Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha valakinek nyilvánvalóan*...

Ha valakinek nyilvánvalóan* rossz a nyelvérzéke, akkor szükségszerűen magyarul sem képes választékosan megfogalmazott, többszörösen összetett, mégis értelmes, nyelvtanilag helyes, jól követhető, összefüggő mondatokat megfogalmazni?

Figyelt kérdés
*Ha valaki évek óta angol nyelvterületen mozog, mégsem tudja megfelelően alkalmazni a "let", ill. "can" szavakat, amikor valami olyasmit szeretne kifejezni, mint pl. "mehetünk, menjünk", akkor azt gondolom mondhatom, hogy rossz a nyelvérzéke - de javítsatok ki, ha tévedek.
2011. márc. 7. 12:13
 1/5 anonim ***** válasza:
92%

Ha a magyar az anyanyelve akkor nem szükségszerűen.


A kora gyermekkori és a felnőttkori nyelvtanulás két egymástól gyökeresen eltérő folyamat. Tehát az, hogy valaki az anyanyelvén szépen, választékosan, nyelvtanilag helyesen stb. beszél (ír) nem garantálja, hogy később felnőtt korában jól meg tud tanulni egy idegen nyelvet és fordítva.


Sőt ha valaki több idegen nyelven tud a nyelvek használati szintje nagyon különbözhet.

2011. márc. 7. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ezt nagyon relativ, nem lehet megitelni igy. :)

Ahogy az elsö irta, mas a felnöttkori es a gyerekkori nyelvtanulas folyamata.

Mi az, hogy angol nyelvterületen mozog? Ha a munkahelyen senki nem javitja ki, kitöl is tanulna meg a nyelvet? Ha meg nem dolgozik, plane! Mert nagyon ra van szorulva az ember a környezetere, a masok hozzaallasara ebböl a szempontbol. Es a magyar köztudattal (akik otthonrol szemlelik a dolgot) ellentetben NEM JELLEMZÖ, hogy barki is kijavitana a masikat, mindenki a neki kenyelmesebb utat valasztja. Ez szemelyes tapasztalat, de logikus is. Mi van, ha nincs lehetösege/ideje nyelvet tanulni? Angolban nincs tapasztalatom, de nemetben sok helyen nagyon erös a tajszolas, ami könyvböl nem megtanulhato (mert nincs, tanfolyam se), tehat a kigyo a farkaba harap esete...

Akkor egy megoldas marad: megerteti magat, ahogy tudja, es ami rosszul rögzül, azt a kesöbbiekben nehez valtoztatni.


Gyerekkori nyelvtanulas: Vegyük a külföldre születö magyart vagy mas anyanyelvüt, pl. nemet nyelvterületen a törököket. Altalanos problema, ezzel van tele a sajto, hogy nem ertenek, beszelnek az iskolaban nemetül. Miert is? Mert otthon nem ezt a nyelvet halljak. Vagy rosszul (rossz kiejtes, nyelvhasznalat) halljak, es rosszul rögzül. Ugye azt senki sem vonja keszsegbe, hogy ök is ugyanazzal a kepesseggel születnek, nem hülyebbek? Megis, es gyerekkori nyelvtanulas.

Ezert nem javasolnek senkinek sem itelkezni a masok felett, plane ha nem ismeri a szitut szemelyesen az erintett-töl.

2011. márc. 7. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Meg annyit tennek hozza, hogy a valasztekos, összetett magyar nyelvhasznalatnak szerintem azert sincs sok köze az idegen nyelv tanulasahoz, mert az elöbbi a sok szepirodalmi...stb olvasassal bövülö szokincs. Gyakorlatilag "tudattalan" folyamat, csak olvasol es elkezdessz par szot a hasznalt szavaid köze beilleszteni. Ha idegen nyelven olvasol is (bar meg angol nyelvterületen is manapsag utananezhetsz szinte mindennek magyarul is, es ha ez egyszerübb, ezt csinalod), akkor nem illesztgetsz, nem kiserletezgetsz ilyenekkel, mert könnyen nevetsegesse valhatsz, hanem amit a környezetböl hallassz, azt kezded hasznalni. Idegen nyelven tehat szinten bövülhet a szokincsed, de a folyamat nem hasonlithato az anyanyelvi szokincsbövüleshez, amire egyreszt raerzel, masreszt sokkal több lehetöseg all rendelkezesédre, ha böviteni akarod.
2011. márc. 7. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Szia, az én nyelvérzékem elég rossz, 15 év kell, mire folyékonyan beszélek egy idegen nyelvet. Nem azért, mert nem tanulok, hanem azért, mert egyszerűen ennyit kell érnie. Megkésett beszédfejlődésű is vagyok, három éves koromban szólaltam meg először. Speciális módszerrel tanultam olvasni. Egy időben sokat és szívesen olvastam, ezért bő a szókincsem, és amikor nem vagyok fáradt, akkor bonyolult szerkezetű mondatokat is tudok mondani, de amikor fáradt vagyok, akkor sokszor nem tudok rendesen fogalmazni.
2011. márc. 7. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, én is úgy gondolom, hogy a nyelvérzék hiánya nem feltétlenül ad okot ítélkezni valaki egyéb képességei felett. Viszont sajnos azt tapasztalom, hogy sokan hajlamosak rosszindulatúan - tudatlanul - kinevetni azt, akinek esetleg nem megy túl jól az angol. Ilyenkor rossz érzések töltenek el, mert átérzem az áldozat helyzetét és igazságtalannak tartom.
2011. márc. 7. 18:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!