Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ti is utáljátok a magyar...

Ti is utáljátok a magyar nyelvet? Miért nem beszélünk inkább németül?

Figyelt kérdés
Minek hozták ismét használatba a magyar nyelvet hivatalos szinten a 19. században? Nem lett volna jobb a németnél maradni?
2019. szept. 28. 19:02
1 2
 1/12 Barackoshányás ***** válasza:
77%
Szerintem menő... És vicces külföldön magyarul káromkodni, mert senki nem érti
2019. szept. 28. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
92%
Pedig jó nyelv a magyar
2019. szept. 28. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
82%
Nem utálom a magyar nyelvet, SZVSZ fényévekkel jobb és logikusabb is, mint a német. A japán, kínai, koreai nyelvek ezerszer nehezebbek, azok ellen nincs kifogásod?
2019. szept. 28. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
A japán meg kínai annyira nem érdekel, mivel nem anyanyelvem egyik sem, de azok is elég szarnak tűnnek.
2019. szept. 28. 19:58
 5/12 anonim ***** válasza:
86%
ha már "okosakat" kérdezel, legalább nézz utána a tényeknek. Nem a németet váltotta, hanem a latint...
2019. szept. 28. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
52%

Asperger-szindrómás vagyok, szeretem a magyar nyelvet. Már több, mint hét éve vagyok az oldalon, és már találkoztam itt egy autisztikus egyénnel, aki szintén nem szerette a magyar nyelvet, de ő inkább az angolt szerette. Volt egy másik is, aki simán nem szerette nyelvünket, de nem írta, hogy melyik nyelvre váltanál le.

Egy biztos: német nyelvterületen el lehet felejteni a magyart.

2019. szept. 28. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
85%

Nem én szeretem ezt a nyelvet, a rengeteg szinonima szót, nem tudom németül mennyire lehet kétértelműen beszélni, de magyarul egyszer összeraktam egy 3 értelmű mondatot, tiszta véletlen volt, én árnyaltan utaltam egy dologra, és kiderült, hogy nem két, hanem több értelme is volt. Úgy meglepet, azóta se tudom, h mi volt.

De ha maradtunk is volna, akkor lehet ezt most oroszul vitatnánk meg...

2019. szept. 28. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
2019. szept. 29. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Hiába használták a latin (illetve a XVIII. sz.-ban részben a németet) a felsőbb körök, a magyar etnikumú dolgozó nép lakosok (kb. a társadalom 90%-a) már a honfoglalás korától magyarul beszélt (ld. Tihanyi apátság alapító levele, 1050 körül + egyéb középkori maradványok a latin szövegekben). A XVI. századtól már nyomtatásban is egyre több mű jelent meg magyarul, bár a úgy tudom, hogy sokáig a nyomtatott magyarországi művek 2/3-a latin volt.


Bár az idegen nyelv ismerete akkoriban is műveltségi kérdés volt, és Rákóczi műveit franciául írta, illetve a vaskos Meditációs könyvét latinul (ez máig nincs magyarra fordítva), de azért mégis magyarnak tartotta magát. Én természetes folyamatnak tartom, hogy végül magyar lett a törvénykezés nyelve (csak 1844-ben!), és nem halt ki a magyar kultúra.


De ha jobban érdekel a témakör: Szabó Károly: Régi magyar könyvtár (az 1470-es évektől 1711-ig megjelent magyarországi könyvek jegyzéke): [link]

2019. szept. 29. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Nem, én nem utálom a magyar nyelvet. De nem jutna eszembe rád kényszeríteni olyasmi használatát, amit te nem szeretsz. Ezért javaslom, kezdj el németül beszélni, ha már olyan nagy az affinitásod hozzá! Ich wünsche dir viel Spass und Freude!

2019. szept. 29. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!