Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen jövője lehet a magyarsá...

Balasa Bence kérdése:

Milyen jövője lehet a magyarság nemzeti írásának, a rovásírásnak?

Figyelt kérdés

lehet-e egyszer hogy ezt az írásformát, ami egyidős a magyarsággal újra mindenki ismerni fogja és büszkén ápolja és használja majd a mindennapi életben is.


vagy


olyan marad mint eddig, hogy csak az találkozik vele aki mélyebben beleássa magát a témába, és aki nem ismeri, az csak pár pillantást vet az út szélén álló városnévtáblára, és tovább megy mintha semmi sem történt volna.



2020. jún. 2. 11:28
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

A rovásírás nem egyidős a magyarsággal, az amit te használsz pedig végképp nem az. A rovásírás az Orkhon írás egyik módosulata, ami akkoriban a sztyeppék közvetítőírása volt, jóformán minden sztyeppenép használta.

Te már ennek az átírását használod, ami egy modern találmány, ez nem az a rovásírás, amit a honfoglalók használtak. Ez azért van, mert a rovásírás karakterei eredetileg nem a magyar nyelvhez készültek, hanem leginkább szótagíró nyelvekhez. Az eredeti rovásírásban a jelek jó része nem hangokat, hanem szótagokat jelöl. Amikor reneszánszát élte a rovásírás, akkor írták át úgy, hogy hangjelölő írásra ideális legyen.

2020. jún. 2. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem hinném, hogy mindennapos használatba veszik.
2020. jún. 2. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

Azért ahhoz, hogy elterjedjen, legalább szükséges lenne:


- egységes karakterkészlet, jelölési mód,


- egy egységes helyesírási szabályzat, hogy miként jelöljük a kihagyást, hogyan és mikor vonjuk össze a jeleket (jelenleg hihetetlen nagy a katyvasz), a ligatúrák (beleértve az ún. bogárjeleket) szótagokat és szavakat is jelöljön-e.


Annak, hogy csak átbetűzzük jobbról balra a latin betűs szavakat, nincs értelme, és nem is ez a rováshagyomány. Végül érdemes lenne nem asszociatív viszonyba hozni mindenféle hagymázas elképzeléssel.

2020. szept. 25. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

egységes karakterkészlet már megvan (2015-óta)


egy egységes helyesírási szabályzat: szintén 2015-óta


az írásjelek megegyeznek a latin karakterekkel



DE néhány betű alakját és használatát egységesíteni kellene:

ü-ű, ö-ő, és a két K-betű

2020. szept. 25. 18:46
 15/18 anonim ***** válasza:
Mi az, hogy újra mindenki ismerni fogja? Ugye tudod, hogy régen az emberek nagyon kevés százaléka tudott bármilyen módon is írni?
2020. okt. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

"olyan marad mint eddig, hogy csak az találkozik vele aki mélyebben beleássa magát a témába, és aki nem ismeri, az csak pár pillantást vet az út szélén álló városnévtáblára, és tovább megy mintha semmi sem történt volna."


Ez egészen a középkorig mindnekivel minden nyelven így volt. :D

2020. okt. 24. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

"egységes karakterkészlet már megvan (2015-óta)"


Mondjuk egyik készítő sem gondolt abba bele, hogy pl. az O és az Ó karakterét miként lehessen megkülönböztetni egymástól, illetve ezeket más jelektől, mint pl. az N-től. Vagy, hogy azokat a karaktereket részesítsék előnyben, amelyeket a leggyorsabban le lehet írni. Megpróbáltam rovásírással írni, a harmadik mondatnál már elfáradt a kezem.


"egy egységes helyesírási szabályzat: szintén 2015-óta"


Igen, a transzliterációs (átbetűzés) elv szolgai követése: nagybetűk (Minek? Sem a héberben, sem a devanagariban, sem a kínaiban, sem a koreaiban nincsenek, a rovásjeleknél sem voltak), felesleges jelek latin hangokra (az oroszok, izraeliek, arabok, zsidók, indiaiak stb. mind fonetikusan írják át a szavakat), késhegyre menő, hagymázas viták, hogy mely jelek vezethetők vissza a pannon őskorig. És csodálkoznak, hogy senki nem tartja a rováshagyományt vállalhatónak.


"az írásjelek megegyeznek a latin karakterekkel"


Ez részint így van, de azt se felejtsd el, hogy a magánhangzók kihagyása (hangugratás) és a jelek összevonása (összerovás) szerves részét képezi a rovásírásnak. A ligatúrákat össze kell gyűjteni, és használatukat szabályozni kellene. Valamint a hangkihagyást jelölni kellene valamivel (vessző vagy jel fölé írt vonallal), ugyanis a magyar nem olyan szerkezetű nyelv, mint a héber vagy az arab, nem egyértelmű a mássalhangzókból, hogy mely szóra gondolt az író.


Tehát, ha nagyon komolyan gondolnák ezt a dolgot, akkor - mondjuk - foglalkoznának vele. Dehát ez is csak egy divat bizonyos társadalmi rétegeknél.

2020. dec. 16. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:

17


az Ü Ű, O Ó, M N NY karakterei is egységesek lettek, az ü ű jelpár esetében a villám" és a kampós" jelek kerültek be a karakterkészletbe, a másik két változatot meg mindenki kedve szerint használhatja.


Én csak egy féle rovást használok, nagybetűkkel.


Az összerovás az egyének döntése, bár én nem részesítem előnyben.

2020. dec. 16. 15:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!