Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hagyjuk, hogy a Magyar nyelv...

Hagyjuk, hogy a Magyar nyelv elgányálódjon?

Figyelt kérdés
Már régebben is szembesültek ezzel a problémával,még Kazinczy idejében,csak akkor a probléma más jellegű volt,de akkor is új szavakat kellett alkotni. Most pedig megint azzal kell szembenéznünk,hogy már megint túl sok a külföldi eredetű szó,sőt,ha ez nem elég,a mai fiatalok többsége(és sajnos a felnőttek egy része is)a puszcsi,köszcsi,és más,ehhez hasonló szavakat használja. És még meg sem említettük azt,hogy a nyelv káromkodása alapú lett a "faszom,köcsög,tök fasza,nagyon szar" féle szavak miatt. Akit érdekel,hogy lesz-e jövője a Magyar nyelvnek,az írjon. Sajnos még nincs saját honlapom,de már rengeteg olyan szót alkottam,amit már gond nélkül használok én is,úgyhogy másnak sem lehet nehéz "meghonosítani" a saját szótárában. Ha vannak új szó ötletetek a külföldi eredetű szavakra,akkor azokat nyugodtan írjátok meg. És még egy kérés tőlem,hogy ha lehet,küldjetek szavakat Kazinczy-től,aki rengeteg ilyen szavat alkotott(többek között például burgonya,sertés,baromfi,stb.).Ha akarjátok,hogy írjak ki egy-pár olyan szót,amit én "alkottam",akkor kérjetek nyugodtan.
2012. jan. 18. 19:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
98%
A "Magyar", mint melléknév is egy újítás? Úgy tudtam, hogy a helyes formája "magyar".
2012. jan. 18. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Lollipop Girl válasza:
71%
Kérlek írj kíváncsi vagyok.
2012. jan. 18. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg jó lenne, ha írnál ki pár szavat.
2012. jan. 18. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
78%
Egy valamit magyarázz el nekem, a hozzád ahonló emberek mért képtelenek felfogni, hogy a nyelv aktívan változik és alakul? Mért nem lehet megérteni, hogy a nyelv kommunikációra szolgál, nem arra, hogy életünk céljaként szabályokat betartását jelölje meg? Nehéz ezt felfogni, vagy mi?!
2012. jan. 18. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
91%
Változik és alakul, igen - de nem mindegy, hogyan. Sok olyan jelenség van, amely ma mérhetetlenül silányítja: köztük csak az egyik a Kérdező által nehezményezett - és a magyar karaktertől, így a nyelv szellemétől is idegen - bugyuta "gügyögés"..hogy a trágárságról ne is szóljunk. Egyes esetekben lehet stilisztikai funkciója - de ma már majdhogynem uralja a közbeszédet. Ilyen értelemben az eldurvulás aggasztó jelének tartom.
2012. jan. 18. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Először is,az előző hozzászólók között volt egy kijelentés,hogy miért írom a magyart,mint köznevet nagy betűvel. Nos,ez megszokás,teljesen idegen lenne belemenni,hogy miért,de ez teljesen idegen a témától. Másrészt pedig,az új szavakat azért gondoltam,mert a magyar nyelv már sok helyen a külföldi eredetű és szleng szavakra épül,néhol már azt veszem észre,hogy nagyon szegényes és trágár kifejezésekre épül az emberek szótára.De például Kazinczy is azért talált ki új szavakat,mert a disznó,csirke stb. külföldi eredetű szó. Ő is azt akarta,hogy a magyar nyelv egységessé váljon,és ne egy széthullott,csak nem hogy idegen jövevényszavakra alapuló nyelv legyen. Egyébként itt van pár szó(az első kettő Kazinczy-é)


Kenguru - Górugrány

Zsiráf - Foltos nyakorján


Pingvin - jégjávász

Pasziánsz(mint egyedüli kártyajátékok) - muga

Kaktusz - szüske

Turista - utazsám


És még végezetül például egy olyan szó,amit inkább kéne használnunk az angol megfelelője helyett(nem saját):


Grapefruit - citrancs


Az utolsót csak gondoltam,hogy hozzáírom. Na kábé így gondoltam,hogy új szavakat alkotni.

2012. jan. 19. 15:21
 7/11 anonim ***** válasza:
74%

"Hagyjuk, hogy a Magyar nyelv elgányálódjon?"


Nem Magyar, hanem magyar. Itt kezdhetnénk a "nyelvvédelmet".


"már megint túl sok a külföldi eredetű szó"


Mihez képest? És melyik nyelvben nem ez a helyzet?

2012. jan. 19. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

15:21


Ezek a nyelvújítás korának sikertelen javaslatai. Nem véletlenül lettek sikertelenek. Most sem fog működni az, ami 200 éve se működött.

2012. jan. 19. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Ami 200 éve sem működött,az ma már működik,mert vannak repülőgépek,és sok más,ehhez hasonló dolog. De persze tudom hogy értetted,de ha átvitt értelemben nézzünk,akkor ugyanez lehetne a nyelvel is. Elvégre az,hogy azt mondjátok,hogy titeket nem érdekel,meg hogy úgysem fog működni,fejében azzal,hogy nem is próbálkoztok,az még nem jelenti azt,hogy az a helyes döntés. Mondhatnám példának azt is,hogy ha egy kutya beteg,el kell altatni,aztán meg biztathatnám magam,hogy ez volt a helyes út,holott még javában meg lehetett volna gyógyítani. Egyszerűen ez nem személy függő,nem azzal kell nekiállni,hogy úgysem sikerül,meg hogy egyébként sem érdekel.
2012. jan. 20. 12:51
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a szómagyarítást is már más is elkezdte.

Akit érdekel, itt a linkje:

[link]

2012. jan. 22. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!