Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a neve annak, amikor egy...

Mi a neve annak, amikor egy szöveg másképp tagolva is értelmes?

Figyelt kérdés
2011. okt. 27. 08:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Reginam occidere nolite timere bonum est si omnes consentiunt ego non contradico


Ez az a bizonyos mondat, mely az egik legelső az ilyenek között. A királynőt megölnötök nem kell félnetek jó lesz ha mind beleegyeztek én nem ellenzem. - Merániai János írta ezt a magyar főuraknak, akik Gertrudist, II. András feleségét meg akarták ölni, és tanácsot kértek.


Az európaiaknak nagyon tetszett ez a frappáns, kétértelmű mondat, ezért akkortól kezdve retorikai tananyag is lett, és többen is alkalmazták, mint pl. az 1300-as évek elején Szép Fülöp francia király egyik püspöke.


Külön elnevezését nem ismerem, a latin nelvű eredeti mondat első két szaváról ismert jelenség ez: Reginam occidere. De elképzelhet, hogy azóta adtak már neki külön nevet is.

2011. okt. 27. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A nevét én se tudom, de ha érdekel, én is írok egy példát.

hat alma sok

hatalma sok

hatalmas ok

hatalmasok

2011. okt. 27. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Egy pillanat, akkor mire is irányul a kérdés? Mert ugye lehet a betűk közötti szóközökkel új szavakat adni:


Egy kis pesti vendéglőbe egy kispesti vendég lő be.


Vagy ahogy a Reginam occidere-ben, a szavak értelme megmarad, csak írásjel hiányában kettős az értelme (dodonai kétértelműség) - valahogy így:


A királynét megölni nem kell, félnetek jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem - ellenzem.

A királynét megölni - nem kell félnetek, jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem ellenzem.

2011. okt. 27. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Egy kis pesti vendéglőbe egy kispesti vendég lő be."

Örülök, hogy más is olvasta Grätzer József Sicc című könyvét! :)

Egyébként ez a kecskerímek* fejezetben található, ami nem pontos válasz a kérdésre.

"Olyanok a kecskerímek, mint mikor a kecske rí: mek."

(Azért örülök, hogy nem vagyok egyedül a múlt századból:) Zöld kezecske ment.

)

2011. okt. 27. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Köszönöm!

Na látod, ez meg nekem nem jutott eszembe: "kecskerímek". :)

Tudtam, hogy ennek is van valami neve - rég olvastam a könyvet, és szégyen szemre nem tudom, hol van (valahol megvan).

De sejtettem, hogy a szavak tagolása és a betűk tagolása két külön fogalomkör.

2011. okt. 27. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Az a szöveg, amiben nincsen vessző, az helytelen. Szóval nem arra a variációra gondoltam, hanem arra a tagolásra, amely megengedi a szavak tördelését és összevonását. Van ennek valami neve?
2011. okt. 28. 07:13
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
nyelvi jatek
2011. okt. 29. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Első vagyok. Miért lenne helytelen? Több évszázados nyelvi játék ez is, és épp az a lényege, hogy kétféle központozással kétféle értelmet kap a szöveg. Az, hogy nem erre gondoltál, az más tészta. Ettől még nem lesz helytelen.
2011. okt. 29. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A 2.-at én így ismerem:

"Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hatalma sok, még nem elég hatalmas ok, hogy vacsorára hat alma sok."


És egy új:

"Aj, e nő-kebelű Lidi óta

A Jenőke belül idióta."


Erről kerestem rá, mert a megnevezését én sem tudtam. Ezt találtam:


[link]


Egyébként nem rossz, de a palindrom sokkal jobb. :)

2011. okt. 29. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Ez nem fórum! Legyenszíves, csak az írjon, aki válaszolni tud!
2011. nov. 1. 20:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!