Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A szanszkrit mennyire nehéz...

A szanszkrit mennyire nehéz nyelv?

Figyelt kérdés
Jó a nyelvérzékem.
2011. aug. 12. 21:18
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
77%

Rendben, a legrosszabb vagyok. A nyelvészek viszont az összes indoeurópai nyelv ősének tartják.

(én pedig minden nyelv ősének, mehehe)

2011. aug. 12. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

A szanszkrit nagyon nehéz. ha jól emlékszem nem csak egyes és többes szám van pl. hanem külön kettes szám is. És nyolc eset, meg persze nemek.

Viszont a magánhangzó arány és a zöngés mássalhangzó arány alapján a nyelvészek rendkívül szép nyelvnek tartják. Nekem a páli (ez a szanszkrit egy rontott) változata, jobban tetszik.


példák.


szk: pl:


Nirvána Nibbána


Karma Kamma


Dharma Dhamma


Tripitaka Tipitaka


más:


"Az egyik barátom is ki akart tűnni a tömegből, és elkezdett japánul tanulni.

Ennek kb. 3 éve. Azóta talán 2 mondatot tanult meg elmondani, azt is csak úgy, hogy bemagolta. (Nem tudja szavakra lebontani, vagy elmagyarázni a nyelvtant.)"


Hát akkor elég lütyő lehet a drága, mert szerintem a japán nyelvtan nem valami nehéz egy magyarnak, meg a hangzó készlet sem idegen. Összességében (bár nem rokon nyelv, hiszen a japán rokontalan nyelv) könnyebben megtanulható egy magyarnak, mint valamelyik indoárya nyelv. Nem kell pl nemekkel bajlódni. Toldalékokat használnak, és logikája egészében nem idegen a magyarétól.

2011. aug. 13. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
67%

előző:-a nyolc esetet a litván megőrizte, ezért igen archaikusnak tartják -

-a dualis (megmaradt az is a gyönyörű ógörögben, ami egyébként nagyon korán új utakon járt) a dualis a mester -tanítvány szóbeli átadás bensőségességére utal

- a páli (nekem kevésbé)

Buddha a közeli tanítványokhoz, az elmélyültebb tanításait szanszkrit nyelven adta,

a szélesebb körben és a tömegekhez páli nyelven beszélt

- a világ involúciójára, az evolúció téveszméjének feltárására, az aranykorból a kaliyugába való 'haladásra' ragyogó példa a nyelvek alászállása.

Logosz. Szanszkrit -> latin -> újlatin nyelvek

->..........(valahol a végén az internetes makogással)

2011. aug. 13. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

"Természetesen azért, hogy elmondhassa magáról, hogy beszél szanszkritül. Mindjárt jön a válasz, hogy ő csak meg szeretné jobban ismerni a kultúrát, igaz, hogy angolul 600x több dolgot talál róla... :D"



Pont azért érdekel, mert a legősibb nyelvnek tartják, és állítólag nagyon sok minden van elrejtve a szógyökeiben. Valamint érdekelnek az ezen a nyelven írt szövegek is.



"Az egyik barátom is ki akart tűnni a tömegből, és elkezdett japánul tanulni.

Ennek kb. 3 éve. Azóta talán 2 mondatot tanult meg elmondani, azt is csak úgy, hogy bemagolta. (Nem tudja szavakra lebontani, vagy elmagyarázni a nyelvtant.)

De az iwiw-es adatlapján ott virít idegen nyelvként a japán. :D"


Igen, ez tipikus. Ki is írtam erről egy kérdést. Engem is baromira idegesít, hogy mindenki kiír minden nyelvet "beszélt nyelv"-ként, amit csak tanul. Nagy többségük még angolul se tud megszólalni.



"- a világ involúciójára, az evolúció téveszméjének feltárására, az aranykorból a kaliyugába való 'haladásra' ragyogó példa a nyelvek alászállása. "



Erről a jelenségről írnál nekem bővebben privátban?

2011. aug. 13. 09:20
 15/17 anonim ***** válasza:
49%

A latin sok szempontból jobban hasonlít az indoeurópai nyelvre, mint a szanszkrit. Bár szanszkritból is csak egy van.

A legősibb ismert nyelvvel azért vitáznék, ott van az óegyiptomi, az akkád és társaik.

2011. aug. 14. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Mi célból akarod megtanulni ezt a nyelvet?

Indiából hoztam olyan CD-ket, amelyeken szanszkrit nyelvű himnuszok vannak. Fantasztikus a hangzása! Nagyon tetszik nekem.


Az írás pedig szintén nagyon szép. Olyan, mintha rajzolnál a latin betűkhöz képest. :)

2011. aug. 16. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
100%

Szia, én épp tanulom, és tényleg elég nehéz. Ha van türelmed bonyolult és sok ragozási táblázatokat tanulni, akkor nagyon sok gondod nem lesz vele. Fantasztikusan szép és rengeteg irodalom van szanszkritul, külön kiemelve Kálidásza drámáit, a Rámájanát, a Mahábháratát...


Az előzőekhez hozzátéve, a szanszkrit, amit mi annak ismerünk, az a klasszikus szanszkrit, ami tulajdonképpen Pánini i.e. 3. században íródott nyelvtanával "született" mondhatni. Az előzménye a védikus nyelv, ami nyelven az Upanisadok és a Védák vannak írva, egy kicsit különböző a klasszikus szanszkrittól, és abban még volt rendes hangsúlyjelölés. De ezen kívül van még buddhista hibrid szanszkrit, dzsaina szanszkrit stb...

A páli a szanszkrit leszármazottja és népnyelvi változata, egy ún. prákrit nyelv. Nem mondanám, hogy nem szép, valamivel egyszerűbb nyelvtanú, és a théraváda buddhizmus szent iratai ezen a nyelven íródtak.

Buddha anyanyelve pedig nem konkrétan páli, hanem egy ahhoz közeli nyelv, a magádhí (Magadha királyságából származott) volt.

2011. dec. 14. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!