Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek mit jelent az a...

Szerintetek mit jelent az a szó, hogy tisztelet?

Figyelt kérdés

Amit eddig tapasztaltam:

- Sokan szeretik használni, de minél többet használja valaki, annál kevésbé tud vagy akar válaszolni, hogy mit jelent. A leggyakoribb válasz: "Ezt tudni kellene."

- Akik gyakran használják, azok általában nem a legtoleránsabb emberek, nagyon szigorúak, és gyakran kioktató a stílusuk. (Persze vannak kivételek, de ez az általános).

- Mindenkinek mást és mást jelent ez a szó, de nagyon sokan használják önvédelemre.

- Ami talán mindenkiben közös: ez egyfajta érzelem, ami egyben viselkedésmód is, és sokféle elvárás alapja.


Ezek alapján nekem van saját meghatározásom erre a szóra, de előbb másokéra vagyok kíváncsi, hogy mennyire egységes ennek a szónak az értelmezése, és kinek mit jelent.



2020. aug. 6. 22:26
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
61%

nem használni kéne: alkalmazni-betartani....(nem betartatni)

szerintem

2021. jan. 16. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
74%

A magyar értelmező szótár jól kifejti:


1. Annak érzése és magatartása, aki vkit, vmit tisztel (1–3); vki, vmi érdemének, értékének v. jelentőségének elismerése és megbecsülése. Fiúi, hálás tisztelet; → megkülönböztetett tisztelet; mélységes, őszinte tisztelet; → babonás tisztelet; nagy tiszteletben áll vki előtt; tiszteletből cselekszik vmit; tiszteletet ébreszt, érez, gerjeszt, kelt vkiben, tisztelettel tölt el vkit vmi, tisztelettel van vki iránt. A nagy emberek iránt mindenki tiszteletet érez.  A nagy csak a jók tiszteletére vágy. (Berzsenyi Dániel) || a. Tiszteletben tart vmit: <haszna, értéke, érvénye, jogossága, szükségszerűsége miatt> tiszteli, és magatartásában, cselekedeteiben hozzá igazodik. Tiszteletben tartja az emberi jogokat, a nemzeti függetlenséget, az udvariasság szabályait. Tiszteletben tartotta barátjának meggyőződését.  A nép… tiszteletben tartá a gyöngébb érzelmeket. (Jókai Mór)


2. Ennek az érzésnek magatartással, külső jelekkel való kinyilvánítása. Illő, köteles, tartozó tisztelet, az államfő, a feljebbvalók, a hatóságok iránti tisztelet; tisztelet a kivételnek: <annak kifejezésére, hogy nem mindenkire vonatkozik vmely rosszallást tartalmazó kijelentés:> nem általános érvényű az, amit mondok, van alóla kivétel is; tisztelet, becsület, de…: megadjuk a köteles megbecsülést, de…; tiszteletben részesít vkit; ebédet ad, összejövetelt, ünnepélyt rendez vkinek a tiszteletére; megadja, megtagadja vkitől a (neki) kijáró, az őt megillető tiszteletet, tiszteletet tanúsít vki iránt, tiszteletét teszi vkinél: udvariassági látogatást tesz nála; tisztelettel adózik vkinek; tisztelettel közeledik vkihez.  Ontsunk ezer áldást zengő tisztelettel. (Csokonai Vitéz Mihály) Barátomra hivatkozva kérdezte, mikor tehetné tiszteletét. (Kosztolányi Dezső) || a. (népies) Isteni tisztelet: istentisztelet.


3. <Üzenet, levél, meghívó kezdő v. záró soraiban, udvarias köszöntésként, a megbecsülés jeleként.> (1945 előtt) Alázatos tiszteletem: <magas v. magasabb rangú személynek szóló, megalázkodást kifejező köszönésként városi emberek, kül. hivatalnokok körében:> (ritka, választékos) tiszteletem!: <kül. férfiaknak szóló tiszteletteljes v. modoros üdvözletként>; tisztelettel; (1945 előtt) alázatos tisztelettel: a) alázatos tiszteletem; b) <folyamodványt, kérvényt záró formulaként>; hódoló, kitűnő, kiváló, megkülönböztetett tisztelettel; → mély tisztelettel; → teljes tisztelettel.  Szokott tiszteletemmel maradok a tekintetes úrnak alázatos szolgája. (Csokonai Vitéz Mihály) A borítékon kifejezett különös, mély és legmélyebb tisztelet s… a… pecsétek… lekötik a figyelmet. (Vas Gereben) || a. (választékos) Tiszteletteljes üdvözlet, köszöntés.

2021. febr. 18. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
64%
A tiszteletet sokan keverik a félelemmel, amikor valaki következetlen, autokrata és egy idegbeteg hisztis köcsög pl. akkor sokszor azt hiszi, tisztelik őt, pedig csak tartanak tőle, meg a kirohanásaitól, régebben nagyon sok igazgató ilyen volt pl.
2021. márc. 22. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 Zenon ***** válasza:
64%
A "tisztelet" egy berögződés, a normatív szabályok betartásának elismerése. A tekintélyelvűség alapja. Egyfajta legitimizációja az emberi viselkedéskultúrának. Sokféle fajtája és gesztusértéke létezik. A legfontosabb, hogy őszintén vívható ki, de nem lehet erővel megkövetelni.
2021. szept. 4. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:
30%
Döbbenet... Ezt éreztem a 6-os válasz olvasásakor.😀
2021. dec. 17. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 NTBS ***** válasza:
53%
Az a társadalmi közmegegyezésen alapuló viselkedésforma, ahol mindenki mindenkivel a legmegfelelőbb formában kommunikál.
2022. márc. 22. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
49%

Ha megbecsülsz valakit, nincsenek vele szembe rossz szándékaid és olyan vagy vele, amit te is elvársz, hogy milyenek legyenek veled az emberek.


Ha valakinek teljesíted a kéréseit, udvarias vagy vele, szépen beszélsz vele, még nem biztos, hogy tiszteled, mert amúgy lehet nem bírod, csak ezt nem mutatod ki neki.

2022. júl. 18. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!