Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Csak nekem ilyen felfoghatatla...

Csak nekem ilyen felfoghatatlan ez a dolog? Valóban vannak ilyen buta emberek?

Figyelt kérdés

Nem tudom hogy egyáltalán jó-e a kategória előre is bocsi.


Na, arról lenne szó hogy én nem Magyarországon születtem csak az anya nyelvem magyar. Ezzel ellentétben ismerem a magyar szokásokat pl. néptánc,népviselet és hasonlókra gondolok. Viszont ismerek egy magyar családot akiknek a fiuk totál nincs képben ezekkel a dolgokkal (elmondásuk szerint gyereknek nem is kell tudni). A fő téma itt a csárdás. Valóban ilyen kevesen ismerik? Én azt hittem alap kultúra. Mégis ők és a fiuk sem ismerik... hogyan lehet ez? (ők Magyarországon laknak) Kérdeztük hogy esküvőn mégis mit táncolnak? Erre jött valami "Roki" vagy mi. Már hallottam róla de ez nem néptánc, vagy tévedek?


A másik. A Magyarok valóban az óvodában tanulnak beszélni? Szerintem ez baromság mégis az anyuka szerint Balázska nem tudott beszélni, ő az oviban tanulta... hát totál ki vagyunk akadva. Csak ők ilyen ormótlan idióták? Vagy Magyarban ez tényleg így van?



2016. jún. 28. 21:00
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Nem tudod hol laksz? Ugyan már...
2016. jún. 28. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Szerbiában laktam. Már nem lakok ott. Na most hogy mi melyik része volt Magyarországnak azt már nem nagyon tudom. Az én ku_rva anyámat.
2016. jún. 28. 21:55
 13/16 anonim ***** válasza:
73%
Bácskát még mindig Bácskának hívják Szerbiában, a szerbül is. A Kárpátok meg sosem voltak Szerbiában, akkor sem, amikor ott laktál :)
2016. jún. 29. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

Jó, a földrajzot hagyjuk. Az alapproblémád szerintem az ismerethiány. De hogy igényed van, azt itt mutatod, és ez elég alapnak, csak ne hagyd abba. Esetleg még a földrajzot se.


A hagyomány, népviselet, népkultúra (a néptánc is), egy nép kultúrkincs, annál jobban őrzi, minél inkább veszélyben látja. De ez nem a konkrét egyénre vonatkozik, hanem a népre. A konkrét egyén lehet sokféle. Okos és buta, érdeklődő és igénytelen, érzékeny a népi nemzeti kérdésekre, és érdektelen.

Az elszakadt területeken általában (de nem mindenkinél!) fontosabbak a hagyományok, mert ezáltal érzik valahová tartozónak magukat, ahová úgy vélik, nem engedett (és sokáig tényleg nem). Bácskában és Kárpátalján, Felvidéken és Erdélyben, sok olyan település van, ahol ezek az értékek fontosak. Magyarországon ez triviális, ezért kevéssé törődünk vele, különösen a hétköznapi életben. De azért ne feledjük, a táncház mozgalom innen indult, és ma is élénk.


Neked sikerült összeakadnod egy családdal, ahol mindez nemcsak lényegtelen, de nem is tudnak róla. Ahogy meséled, sok egyébről se, mondjuk például a gyereknevelés alapjairól se. Ez például egyenes út, hogy a következő generációt semmi se érdekelje, főleg nem a néphagyomány. A rockkal és a többivel semmi probléma, a fontos az arány és a hely. Táncolhatunk rockot és csárdást, vagy bármi mást. Aki a táncot élvezi, sokfélét fog, mert a sokféleség jobb, mint az egyhangúság.

Tapasztalj, tanulj, és Bácskát soha ne feledd. Mert akkor is a szülőhelyed, ha amúgy Szerbiának hívják.

2016. jún. 29. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Utolsónak:


Értem, amit mondasz, van benne igazság.

De miért fontosabb a néphagyomány, mint a polgárság (és a nemesség - ez inkább csak ránk, leszármazottakra vonatkozik) által ránk maradt értékek?

Jelentős íróink nemesi származásúak voltak, pl.: Jókai Mór.

Az irodalmat és a színművészet (amik meghatározzák egy európai ország műveltségét) ez a két réteg támogatta.

2016. jún. 29. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
De utosó nem érted hogy nem arról beszélsz ami a kérdésben van? 14# köszi szépen a választ. Most szégyenlem magam hogy nem tudtam szerbia melyik rész. Mostmár tudom, ezt is köszönöm. :)
2016. jún. 29. 14:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!