Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A nagymamámat hogy szokassam...

A nagymamámat hogy szokassam le erről a szokásáról?

Figyelt kérdés

dec. 6. 16:49
1 2 3
 21/28 Paczalos István ***** válasza:
92%

Most ez olyan, mintha egy nógrádit, vagy egy kiskunságit le akarnál szoktatni az akarata ellenében a palócos vagy az ö-vel való beszédről.


Ez különben nem más, mint a fennhéjázásodat, és a nagyképűségedet mutató kérdés. Szállj magadba légy szíves.

dec. 10. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:

Nekem az fura egy kicsit, hogyha neked ő a nagymamád, tehát valamelyik szülőd az ő gyereke, akkor az adott szülőd honnan tanulta a "pörkölt" szót, ha nem a nagymamádtól tanulta meg a "perkelt" szóhasználatot?


Nekem mamám a receptet mondta meg írta "receft"-nek. Tudtam miről beszél? Igen, rájöttem aztán megtanultam, hogy ő így mondja. Szólt neki valaki, hogy hogy van "helyesen"? Biztos, de szerinted ha 50-60 éve használta mennyire volt foganatja?


Amúgy meg engedd el, 70-80 akárhány éve így mondja, mert ezt tanulta meg annó. Itt az ideje a családnak megtanulni egy új szót, írjátok fel a családi szótárba:

perkert - pörkölt

dec. 11. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:

Valóban szokatlan, de van aki meg a tejfölt mondja tejfelnek, vagy a vödör helyett mondja, hogy veder. Régen azzal viccelődtünk, hogy a pesti malac úgy röfög, hogy ref-ref. Nekem emiatt néha kicsit erőltetett urizálásnak tűnik, kicsit hasonlít a hiperkorrekció/hiperurbanizmus fogalmához, bár lehet, hogy ebben az esetben egyszerű tájszólás.


[link]


[link]

dec. 11. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
50%

"van aki meg a tejfölt mondja tejfelnek, vagy a vödör helyett mondja, hogy veder"

Ezek igen jó magyar szavak, benne vannak az értelmező szótárban.

dec. 12. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:

"Akkor mégis milyen tájszólás lehez ez?"

tiszai nyelvjárás (a Tiszántúl és a Felső-Tisza-vidék magyarországi, romániai és ukrajnai területei

dec. 12. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:
A Czucor-Fogarasi 1870-es szótárban még a pörkölt volt a perkelt változata
dec. 12. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

#22,

Ugyanezt kerdeztem a 17-ik valaszomban.


#25,

Na Igen, Google, vagy megkerdezni szuloktol nagymama honnan valo, es egybol meg lett volna a tajszolas. Itt azt irja a kerdezo, hogy Sarospatakon el a mama.

dec. 13. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
berka perkelt!
dec. 13. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!