Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Nagy a hasonlóság?

Nagy a hasonlóság?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Az szeretnem kerdezni toletek hogy a cigany nyelv illetve a roman nyelv kozott nagy hasonlosag van? Vagy keskeny vonal valasztja el oket egymastol? Hangzasra ha nem tudtam volna hogy a baratom romanul beszel, azthittem volna hogy cigany nyelven..erdekes elmeny volt magyar lany letemre :) Zenekben a nyelvezetnek is szerintem nagy a hasonlosaga de lehet azert mert egyik nyelvet se beszelem.
márc. 20. 07:05
 1/6 anonim ***** válasza:
76%

A cigany az nem egy nyelv, kulonbozo csoportok teljesen mas nyelveken beszelnek.


Amire te gondolsz az a beás lesz ami igazabol a roman nyelvnek egy valtozata (a romanok rabszolgakent tartottak oket es elvesztettek az eredeti nyelvuket, helyette romanul beszelnek esetleg mas cigany szavakat belekeverve).


Magyarorszagon ez az egyik legelterjedtebb cigany nyelv, de vannak akik lováriul beszelnek ami teljesen mas.

márc. 20. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
22%

A román meg a különböz roma nyelvek egyáltalán nem hasonlítanak egymásra, teljesen más a nyelv szerkezete.

Az, hogy egyes Romániában élö roma csoportok nagyrészt románul beszélnek, nem másabb, mint amikor a magyarországiak beszélnek magyarul

márc. 20. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

1-es vagyok.

[link]

márc. 20. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
1 es koszonom, akkor a beas nyelv gyakorlatilag ezert hasonlit annyira a roman nyelvre
márc. 20. 07:26
 5/6 anonim ***** válasza:

A lovári meg egy kicsit a hindiből, szanszkritból mutat fel szókincs

és nyelvtan jellegű hasonlóságokat.


A beás nyelv pedig, ezzel eleltétben, a román archaikus változatának tekinthető. Ebből pedig mindjárt mutatok sorozatot, így érdemes keresni:


https://www.youtube.com/results?search_query=boyash


Szép nyelv. A román is szép, a beás meg a román egy archaikus változatának tekinthető.


Ami meg a mai szabványosabb román nyelvet illeti, lehet a mi szempontból kicsit helyi jellegű műsorokat hallgatni:


A Magyaroszágon élő román ajkú nemzetiség műsora


https://www.youtube.com/watch?v=w6g13on6rPU



ez is szép nyelv, a latin meg az orosz miatt nekem tetszik az alapvetően újlatin alapokra épülő egyhe kis szlávos hatás.



Természetesen a beás nyelv nem a cigányok eredeti legősibb nyelve, átvétel volt, egyes cigány csoportok átvették még régebben a román akkori archikusabb változatát.


A cigányok eredeti nyelve egy szanszkirittal , hindivel rokon nyelv (úgy értem, hogy azon kivül hogy indoeurópai, azon belül is közelebbi rokon). Ennek több változata van, de a nálunk legismertebb változat a kárpáti vagy romungró, meg az olhácigány, vagy lovári (tehát utóbbi esetében a név kicsit félrevezető). Mind a kettő szép, nemes ősi nyelve a cigányoknak, régi őseiktől őrizték meg.

márc. 20. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Íme az utóbbiból meg nyelvkönyvet mutatnék,


[link]


látni lehet hogy egy szép újhindi szerű nyelv szókincsileg meg nyevtanilag, persze erős balkáni hatásokkal

márc. 20. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!