Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hol lehet online megtanulni a...

Hol lehet online megtanulni a Hawaii nyelvet?

Figyelt kérdés
Nagyon szeretem ezt a nyelvet, de nem találok online dolgokat hozzá magyarul. Angolul is beszélek de mégiscsak könnyebb lenne magyarul.

2012. jún. 24. 10:56
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Fúj, Hawaii. Azok a gazemberek gyilkolták meg Cook kapitányt.
2012. jún. 26. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
11%

hawaii nyelv nincs. Polizézül és angolul beszélnek

(amúgy a hawaii kisbetű)

2012. jún. 28. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha Hawaii állam hivatalos nyelve a hawaii, akkor meg lehet magyarázni, hogy "nem létezik hawaii nyelv", de röhejes eredményre fog vezetni.

Ez a szemlélet kicsit emlékeztet a csángó vagy magyar, a maghiar vagy ungur kezdetű vitára.

2012. júl. 26. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Dehogy nem létezik. A ploinéz nyelvek egyike. A nyelvcsalád tényszerűen polinéz, de a nyelv létezik.

Én is sok helyen kerestem de sehol nem találtam :/ Talán penpal weboldalakon vannak hawaii emberek, tőlük kérezd angolul :) kétanyanyelvűek a legtöbben, de az 100%, hogy mind beszél valamennyicskét hawaiiul

2012. nov. 7. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 aoaueu válasza:
100%

[link]


A hawaii nyelv (hawaii nyelven ʻŌlelo Hawaiʻi) egy polinéz nyelv, amely nevét kialakulási helyéről, a csendes-óceáni Hawaii szigetről kapta. Az angol nyelvvel együtt Hawaii állam hivatalos nyelve. III. Kamehameha hawaii király alkotta meg az első hawaii nyelvű alkotmányt 1839–1840-ben.

Számos okból kifolyólag az anyanyelvi beszélők száma az 1830-as évektől az 1950-es évekig folyamatosan csökkent, és a szigetcsoport hét lakott szigete közül hat esetében az angol gyakorlatilag kiszorította a hawaiit. Niihau az egyetlen, ahol a többség anyanyelvként beszéli, de az itteni nyelvjárás eltér a standard hawaiitól. 2000-ben a hawaii nyelvet anyanyelvként beszélők aránya nem éri el az állam lakosságának 0,1%-át, így a veszélyeztetett nyelvek közé számít.

A hawaii nyelv rendelkezik a legkevesebb hanggal, öt magánhangzó – a, e, i, o, u – mellett hat mássalhangzó – k, l, m, n, p, w – és egy úgynevezett glottális zárhang (hawaii nyelven: ʻokina) alkotja az ábécét. A niihaui nyelvjárás több szempontból konzervatívabb, itt megmaradt a t hang ejtése is, ami a standard hawaiiban már mindenhol k lett, és helyenként az r/l is váltakozik. Két mássalhangzó nem állhat egymás mellett, és minden szó magánhangzóra kell hogy végződjön.

2016. jan. 9. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!