Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Van módszer a "nyelvi analfabé...

Van módszer a "nyelvi analfabétizmusom" leküzdésére?

Figyelt kérdés

Üdvözlök Mindenkit!


Ma öreg fejjel, de fiatalon is ugyanazon problémával küzdök, mint ma Mo-n igen sokan, nyelvet szeretnék tanulni. Azt hiszem, nem kell magyaráznom, hogy miért, én is elfogadom, hogy a mai globális világban nem lehet "élni" idegen nyelv tudása nélkül Azt kell tapasztaljuk, hogy hiába van valakinek magas szintű szakmai tudása, tapasztalata, nyelvtudás nélkül normális munkát nem fog kapni. (Persze, ezen lehet vitatkozni, hogy az adott munkakörhöz tényleg van-e szükség az idegen nyelv oly mértékű ismeretére, amit a HR-esek elvárnak)


Mint aki közelebb van az 50-hez, mint a 40-hez, részem volt az orosz nyelv tanulásához is, majd később az angol nyelvéhez is. Divat ma köpködni az orosz nyelv tudását, de bennem akkor is kíváncsiság volt, vártam, hogy egy idő után kommunikálni tudok majd oroszul. Ugyanez a felcsigázott kíváncsiság volt az angol nyelv tanulása előtt, de hamar rá kellett jöjjek, hogy elmarad a várva várt eredmény. Addig azt hittem, nem vagyok a szerény képességű gyerekek táborában, matematika, fizika versenyekre jártam, (matematikából országos 2. helyezett is voltam felsőbb tagozatban), de ha meghallottam az "alany eset, tárgy eset, birtokos eset, részeshatárózó eset...", majd az angol nyelvi órán a "létige, szenvedő szerkezet...." kifejezéseket és sem a jelentésüket, sem a használatukat nem hogy elsajátítani nem tudtam, de félelem töltött el minden nyelvi óra előtt. Ettől kezdve folyamatosan leértékeltem magam, mert nálam sokkal szerényebb képességű társaim nevetve meg tudták csinálni, nekem horror volt minden nyelvi óra.


Középiskola végére eljutottam odáig, hogy nem fogok tovább tanulni, integrálni, deriválni, áramköri számításokat végezni nem csak hogy tudtam, de kifejezetten szerettem is, viszont verset tanulni, szavakat, nyelvtani szabályokat bebiflázni teljesen képtelen voltam.


Később az élet arra vett rá, hogy diplomáznom kell műszaki karon, amit szinte élveztem. Viszont már nyelvvizsgához kötötték, így az eszperantó nyelvvizsgát letettem, ahol a vizsgabiztos látta rajtam, hogy ez életem legnehezebb vizsgája és szavakat kérdezett, melyek hangzása megegyezik a magyaréval. Közben másik szakon is államvizsgáztam, de azt a diplomát, ha a törvény nem változik, soha sem fogom megkapni a nyelvvizsga híján.


Elnézést a hosszúra nyúlt problémám bemutatásáért, de így tudom igazán jól feltenni a kérdést, tud-e valaki értelmes tanácsot adni ilyen (és hozzám hasonló) embernek, hol, hogyan, miként tegyen ez ellen? Nem a szorgalom, a motiváció hiányzik, mint azt általában ilyenkor szokták írni, hanem valami más. Esetleg, valaki volt/van ilyen helyzetben és fel tudta oldani önmagában ezt a berögzült gátat?


Köszönöm!


2017. aug. 8. 00:18
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem írtad le, mi a konkrét nehézséged a nyelvvel.

Nem érted a nyelvtani szabályokat? A szavakat ezek szerint meg tudod jegyezni? Rossz a kiejtésed ezért nem értik, mit akarsz mondani? Vagy csak félsz megszólalni, merthogy esetleg hibás amit mondasz?


Így általánosságokon kívül nemigen lehet hasznos választ adni.

2017. aug. 8. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Én se vagyok elég magabiztos,pedig viszonylag sok dolgot tujdok,de van aki ilyen tudással sokkal jobban beszél,fogalmaz (tapasztaltam). A lényeg,ha nem jut valami eszükbe, nem állnak le, egyszerű módon próbálják kifejezni, több mondattal stb. Majd otthon lehet tűnődni azon,hogy kellett volna és megnézni bevágni és leközelebb alkalmazni.

Szerintem nincs más mód,mint a gyakorlat és szerintem valami huzamosabb idejű egynelvű tábor vagy kintlét,amikor aktiválni kell a lehető legtöbbet abból,amit tudsz és úgy,hogy nem fordítgatsz.. az más,mint az egynelvű beszéd.

2017. aug. 8. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
Nem kell semmilyen nyelvtani hülyeséget megtanulni, gyakorolni kell a nyelvet ahol csak lehet minél többet, a szavakat meg egy füzetbe leírni, nem kell napontan sokat megtanulni, elég 5-10-et, de azt tudni és azokat gyakorolni valahogy, nem kell az ilyen szenvedő szerkezet meg minden nyelvtani szabály. Egyszerűen csak kell nyomni :D Erdélyi vagyok, az összes önnel egyidős férfi aki volt katona, és nem tudott románul ott a 2 év alatt megtanult mindenféle nyelvtani szerkezet nélkül úgy románul hogy az iskolában azelőtt bukott meg, csakhogy egy reveláns példát mondjak.Apránként, kicsi lépésekkel kell felépíteni a tudást. Angolt egyszerű mert még a csapon is az folyik, az orosz az már más kérdés. De kitartást és sok sikeres gyakorlást kívánok!
2017. aug. 10. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A 08-08 09:23-kor komment-jéhez fűzöm, azért írtam ilyen részletesen le a történetemet, hogy tisztán látható legyen a problémám és nem általánosan megfogalmazott gondjaim legyenek, miszerint "nem merek megszólalni, elfelejtem a szavakat", stb. Sehol nem mondják ki az emberek konkrét problémáját a nyelv tanulásában, miszerint főleg az én korosztályomban a nyelv tanulásában is elterjedt poroszos módszerrel sikerült egy valamiféle gátat kialakítani bennünk, amikor akár az idegen nyelv kifejezésétől is görcsbe rándul a gyomrunk. Azóta is voltam több újrakezdő tanfolyamon, de mindig azt kellett tapasztalnom, hogy velem együtt igen sok és általában férfiak, a második, harmadik alkalom után már nem jönnek el. Igaz, én végig csináltam mindegyiket, de semmi használható haszna nem volt számomra egyiknek sem. Gondolom, a félbehagyó társaimra nem lehet mondani egyöntetűleg, hogy mind buta, lusta, motiválatlan, stb.?

Azt kérdeztem, ezt hogyan lehet leküzdeni? Mint már említettem, itt Mo-n nem csak én, de több 10000-en küzdünk ezzel a problémával és ha sikerülne valamiféle használható tanácsot kapni, megoldani, nem csak rajtam segítene.

2017. aug. 11. 15:01
 5/6 anonim ***** válasza:

Szóval a problémád az, hogy nem mersz megszólalni, és azt sem mered használni, amit valójában tudsz. Felesleges hosszasan részletezni, és teljesen mindegy, hogy mi miatt alakult ki.


Én is ilyen voltam, pedig színötös voltam az nyelvből mindig. A nyelvvizsgámon 82%-os írásbeli után megbuktam a szóbelin, mert egyszerűen nem tudtam mit mondjak.


Nálam az segített, hogy elkezdtem idegennyelvű könyveket olvasni. Ott nem kellett mondatokat kieszelnem, sem bárki előtt bénáznom, viszont rengeteg szó ömlött rám, szövegkörnyezetbe ágyazva, helyes nyelvtannal együtt. Egyetemista koromra már túl voltam egy tucat könyvön és bele kezdtem egy online játékba. A játékot játszottam kb. 2 éve, amikor már eléggé átláttam, és beléptem egy csoportba, ahol a többi játékossal közös célokat tűztünk ki. Itt kezdtem el fórumozni. Sok év után újra mondatokat írtam, és már nem esett nehezemre, mert a téma a jól ismert játék, a fórumon nem kell rögtön válaszolni, át lehet gondolni amit írsz, mégsem egy hivatalos levél, hanem az élőbeszédhez közelít. A sok olvasás meghozta a gyümölcsét, és a fórumon semmi gondom nem volt a nyelvtannal, szókinccsel. A fórumozást lassan felváltotta a csetelés, ahol már azonnal kellett reagálni a másik mondandójára. És ekkor egy nap azt vettem észre, hogy gyorsabban jutnak eszembe a mondatok angolul, mint amilyen sebességgel be tudom gépelni őket. Akkor nem jöttem rá, de ez volt az a pont, ahol már közel folyékonyan beszéltem angolul.


A vicces, hogy eközben az egyetemen szakmai angolt tanultunk, ahol mint eddig, ötös voltam mindenből, de nem szívesen szólaltam meg az órai feladatokon, pedig amit mondtam nagyrészt helyes volt. Még mindig az a tudat élt bennem, hogy én nem tudok angolul beszélni. Aztán jött a vizsga, és én féltem a szóbelitől nagyon. De amikor odaültem a két tanár elé, és megkaptam a tételt, ömlött belőlem a szó. Én voltam az egyetlen, aki maximum pontot kapott a szóbelin, és a tanárom utána odajött, hogy ő mindig azt hitte, én nem tudok beszélni, és lám, nincs is itt semmi probléma.


És én ekkor jöttem rá, hogy a fórumozás és csetelés nem más, mint az élőbeszéd Internetre vitt formája, és hogy a nyelvtanulás alapja nem az, hogy már a második nap ""Good morning" meg "My name is...".

A lényeg, hogy zenét hallgass és olvass, és olyasmiről olvass, ami érdekel.

Egy évvel később letettem a felsőfokú szakmai nyelvvizsgát angolból. Azóta 11 év telt el, és jelenleg a negyedik idegen nyelveket tanulom.


Mellesleg az öcsém, aki szintén utálta a nyelvtanulást, ugyanúgy egyetemen kezdett el angolul majd franciául olvasni, majd fórumokra írogatni. Azóta mindkét nyelven kommunikál, és szintén nekiállt tanulni egy harmadikat is.


Szerintem teljesen természetellenes mödja a tanulásnak beszédre kényszeríteni valakit, aki még nem ért a nyelven. Egy kisgyerek is előbb hallgat, mutogat, több mint egy év telik el míg először megszólal, és mire elkezd önmagától beszélni, már szinte mindent ért, amit mondanak neki. Azóta én nem beszélek addig amíg egyszerűbb szövegeket nem tudok elolvasni és egyszerűbb filmeket megérteni a nyelven. Felesleges stresszelés arról makogni, hogy hol dolgozol, miközben azon kattog az agyad, hogy úristen,

2017. aug. 11. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Véletlen elküldte. Szóval azon kattogsz, hogy úristen, nem értem majd a választ.


A te esetedben egyébként azt javasolnám, hogy ha vannak gyerekeid, próbálj velük nyelvet tanulni és gyakorolni, az jobb, mint egy idegennel. Esetleg angolhoz javaslom a Duolingo-t, ott nem kell beszélned és csak a gép van veled szemben.

2017. aug. 11. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!