Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan hasznosítsam a nyelvtan...

Hogyan hasznosítsam a nyelvtanulási képességeimet?

Figyelt kérdés

Nagyon-nagyon jó nyelvérzékem van, ragadnak rám a szavak. Azt a szót, amit egyszer megtanulok, soha el nem felejtem, pontosan emlékszem a 4 éve tanult szavakra, és arra is, hogy milyen olvasmány kapcsán kerültek elő. Gondolkodni, érvelni tudok angolul, és ha elkezdem, egyszerűen megállás nélkül jönnek belőlem a szavak, nem tudom, hogy csinálom, nem voltam mindig ilyen, ez egy szint után kezdődött. A szavak azonnal eszembe jutnak, szinonimákkal együtt. A német is ugyanilyen jól megy, csak azt később kezdtem el tanulni, felfedezem az angolhoz hasonló logikáját, és szórakozásból fordítgatok. Az meg azért megy könnyen, mert nagyon logikusnak találom a szóképzési rendszerét. Sokat gondolkozom szavakon, és ilyenkor spontán beugranak ilyen egyezések (pl. rájöttem valamelyik nap, amikor a "saccolni" szó eszembe jutott, hogy biztos a német schätzen-ből ered, hogy a "show"-nak meg a "schauen"-nek valószínűleg ugyanaz a szótöve, meg ilyenek). Főleg fordításban vagyok jó, kapásból tudok fordítani angolra, és már németből is jól megy.

Kreatív vagyok, kitalálok olyan módszereket a nyelvtanulásra, hogy pl. úgy tanulom meg, hogy az adott főnév der, die vagy das, hogy a szótráfüzetem oldalait két függőleges vonallal három egyenlő részre osztom, így mindig emlékszem arra, hogy a szó "fenn", "lenn", vagy "középen" volt. Sokszor ezzel a módszerrel hamarabb ugrik be a névelője, mint maga szó, mert az agyamban benne van, hogy a lapon hol helyezkedett el. Meg például ha tanulunk egy új szót, akkor kapásból az angol megfelelőjét írom le, amihez van az agyamban egy régebbi angol megfeleltetés, így a két nyelven egyszerre rögzülnek a szavak.


Ezekkel a képességeimmel hol tudok elhelyezkedni? Mennyire gyakori ez? Túlértékelném? Az osztályban mindkét nyelvből első vagyok (angolból két másik osztálytársammal osztozunk az első helyen), és 9. óta csak ötösöket kaptam. Angolból felsőfokúm van, németből szintén készülök nyelvvizsgára. 18 éves vagyok és szeretném valahogy hasznosítani a tudásomat.


Még suliba járok


2011. máj. 11. 19:09
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Mivel a többi hozzászóló igen jó tanácsokkal látott el, milyen nyelveket lenne célszerű tanulnod, én már erre vonatkozó új dolgot úgysem tudnék mondani. Tehát ezt magadnak kell eldöntened. Az általad leírt képességeid nagyon hasznosak, én is azt gondolom, hogy a szinkron tolmácsolást direkt Neked "találták ki". Tehát bármelyik nyelvet is választod, azt tökéletesen meg kell tanulnod. Kettőt nem igen ajánlanék, mert most már a szinkron tolmácsok egy nyelven belül is szakosodnak. Egyik a műszaki, a másik az egészségtannal kapcsolatos, a harmadik humán témájú konferenciákon tolmácsol, vagy a jogtudományra szakosodik. Most már nem a mennyiséget, hanem a minőséget keresik. Tehát nem keveset sok nyelven megtanulni, hanem sokat egy nyelven! A többi nyelvet is megtanulhatod, mondjuk turista szinten néhányat, társalgási tolmács szinten megint egy másikat. Nagyon kreatív ember lehetsz a leírásod alapján. Az a szomorú, hogy az ilyen tehetséges emberek előbb utóbb elmennek külföldre-végleg sajnos.
2011. máj. 11. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

20:10-es vagyok. Vannak jók a nyelvek között, amiket írtál, hogy tanulnád, de én még mindig a kínait , az arabot és a hindit ajánlanám. A kínai és a hindi a rohamos gazadasági fejlődés miatt lesz keresett, az arab pedig a terroristák ellen való fellépésben lesz fontos! Szerintem ha tényleg jó érzéked van a nyelvekhez, ne angol tolmács legyél, mert tényleg rengeteg van, bár közülük nem mind jó, de sok a jó is!

A másik meg amit írtál, hogy tanulnál olyan nyelvet, ahol az almát nem kell többesszámba tenni.. Megértem, hogy miért mondod és ezek a távoli nyelvek pont ki fogják elégíteni a kíváncsiságod ilyen tekintetben. (Talán még túlságosan is, a végén lehet visszakívánod azt a megszokott szabályokat. :D)

Mi magyarok szeretjük hangoztatni, hogy mennyire más a magyar nyelv az angolhoz képest és milyen nehéz dolgunk van a tanulásánál, bezzeg egy német vagy spanyol embernek milyen könnyű.. Na, amióta kínait tanulok, azóta az európai nyelveket egy kalap alá veszem (a magyart is), mert a kínai annyira, de annyira más, hogy hihetetlen, de ezt csak az érti, aki kicsit jobban beleássa magát. Komolyan mondom a kínaihoz képest az angolt és a magyart hasonló nyelveknek lehet nevezni.

Lehet olyat, hogy valaki csak a beszédet tanulja meg kínaiból, ha valakinek jó hallása és kiejtése van, akkor alapfokon simán elboldogul. Viszont egy bizonyos szint után már csak az írással együtt lehet megérteni a dolgokat. Mindenkiben felmerül a kérdés, hogy miért nem térnek át a kínaiak a latin betűs írásra (ugyanis van átírás, sőt minden kínai tudja azt is), viszont a kínai nyelvet csak a saját írásjeleikkel lehet úgy leírni, hogy megértse, aki olvassa.

A döntés rajtad áll, de én még mindig a távoli nyelveket ajánlom, ha nem is a kínai, de olyan, aminek lesz jövője és kevesen beszélik!

2011. máj. 12. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Vree ***** válasza:
A második 20:10-sel értek egyet, a harmadik de legalább a negyedik nyelv legyen valami ritka. Japán, arab, stb. Én kínait/hindit próbálok nyomatni mert sok cégnek akit ismerek vannak kínai/indiai kapcsolatai, de ha célzottan fordító akarnál lenni akkor minél ritkább annál jobb. Érdemes megkeresni egy fordító céget (igen, ilyet meg lehet csinálni hogy besétálsz :D) és érdeklődni hogy mire van vagy várható kereslet.
2011. máj. 16. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Végül mi lett?

Melyiket tanultad meg?

2020. jún. 30. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!