Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Németesek! Valaki elmagyarázná...

Németesek! Valaki elmagyarázná nekem a feltételes módot?

Figyelt kérdés

Tudom hogy elvileg ez alap dolog de nem vagyok tisztában vele.


PL. Wenn ich gesund wäre.../würde...


Melyik a helyes és miért? vagy egyik sem?


És ennek van múlt ideje is a németben? Pl. Nem ehettem volna csokit, vagy / Ha nem ettem volna meg a csokit...


Nem tudom ezt nyelvtani fogalmakkal leírni, de gondolom a példából értitek, hogy mit nem tudok. ;)


Tudom, hogy sok lenne a feltételes módot egy magamfajta tudatlannak elmagyarázni, ezért elég lenne néhány példamondat is.


Köszönöm előre is!


2011. febr. 20. 19:22
 1/5 anonim válasza:
94%

Szia! Az első mondat amit leirtál, a wäre-vel megfelelő. Az a helyzet, hogy a német úgy alkalmazza a feltételes módot, hogy ugye van létige, a sein, vannak a módbeli segédigék, és vannak a "sima" igék. Ha egy kijelentő mondat úgy szól például hogy "Ich bin krank" beteg vagyok, akkor a feltétles mód úgy szól," Wenn ich krank wäre" mivel állapotot fejez ki és ezt a létigével teszi a német, ezért igy használjuk. Ha cselekwést akarsz leirni akkor használod a würde-t. Pl: Ich würde schlafen, azaz aludnék, ha a würdent használod akkor mellé kell tenned egy főnévi igenevet is, viszont a wäre-nél nem kell mert azzal általában csak állapotot irsz le.

Múlt időben ha az ige 2. múltja "sein" segédigével képződik akkor wären megfelelő alakban és az adott ige 2. múlt idejű alakja. Habennél ugyan ez, csak ott hätten van minden más ugyanaz. Remélem segitettem, az alábbi cimen mindent megtalálsz: [link]

2011. febr. 20. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

tehát ha állapot, akkor wären, ha cselekvés akkor würden.


Ezzel máris sokat segítettél! :D Köszi!

2011. febr. 20. 19:59
 3/5 anonim válasza:
94%

Első vagyok.

Igen, tehát amelyik mondatodban jelenidőben létige van, annak a feltételes módú változatában wäre lesz. Viszont ha csak valami ige volt a mondatodban mint pl schlafen, schwimmen, vagy essen, akkor azt würde-vel képzed + főnévi igenév. Ich würde ein Rührei essen (ennék egy rántottát).

2011. febr. 20. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Akkor ez így mondjuk helyes?


Wenn ich müde wäre, würde ich ins Bett gehen.

2011. febr. 20. 22:37
 5/5 anonim ***** válasza:
80%

Elnézést, hogy beleszólok. Igen, ez a mondat helyes.

Csak azzal nem értek egyet, hogy ha "állapot", akkor "wäre", ha cselekvés, akkor "würde". Pl.: Ich würde im Bett liegen. Ez állapot, és mégsem "wäre".

A feltételes módot "Konjunktiv Präteritum"-mal fejezzßk ki.

Feltételes jelen:

Ma már szinte minden igét "würde + infinitiv"-vel fejezünk ki.

Kivéve az időbeli és módbeli segédigéket: sein (wäre), haben (hätte), werden (würde), müssen (müsste), können (könnte), dürfen (dürfte), + a möchte

Ezen kívül még a következő igék Konjunktív Präteritumját használjuk: gehen (ginge), kommen (käme), wissen (wüsste), lassen (ließe), stehen (stände)

A többi "würde" + Infinitív: Ich würde jetzt gern schlafen. (Most szívesen aludnék). Er müsste mehr lernen. (Többet kellene tanulnia.) Er würde mehr lernen, aber er kann nicht, weil er arbeiten muss. (Többet tanulna, de nem tud, mert dolgoznia kell.)

Feltételes múlt:

"hätte" vagy "wäre" + Partizip Perfekt

Wenn ich mehr Geld gehabt hätte, wäre ich nach Griechenland gefahren. (Ha több pénzem lett volna, Görögországba utaztam volna.) Wenn es kalt gewesen wáre... (Ha hideg lett volna...)

Ha van módbeli segédige is, akkor mindig "hätte + a főige infinitív alakja + a segédige infinitív alakja"

Das hättest du wissen müssen. (Ezt tudnod kellett volna.)

Mellékmondatban ilyenkor a "hätte" megelőzi a két infinitívet:

Wenn ich nach Griechenland hätte fahren können, wäre ich sehr glücklich gewesen. Ha Görögországba utazhattam volna, nagyon boldog lettem volna.

2011. febr. 21. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!