Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Magyarországon hogyhogy...

Magyarországon hogyhogy nincsenek tájszólások?

Figyelt kérdés

Tudom ,hogy van pl szegedi és hasonlok ,de úgy értem mint Ausztriába

az osztrákok szinte kilométere betudják lőni ki honnan jött pusztán beszédből.


Szerintem nehéz lenni egy Győrit Debrecenit Miskolcit csupán beszéld alapján megkülönböztetni mint pl ha valaki határon túli magyar akkor azt rögtön halljuk.

Magyar beszéd hogyhogy ennyire egységes és tájszólás ritka vagy nagyon kevés egy átlag magyar beszédében.



2020. aug. 10. 14:07
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
93%
A debrecenit, salgótarjánit, szegedit egyből meg lehet ismerni.
2020. aug. 10. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%
Ez így ebben a formában nem igaz, hogy nincsenek különböző nyelvjárások Mo.-n.Ha érdekel komolyan a téma akár egy fél könyvtárnyi anyagot is el tudnál róla olvasni.
2020. aug. 10. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

szóval azt állítod ha Debrecenivel találkozol valakivel és nem egy fúl paraszt azt meg tudod mondani egyből ,hogy te debreceni vagy?

Mint pl Vr fiúk is debreceniek és ha megnézel egy vr videót az 1 perctől tudod hogy debreceni ? Szerintem ez így nem igaz

2020. aug. 10. 14:12
 4/24 anonim ***** válasza:
83%
Persze, nem minden debrecenire igaz a tájszólás, ahogy nem minden szegedire sem. De nagyon sok debreceni, vagy környéki lágyan ejti a "t" betűt, egyből meg lehet ismerni. Na meg nekik minden üdítő "cola". :D
2020. aug. 10. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

Bocsi második akkor még nem írtál amikor elkezdtem válaszolni.

inkább az érdekel hogyhogy nincs mert ez nagyon ritka inkább az ellentéte a jellemző tudom Olaszba Németben Oroszban Angolba van hogy másik ember megértése is nehézkes ha távolság túl nagy

2020. aug. 10. 14:16
 6/24 anonim ***** válasza:
100%

A nyelvjárásokat nem városok szerint, hanem régiók szerint különböztetik meg. Az, hogy valaki hol lakik az nem jelent semmit. Beszélni mindenki a szüleitől tanul, attól függ a családja honnan származik és azt a nyelvjárást fogja használni. Egyébként akik otthon tájszólással beszélnek, azok is hivatalos helyen a standard nyelvet használják.

Tehát a példádban is amit mondjuk köznyelvben szegedi tájszólásként említesz, az valójában a dél-alföldi nyelvjárás. Az sem teljesen egységes, városonként is vannak eltérések.

2020. aug. 10. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:
Igaz aki nem beszél idegen nyelvet jól annak ez kérdés kicsit magas
2020. aug. 10. 14:18
 8/24 anonim ***** válasza:
100%
Szabolcsit, szegedit vagy Nógrád környékit azonnal megismersz, ha valóban tájszólással beszél az illető (mert ez nem mindenkire igaz, sőt manapság egyre jobban kihal a tájszólás, mert sokan “cikinek” tartják). Az erdélyi, felvidéki kiejtés még feltűnőbb, ott megmaradt, mert nagyon őrzik a magyar hagyományokat.
2020. aug. 10. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
93%
Nem találtam hirtelen mást, csak ezt a propaganda videót. De hallgass bele. Benkő Tibor katonai akármi beszél benne, mindig elnevetem magam, ha hallom, annyira hajdúsági a kiejtési, főleg a lágy "t" betűi. https://www.youtube.com/watch?v=vl-MSD89kqo
2020. aug. 10. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
84%

Nem minden nyelvjárásnál tudják elhagyni a jellegzetességeket, ha tisztán szeretnének beszélni. A szegediek simán beszélnek irodalmi nyelven, átváltanak pillanat alatt, de pl. egy salgótarjáni, ha úgy tanulta meg a hangokat, nagyon nehezen áll át, talán soha nem is tud.

Reisz András meteorológus is eszméletlenül tájszólással beszélt és évek alatt jutott el oda, hogy most már alig hallani, de kitartóan járt logopédushoz.

2020. aug. 10. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!