Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Német igeidőkkel kapcsolatban...

Német igeidőkkel kapcsolatban kérdés? (ld. Lent)

Figyelt kérdés

Valahol olvatastam, hogy

Präsens: ami most történik

Päteritum: ami tegnap történt

Perfekt: Ami öt perce történt

Plusquamperfekt: ami 20 éve történt.


Ez mennyire állja meg a helyét? Tényleg el lehet ez a táblázat alapján dönteni hogy melyik igeidőt használjuk?


Máshol meg azt olvastam, hogy beszédben Perfekt, írásban Präteritum.


Most akkor hogy is van ez?


2011. márc. 6. 12:49
 1/6 anonim ***** válasza:
én a präteritumot és a perfektet össze-vissza használom. Amelyik kényelmesebb. Sosem szóltak rám emiatt
2011. márc. 6. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Amit először írtál az b*romság, felejtsd el. A Präteritum és a Perfekt használata nem attól függ, hogy az adott esemény milyen régen történt.

Köznyelvben, társas beszélgetéseknél túlnyomórészt a Perfektet használják a németek, míg írásban, hivatalos iratokban, híradókban a Präteritumot. Ebből következik, hogy E/2 és T/2 személyek után nagyon ritkán használnak Präteritumot, mivel a 'te' és 'ti' névmások a köznyelvre jellemzőek.


Továbbá a két féle igeidő használata nyelvjárás függő. Nyáron egy hónapot töltöttem Németországban, és soha, egyetlen alkalommal sem hallottam őket Präteritumot használni. Még a 'hatte' helyett is 'habe gehabt'-ot mondtak.


A Plusquamperfekt-et nagyon ritkán használják, ez is inkább a híradókra, sajtó szóhasználatára jellemző.

2011. márc. 6. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Előző válaszomat kiegészíteném annyival, hogy azért van kivétel, pl. a 'sein' ige, mivel ott általában a Präteritumot, vagyis a war, warst, waren stb. alakot használják.
2011. márc. 6. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Én Präteritum-ot csak módbeli segédigéknél használok, +haben, sein.

A többi Perfekt nálam ha írok, ha beszélek. De hallok osztrákokat beszélni, mondat fele így, fele úgy. Persze ezért is néztem utána, és tűnt logikusnak, hogy talán ezzel van megkülönböztetve hogy mennyire történt régebben egy esemény. ???


(bocs, ezt kicsit zavarosan írtam asszem)

2011. márc. 6. 20:43
 5/6 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy régebben volt ilyen különbség a kettő között, de ma már ugyanazt jelenti mind a két alak. Én is utánaolvasgattam előbb német fórumokon, tapasztalat az, hogy köznyvelvben szinte kizárólag a Perfektet használják. A német iskolákban pedig a tanárok próbálják rászoktatni a diákokat arra, hogy írásban Präteritumot használjanak.

Amúgy sok délnémet nyelvjárásra jellemző, hogy egyáltalán nem ismeri a Präteritumot.

2011. márc. 6. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Ez jó hír, a Präteritummal amúgy is bajban vagyok. ;)
2011. márc. 7. 17:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!