Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Németesek! Jede és alle...

Németesek! Jede és alle közötti különbséget valaki elmagyarázná nekem?

Figyelt kérdés

Az érdekel, hogyan tudnám 100%-os biztonsággal eldönteni, mikor melyiket használjam.

És ha mégis elrontom, mennyit módosít a mondanivalóm értelmén?


2011. jan. 6. 16:10
 1/10 anonim ***** válasza:
97%

A "jeder, jede, jedes" = minden egyes (valami) főnév előtt

"jeder", "jede" egyedül (tehát főnév helyett, főnév nélkül) mindegyik (férfi ill. nő)

Az egyedeket hangsúlyozza, és az állítmány (ige) egyes számban áll!

"alle" tömeget jelöl és többes számban áll az állítmány. Jelentése: ha egyedül áll, főnév nélkül: mindenki

Főnév előtt pl.: Alle Menschen müssen sterben.

A "jeder Schüler, jede Schülerin, jedes Kind" többes száma pl.: alle Schüler, alle Schülerinnen, alle Kinder

(az összes tanuló, stb.), míg a jeder Schüler, stb. minden (egyes) tanuló

Nem tudom, most érthetőbb-e.

Üdvözlet: Suzana G.

2011. jan. 6. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A jede után inkább áll főnév,az alle pedig fn.nélkül is jó.De az is helyes lehet,hogy ha azt mondod,hogy,,jede"akkor minden egyes pl ember,ha pedig,,alle"akkor mind összesen.Most ezt nem tudom lehetett-e érteni de valami ilyesmi:)A mondanivalód értelmét viszont nem befolyásolja,ez legyen a legnagyobb hibád:)
2011. jan. 6. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
88%

Állhat a "jeder" és a "jede" is egyedül, főnév nélkül. Jelentése "mindegyik" (férfi: jeder ill. nő: jede)

Pl: Das kann jeder sagen. Jede in meiner Klasse hat einen Freund.

Ezt mindenki mondhatja. Ha nem hangsúlyozzuk, hogy nőkről van csak szó, akkor mindig a himnemű alakot használjuk.

A "jede" csak nőkre vonatkozik. Mindegyiknek van már barátja az osztályunkban. Nem tudom, milyen hibámra gondoltál? Elolvastam még egyszer, én nem találok benne hibát.

Üdvözlet: Suzana G.

2011. jan. 6. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
84%

Kedvesem, ha van még valami, amit nem értesz, akkor kérdezzél, de én csak este kilenc után tudok válaszolni, mert addig tanítok.

Üdvözlet: S. Guoth

2011. jan. 6. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Suzana, köszönöm a segítséget. Tankönyvből sajnos nem sikerült megértenem, de most világossá vált! :D


A jövőben biztosan teszek még fel kérdéseket, de most nem akarom egyszerre rád zúdítani az összes értetlenségemet. ;)

Általában az ilyen finom különbségeket nem értem. Például elméletben tudom, mi a müssen és a sollen közti különbség, a gyakorlatban viszont sokszor bizonytalan vagyok, melyiket kell használnom. :(

2011. jan. 6. 20:19
 6/10 anonim ***** válasza:
96%

Tehát a másik problémád a "müssen" és a "sollen" használatának különbsége. Megpróbálom röviden, de ez nem lesz alapos.

Elég sokszor mindkettő használható: Wo muss/soll man sich melden? (Hol kell jelenkezni?)

1. Alapjelentésében ("objektív" használat):

"müssen" valakinek valamit valamilyen okból meg kell csinálnia, nincs más választása. pl: Ich muss um acht in der Schule sein. (Nyolckor az iskolában kell lennem.)

Ich muss jetzt gehen. (Most mennem kell.)

Alapjelentésében a "sollen" kifejezi, hogy valamit meg kell tennünk, mert arra felszólítottak bennünket, vagy megkértek. Tehát a "sollen" felszólítással kapcsolatos. pl: Ich soll sie vom Bahnhof abholen. (Ki kell mennem eléje a pályaudvrra. Szóval el kell onnan hoznom, mert valaki erre megkért.)

2. Kérdő mondatban, amikor egy tennivalóra kérdezünk rá:

Soll ich den Brief übersetzen? Ja, bitte. (Fordítsam le a levelet? Igen, kérem.)

3. Szubjektív használatban a "müssen" jelentése: "úgy látszik" pl.: Er muss schon zu Hause sein, weil im Wohnzimmer die Lampe brennt. Úgy látszik, hogy már otthon van, mert a nappaliban ég a villany.

Vagy múlt időben: Er ist noch immer nicht da. Etwas muss passiert sein. (Még mindig nincs itt. Úgy látszik, valami történt.) - "müssen" ragozva + Infinitív perfekt

A "sollen" szubjektív használatban: "állítólag" pl: Er gibt jeden Tag viel Geld aus. Er soll sehr reich sein. Minden nap sok pénzt ad ki. Állítólag nagyon gazdag.

Múlt időben: Sie sieht sehr schlecht aus. Sie soll krank gewesen sein. Nagyon rosszul néz ki. Állítólag beteg volt. ("sollen + Infinitív Perfekt)

Ha azt akarnád mondani, hogy úgy látszik, beteg volt: Sie muss krank gewesen sein.

4. Ajánlás: Sie sollten öfter Fisch essen. Többször kellene halat ennie. (sollten - feltételes jelen)

5. Udvariassági kérdésekben: Soll ich Ihnen helfen? Segítsek önnek?


Na kedvesem, szívesen segítettem Neked. Kérdezz nyugodtan, ha valami nem világos.

Üdvözöl: tanárnő

2011. jan. 6. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ!

Most döbbentem rá, hogy valójában nem is ismertem ezeket a müssen-sollen-re vonatkozó szabályokat, legalább is a 3. és 4. pontot nem.


Ez összetettebb, mint hittem. Úgy örülök, hogy megértettem! :D


A német nyelv tanulása az utóbbi időben a hobbimmá vált, de még sok mindent nem értek. Biztosan teszek még fel kérdéseket a közeljövőben, de majd egyenként írom ki a kérdéseket. Hátha másokat is érdekel, és így könnyebben megtalálják majd a listában.


Kár, hogy a nyelvkönyvben nincs ez így benne, ahogyan leírtad. Sokkal érthetőbb így.


Köszönöm még egyszer!

2011. jan. 7. 18:06
 8/10 anonim ***** válasza:

dejók :)

inkább írd ide, felesleges mindig új kérdést indítani. akit érdekel az megfogja találni

2011. jan. 8. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Utolsónak: Egyrészt van egy gyk szabály, miszerint minden kérdést külön kell kiírni (bár azt hiszem egy kis jó indulattal még nem számíthat offolásnak ha némettel kapcsolatban kérdezek többfélét)

Másrészt egyre hátrébb kerül a kérdésem a listában, és még én is nehezen találom meg. :$

De úgyis megtalálod a kérdéseimet, majd mindent úgy kezdek, hogy "Németesek!" :)))))

2011. jan. 9. 06:30
 10/10 anonim ***** válasza:
oké köszi :)
2011. jan. 9. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!