de jobb híján). Legalább vannak benne magyar nyelvű magyarázatok és hanganyag, szójegyzék, meg aranyos is.
2010. dec. 1. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
52%
nem.
2010. dec. 2. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Tök egyedül szerintem semmilyen nyelvet nem lehet megtanulni. Kell egy kontroll. Még ha nem is akarsz tanárhoz járni, keress legalább valakit, aki segít a kiejtésben, meg azért átnézi, hogy nyelvtanilag mennyire jók a dolgaid. Az oroszban elég sok ragozás van. És elég sok kivétel is. Kétlem, hogy magadtól mindezt teljesen helyesen tudnád használni.


Én most németet kezdtem el magamtól tanulni, de mellettem ott van a férjem, aki elég jól tud, és segít dolgokban, amiket nem értek.

2010. dec. 2. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
56%

Hmmm. Az első vagyok ismét. Csak egy dolgot szeretnék még hozzáfűzni az előttem szólók kommentjeihez. Teljesen igazuk van a többieknek is, mert nem a legegyszerűbb nyelvtan amivel az ember találkozhat, bár a kivételek száma azért nem olyan egetverően sok, mint a németben (igen csekély, mondhatni zéró a tudásom azt a nyelvet tekintve), legalábbis ha a ragozást nézzük.

Az önellenőrzésre viszont van egy egyszerű módszer, csodálkozom is hogy még senki nem hozta fel a híres-neves, (mondjuk elég idegesítő és ellenszenves) mondást, mely úgy szól: "a gugli a barátod". Én pl. ha nem vagyok biztos valamiben, egy egyszerű keresés általában megoldja a problémát. Amire van találat olyan szövegkörnyezetben, ahogyan én elképzeltem azt, akkor az azt jelenti hogy helyes.

2010. dec. 2. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Jól néznénk ki, ha minden szót a google-ban kéne keresni, pláne cirill betűkkel. Az oroszban igenis nagyon sok a kivétel illetve nagyon sok az altípus mind a főnév-, mind az igeragozásban.
2010. dec. 2. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ez szerintem is butaság. Guglival nem lehet nyelvet tanulni. Mert valaki hülye, és leír hülyeségeket, azt is kihozza találatként, de nem villog pirosan, hogy vigyázz, baromságot írtam.


Lehet, hogy nagyon minimál szintre eljuthatsz magadtól, de használható tudásod biztosan nem lesz sosem.

Egyébként tudom miről beszélek mert felsőfok körüli szinten vagyok oroszból.

2010. dec. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Butaság? Könnyen lehet, de ha működik, akkor mégis, kit érdekel? Meg hát, az orosz nem az a nyelv amit minden második ember beszél. Nagy valószínűséggel csak anyanyelvi orosz beszélők írományait találjuk meg neten, vagy olyanokét, akik igencsak jól beszélik azt, esetleg fórumokon kérdeznek vele kapcsolatban. Tehát rossz verziót nem olyan egyszerű találni, mint angolból, amiből 10-ből 7 értelmetlen és/vagy nyelvtanilag egy borzalom.


Persze ezt csak az eddigi tapasztalataim alapján mondom, aki meg még abszolút kezdő és egy betűt nem beszél ezen a nyelven, úgysem fog neten keresgetni vele kapcsolatban, mert úgysem értené. Nem mellesleg, az angoltanáromnak is az egyik kedvelt módszere ez: a múltkor mesélte nekünk, hogy ő is neten néz utána a dolgoknak, ha valami, a diákok által írt, de általa ismeretlen szót/kifejezéssel találkozik. Igaz, ez nálam jobban elindítja a WTF-effektust, ha belegondolok hogy mégiscsak egy tanár, de ezek szerint csak nem akkora baromság. Az internet korszakát éljük akárhogyan is nézzük. (Pláne úgy, hogy az én korosztályom nemcsak éli azt, hanem abba született.)


Na, ez már kicsit off volt, de mégegy dolgot muszáj leírnom, még mielőtt valaki félreérti: egyáltalán nem kötekedésből szántam, elhiszem hogy messze jobban tudtok oroszul nálam, ezt nem is kérdőjelezem meg, ezt mind az én tapasztalataim alapján írtam csak. Nekem eddig bejönni látszik ez a módszer.

2010. dec. 2. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 potomkino válasza:

Привет,конечно всё можно, вопрос в том, что на что тебе нужен этот язык. Если для общения с носителями русского, то вряд ли получится усвоить его таким способом на таком уровне, чтобы общаться. А коли только бумажка нужна о том, что на начальном уровне владеешь им, то конечно - без проблем!

Будешь воспевать гугл транслейт - наверняка в том же духе и уровне будешь и сам/а/ владеть им.Там же сплошные исковерканные варианты, никакого синтаксиса например!


А через песни и стихи учить язык не плохо, но опять-таки без контроля и подмоги это дело, увы, легко приведёт к дилеттантизму.Эксперементировать конечно никому не запрещено...Удачи!

2011. márc. 9. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!