Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Magyarországon miért nem akar...

Magyarországon miért nem akar senki vitatkozni?

Figyelt kérdés

Arról beszélek,hogy Magyarországon,de lehet hogy mindenhol,az emberek kerülik a vitákat. A vita nem egyenértékű a veszekedéssel vagy konfliktussal. A vita során létrejöhet a konfliktus esetleg,de a vita a saját álláspontunk kifejtése KRITIKA formájában egy bizonyos témával kapcsolatban. Ezt rengetegen nem értik,és az ellenfelüket kezdik el ocsmárolni,ha nem értenek egyet velük. Nem képesek legtöbben érvelni úgy ,hogy " én ezért vagy azért nem értek veled egyet,mert...",hanem egyből az "ellenfél"

személyiségét kezdik el boncolgatni,besározni,ami egyáltalán nem lenne téma.

Például,ha valaki azt mondja,hogy az Irigy hónaljmirigy a legszörnyűbb,legízléstelenebb és legalpáribb magyar zenekar,és elmondja azt is hogy miért,akkor ráugranak a zenekar rajongói az illetőre hogy...te vagy az ízléstelen;mekkora nyomorék vagy...

Vagy hasonlók. Ez már nem vita,nem is kritika.

Miért nem lehet manapság rendesen/értelmesen érvelni,kritikát kifejteni,vitatkozni egymással? Ti is kerülitek a vitákat? Ha igen,miért?

Köszönöm az értelmes válaszokat :)



2018. jún. 1. 12:03
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Én nem vagyok ellene semmilyen normális hangvételű eszmecserének sem, viszont ha nem jut egyről a kettőre egy "vita" akkor én nem szeretem vele feleslegesen az időmet tölteni.
2018. jún. 1. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Legalább te megpróbáltad!:D

De manapság már az is ritka. Mert ugye sokkal egyszerűbb lefikázni a másikat,mint érvekkel meggyőzni ,hogy miért nincs igaza.

2018. jún. 1. 12:29
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Történelmi okok miatt. Szocializmus alatt te élted a kis életedet, a politikát ráhagytad a politikusokra. Aztán a rendszerváltás után ugyan voltak viták, de komcsizás / fasisztázás is szerves része volt a politikának, a pártok keménymagjai az alapján szavaztak hogy hogy viszonyultak a szocializmushoz.

A mai közélet meg még rosszabb is mint volt, te is láthattad a mostani választást...


Van egy emberibb oka is ennek, ez pedig:

1) A mentális maszturbáció. Ez azt jelenti, hogy valaki "jól megmondja a magáét", de ettől nem változik semmi azon kívül hogy jól érzi magát tőle.

2) A csordaszellem. Te egy csoporthoz tartozni akarsz, és foggal körömmel ragaszkodsz hozzá.


"Ti is kerülitek a vitákat?"


Igen. Nekem a kedvenc témám a politika, a vallás és a politika, amik a legmegosztóbb témák. Az emberek egyik fele egyrészt nem is akar vitázni ("gondolja mindenki a négy fal közt azt amit szeretne, ezek tabu témák"). A másik fele pedig tele van érzelmekkel, szeret a témáról beszélni, de csak a saját véleményét megerősítő választ fogad el. És ez azokra is igaz, akik politikában és vallsában az én oldalamat képviselik.

Nagyon kevés ismerősöm van akivel lehet normálisan beszélgetni megosztó témákról is...


Viszont csomószor épp az a baj, hogy az emberek ha akarnak vitatkozni ha nem, véleményt olyan témákban is alkotnak, amihez egyáltalán nem értenek. Gondolok itt Puzsérra, akinek minden témáról van egy nagyon különleges véleménye, néha egész jó érvekkel is, csak néha viszont olyan tárgyi tévedései vannak, hogy az fáj. Vagy gondolok arra hogy rengeteg orvos panaszkodik hogy a beteg a félinformációit vagy éppen hamis információit beszerzi neten, és ha mondjuk a focista anyuka jógaedzője mást postolt Facebookra mint amit az orvos mond, akkor természetesenek nem az orvosnak fog hinni.

2018. jún. 1. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

"a vita a saját álláspontunk kifejtése KRITIKA formájában egy bizonyos témával kapcsolatban."

Itt az alapvető tévedés!

Vitában nem kritizálom vitapartnerem nézeteit, hanem kifejtem enyémet, valamint ő az övét.

Nem meggyőzni akarom (esetleges) igazamról, hanem gondolkodásra késztetni, van-e, lehet-e abban igyazság, amit állítok.

Aki makacsul ragaszkodik vélt igazához, az nem vitapartner, hanem akarnok.

2018. jún. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
0%
Én szerettek vitatkozni. Az ihm-es példa után remélem nem vagy puzsér-majmász.
2018. jún. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
75%

Kedves Kérdező!


Általában igen gyorsan átjön egy-egy kérdésből ill. hozzászólásból, hogy valaki mely kultúrkörből származik, felkészültebb-e vagy sem stb mint én. Ha felkészületlenebb, akkor szakirodalmat ajánlok neki. Ha továbbra is köti az ebet a karóhoz, akkor elengedem, járja csak a saját útját. Ha felkészültebb mint én, kérem, ajánljon szakirodalmat, hogy én is tanulhassak.



Vitatkozni időpocsékolás, tanulni nem az.

2018. jún. 1. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem magyar sajátság, máshol is jellemző. Legalábbis a többségre.

Az emberek nagy része egyszerűen másokat majmol, vagy mert tetszik neki a másik álláspontja, vagy mert úgy gondolja hogy a másik szakavatottabb a témában, így nagyrészt gondolkodnia sem kell az illetőnek, csak készre gyártott elveket, elméleteket elfogadnia. Ha pedig egyszer elfogadta ezeket, onnantól foggal-körömmel ragaszkodik hozzájuk, és borzasztóan feldúlja őket bármi attól eltérő elképzelés. Az eltérő vélemény képviselőjében pedig ellenséget látnak, a céljuk pedig kimerül annyiban hogy a saját korábban elfogadott elképzeléseiket védik, a másikéba bele sem gondolnak.


Ezért veszélyesek például a vallások, politikai kampányok, stb. Mert egy előre elkészített gondolatvilágot erőszakolnak le az ember torkán, ezzel pedig pont az előbbi hozzáállást erősítik az emberben. Emberünk beleringatja magát a hitbe, hogy ő már a megkérdőjelezhetetlen igazság birtokába jutott, és a gondolkodás, az új ismeretek, eltérő vélemények megismerését, ha ö tudatlanul is, csupán hátráltató tényezőként éli meg. Így pedig természetesen vitázni sem lehet, hiszen az illetőnek esze ágában sincs fontolóra venni a te eltérő álláspontodat, kizárólag a sajátját akarja elhitetni veled is.


Érdemi vitához szükség van a saját gondolatokra is, a nyitottságra az új ismeretek felé, vagy épp hogy az ember képes legyen elismerni a tévedéseit. Ezek pedig még külön-külön is sokakból hiányoznak, nemhogy együtt.

2018. jún. 1. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

2.hozzászóló...


"Viszont csomószor épp az a baj, hogy az emberek ha akarnak vitatkozni ha nem, véleményt olyan témákban is alkotnak, amihez egyáltalán nem értenek. Gondolok itt Puzsérra, akinek minden témáról van egy nagyon különleges véleménye, néha egész jó érvekkel is, csak néha viszont olyan tárgyi tévedései vannak, hogy az fáj"


...na Puzsér... róla elmondhatjuk,hogy van egy-két,kisebb-nagyobb tévedése,de azt nem,hogy olyan témákat választ,amihez nem ért. Ha valaki,akkor ő az,aki tudja,mibe harap bele,és arról a legőszintébben fejti ki véleményét,kritikáját.

De köszi a tartalmas válaszodat :)

2018. jún. 1. 18:29
 9/18 A kérdező kommentje:

3.hozzászóló...


"Vitában nem kritizálom vitapartnerem nézeteit, hanem kifejtem enyémet, valamint ő az övét.

Nem meggyőzni akarom (esetleges) igazamról, hanem gondolkodásra késztetni, van-e, lehet-e abban igyazság, amit állítok.

Aki makacsul ragaszkodik vélt igazához, az nem vitapartner, hanem akarnok."


Én ezt tudom ...de a vita nem csak arról szól hogy a saját álláspontomat közöljem,hanem hozzátartozik az is,hogy a vitapartner álláspontjával kapcsolatban mi a bajom,miért nem értek vele egyet. Ez nem jelenti attól még,hogy meggyőzni akarom. Nem elég,ha csak a saját állàspontodat közlöd,ha szükséges,a másik fél álláspontját is vitathatod,ami teljesen természetes szerintem és amin nem szabad,hogy ő megsértődjön

2018. jún. 1. 18:42
 10/18 A kérdező kommentje:

4.hozzászóló...

"Az ihm-es példa után remélem nem vagy puzsér-majmász."...

Nem.

És nem véletlenül hoztam példának az IHM-et.Az IHM-et Puzsértól függetlenül is egy trágyának tartom. Ha Puzsér istenítené az IHM-et,attól nekem ugyanez lenne róla a véleményem,csak Puzsérban csalódnék egy nagyot.

2018. jún. 1. 18:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!