Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem tud az emberek...

Miért nem tud az emberek többsége helyesen írni? :S

Figyelt kérdés
2011. aug. 16. 05:12
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%

Azzal értek egyet, aki azt írta, hogy a kevés olvasás miatt rossz a helyesírása általában a legtöbb embernek. Aki sokat olvas - és nem diszlexiás -, annak előbb-utóbb nagyon jól rögzülnek a szavak képei, és jól fog tudni helyesen írni.


Rontja a helyesírást az sms-nyelv is, valamint az is, ha a környezete nagyon rosszul beszél már a beszélt nyelvben is (azaz nem szépmagyart használ, hanem pl. tájnyelvet).

2011. aug. 16. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim válasza:
0%
szerintem mert sietnek az írással pedig az írás az egy köszönet istennek ez is egy fajta kommunikáció :)
2011. aug. 16. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

A szokásos válaszok, amikor szóváteszem:


- tudok, de sietek/lusta vagyok;

- telefonról írok;

- nem magyar a billentyűzetem;

- interneten minek;

2011. aug. 16. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

Kiegészíteném: nem csak keveset olvasnak az emberek, hanem azoknak a nagy rész lektorálatlan borzalom. Gondolok itt az internetes magazinokra, hírportálokra, amit rendszeresen olvasok magam is, és a cikkek nagyon nagy részében vannak helyesírási hibák. Egy nyomtatott újság ezt nem engedhetné meg magának. Vagy az egyéb oldalakra, blogokra, ahol végképp nem ellenőrzi senki a helyesírást.

De sajnos ugyanez igaz a könyvekre is: az emberek, főleg a fiatalok olcsó ponyvákat olvasnak, A középkori sötét lovagok intergalaktikus offenzívája és hasonló borzalmakat. Könyvtárosként már a feldolgozása sem egyszerű a könyveknek, ugyanis alapvető szabályoknak nem tesznek eleget, és sajnos beleolvasva hamar kiütközik, hogy nem csak a stílusuk csapnivaló, hanem komoly helyesírási hibákat tartalmaznak. Elkeserítő, hogy ezeket olvassák a fiatalok.

A Jókai, Ady, Dosztojevszkij köteteken meg már ujjnyi vastag por állna, ha nem lennének a takarítók... pedig azokban stílus van helyesírási hibák helyett.

2011. aug. 16. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

egyetértek 8.48-al, aki könyvtáros. én is látom, hogy az internetes cikkekben rengeteg hiba van. (a könyveket nem tudom, mert nem szoktam olyanokat olvasni, amit említett)

Én három dologra vezetem ezt vissza:

1. a mai fiatalok tényleg nem láttak könyvet még

2. az oktatás mai színvonalát el ne felejtsük

3. az internet. gyorsan terjednek a hülyeségek


én pl attól kapok idegbajt, hogy "hüttő", "utánna", "feleslegessen", meg a "kezdessz". és ezeket így is ejtik. de sokszor a televízióban is.....


amit még megfigyeltem, helyesírónak születni kell. van akinek megy, mint anyukámnak, akinek 8 általánosa van és gyárban dolgozik. valakinek nem megy, mint a 3 diplomás volt főnökömnek, aki okos és olvasott volt, mégsem tudott helyesen írni. pedig nem volt diszlexiás.


a félregépelés engem sem zavar, látom, hogy nem azért van, mert valaki hülye.

2011. aug. 16. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
32%
Az olvasásról annyit, hogy aki nem betűzve olvas, hanem a szavakat egészként ismeri fel (és egy idő után szinte mindenkinél így van), annak mindegy ha néha egy két betű el van írva, mert lehet hogy észre se veszi. Úgyhogy a rendszeres olvasástól nem lehet megtanulni helyesen írni, mert az olvasónak nem kell minden szót betű szerint memorizálnia ahhoz, hogy felismerje vagyis elolvassa.
2011. aug. 16. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
43%
ha már itt tartunk, "egyetértek 8:48-CAL" ...
2011. aug. 16. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%
Én is oda figyelek a helyesírásra, de néha nekem is meg kell néznem, hogy hogy írnak egy-egy szót és én is bizonyára ejtek hibákat. Ami nekem nagyon meglepő volt, egy ismerősöm azt írta nekem e-mailben, hogy jó búlást! Azt hittem, hogy viccel, de amikor msn-en beszélgettünk ismét, megint ezt írta a végén. Én meg toltam egy "röhögős" smileyt, még akkor sem kapcsolt, hogy min nevetek, aztán elmondtam, hogy ezt nem így írjuk. Nincs olyan szavunk, hogy búlás, így hogy kívánhatna nekem búlást. Valószínű, hogy hallás után ír. Így hallja és ezért írja így. Pl. Olvasom az ismerősöm levelében, hogy: Kirándúl,lehangólt, szólgáltatva, a hosszú ú és ó-val vannak a "gondok", Ő így is beszél, elég érdekesen, gondolom a családban is így beszélnek, onnan vette át ezt a mintát és így nem volt, aki kijavította volna. Tehát, hogy miért írnak a fiatalok helyesírási hibákkal. Igen valószínű ez lehet a gond, hogy nem olvasnak, regényeket, szépirodalmi műveket és nem írnak levelet, mint ahogy mi régebben tollal és nagyon oda figyelve a szép írásra. Hanem gyorsan egy e-mail, gyorsan az msn-en írnak valamit. Tudom, magamról, amikor chaten beszélgettem, észre vettem, hogy romlott a helyesírásom. Borzasztóak ezek az msn rövidítések, ezektől világgá tudnék rohanni. Amikor a keresztlányom ír nekem, ugyanúgy mint a kis barátjainak, rövidítésekkel, hát kaparom magam.
2011. aug. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

Én pl. azért írok el sok mindent (mint ahogyan az előbbi két szót is egybeírtam ösztönösen), mert a neten mindenütt ezt látom. Tudom, hogy hogy is kéne írni valójában, de sokat látok egy-két helytelen alakot, és az rögzül. Utána viszont egyből át is írom. Amit viszont máig nem fogtam fel, az az igekötők különírása. Vannak bonyolult dolgok a magyarban helyesírás terén (kifejezetten az egybe- és különírásra, illetve a kötőjelre gondolok), de ez pontosan a legegyszerűbbek közt van.


A félregépelések és az értelmetlen mondatok teljesen más kategória. Én gyorsan gépelek, és van, hogy kétszer-háromszor átolvasok egy hozzászólást/posztot/cikket/bármit, mielőtt elküldöm, de bent marad pár hiba. A menet közben átfogalmazott mondatokban meg elég gyakran marad egy oda nem illő tárgyeset vagy egy fölösleges (és értelmetlen) szuffixum. Szinte biztos vagyok abban is, hogy ez a hozzászólás is tartalmaz valamelyikből legalább egyet, pedig átolvastam elküldés előtt.

2011. aug. 16. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
48%
eszt én se túdom de elég idegesittö
2011. aug. 17. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!