Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha a sztenderd cigány nyelv a...

Ha a sztenderd cigány nyelv a "romani", akkor a lovári nyelv micsoda? És a beás nyelv?

Figyelt kérdés

Úgy értem hogy meg szeretném tanulni a lovárit (diploma...) csak egyszerűen felmerült ez bennem, utána kerestem és nem értem.

A Wikipédia is a sztenderd cigány nyelvként a romani nyelvet jelöli meg, akkor a lovári nyelv az teljesen más nyelv?


És mi a helyzet a beás nyelvvel? Az nekem eléggé hasonlít a román nyelvre de nem tudom miért.



Szóval a romani és a lovári nyelv között mi a különbség?



Jah és meg szeretném kérdezi :


Könnyű nyelv? Hangzása milyen?(értek én erre : szép, ronda stb)


(Bunkó megjegyzéseket nem kérek kösz....sem kötekedéseket, most CSAK a nyelvről beszélünk)


2011. nov. 10. 13:36
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
45%
Ez most nekem új. Szintén csak két nyelvről tudtam az említett lovari és a beás ről , mindkettő a latin nyelvcsaládba tartozik de romani nak még soha sem hallottam létezésést, lehet ez valami más nyelvből való kifejezés a lovarí ra? Ez engem is érdekelne. A lovari ahogyan hallottam inkább a portugál nyelvre hasonlít bár nem vagyok nyelvész.
2011. nov. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 bánomisén ***** válasza:

Minden kérdésedre nem tudom a választ, de azt tudom, hogy a lovári könnyű nyelv, egy csomó egyetemi csoporttársam ezt tanulta nagy kapkodva diploma előtt és lenyelvvizsgáztak. Persze azért ezt is kell tanulni.


Az, hogy "cigány nyelv" egy összefoglaló fogalom, ezen belül több nyelv, illetve nyelvjárás van, sokszor nem is érti egyik a másikat, annyira különböznek egymástól.


Ha érdekel, itt is van még erről pár infó:


[link]

2011. nov. 10. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Én kiírásba így láttam hogy "A romani nyelv vagy egyszerűen cigány nyelv...."


Akkor a lovári micsoda?


Amúgy könnyű ? Szép nyelv? Tudom hogy sok szavunk a lováriból lett átvéve. pl shavo = csávó

2011. nov. 10. 13:49
 4/13 A kérdező kommentje:

Ezt néztem én is.:) De itt konkrétan a lovárinak a nyelvtanja van leírva vagy egy másik cigány nyelvnek?


Amúgy és a beás?

2011. nov. 10. 13:50
 5/13 bánomisén ***** válasza:

Nem tudom, melyik cigány nyelvet taglalja ez a Wiki oldal, nem tanultam sem lovárit, sem mást.


Látom, nem érted... A cigány nyelv ugyanolyan gyűjtőfogalom, mint az pl. hogy "ember". Az "ember" fogalmán belül van férfi, nő, vagy más szempontból fehér bőrű, fekete bőrű, sárga bőrű, stb.

A cigány nyelv is ugyanilyen gyűjtőfogalom, több nyelvet foglal magában, és azokon belül is több nyelvjárást.


Ez az összes tudományom a cigány nyelvről/nyelvekről meg az a néhány szó, ami már beépült a magyarba és én is használom.

2011. nov. 10. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

De értem mit mondasz.

Csak azt nem értettem hogy a romanit mint nyelvet nevezi meg "sztenderd cigány nyelvnek". Csak emiatt nem értettem.


Akkor a lovárit pl a magyarországi cigányság beszéli? (legalábbis a felsőbb rétege)

2011. nov. 10. 14:06
 7/13 anonim ***** válasza:
2011. nov. 10. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek


Pontosan nem tudom merre mit de csak példát tudok, szabolcsban ha jól emlékszem lovari nak mondták bár maguk a cigányok akik beszélték a nyelvet nem ugy mondták hogy lovári hanem csak ugy roma nyelven ez annyit tesz náluk hogy a nyelvükön, az hogy ez lovari vagy beás azt nem mondták, de heves megyében kérdeztem egy zöldségest milyen nyelven beszél ő határozottan beás nak mondta a nyelvét, valóban igy lehetett és akkor lovari amit a szabolcsban beszélnek mert nagyon nem hasonlított a két nyelv egymáshoz, kb mint a francia az oroszhoz.

2011. nov. 10. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 mustafa33 ***** válasza:
A romani nyelv anyitt tesz mint cigány. Általánosan. Azon belül magyarországon a lovarit használják kodifikált nyelvként, mert az az ősibb tisztább forma. De a lovari eredetileg az oláh (vándor) cigányok nyelvjárása. A letelepedet cigányok - beások (akiknek házuk van) a beás nyelvet beszélik de az cigányok által használt román nyelvjárás, olyan mint a romungróknál a magyar. Közelebb van a románhoz mint a cigányhoz. (hasonló eset mint a zsidók jidish nyelve ami inkább német). Az északi - borsidi cigányok nem ismeriok a beás nyelvet, de a lováritól is eltérő nyelvet beszélnek. A kalderasik is talán beáshoz hasonlót beszélnek. Szlovákiában például a "kárpáti roma" nyelvet használják kodifikáltként, amiben több a szláv és német elem, de más mint a lovari, azt nem is nagyon értik, csak az oláhcigányok Losonc környékén. A beás ott ismeretlen. Szóval bonyolult.
2011. nov. 17. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Boykaa válasza:
100%

Szia!


én beás cigány vagyok,és igen a beások(vagy is a mi családunk)(teknős család)románul beszélnek.

2011. nov. 23. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!