Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Aki beszél valamilyen SZLÁV...

Aki beszél valamilyen SZLÁV nyelvet, az tudna segíteni? Múlt idő.

Figyelt kérdés

Ugye a legtöbb szláv nyelvben (ukránul tanulok, de mindegyikbe ez van) a múlt időnél 3 forma van.

Amikor az ige magánhangzóra végződik, vagy LA, LO a vége. meg LI ha többesszám.


És az van hogy ez a hímnem, nőnem, semlegesnem , többesszámba nincs nem.


De ezeket a nemeket MIHEZ kell igazítani? Pl ha nincs főnév a mondatba. pl : Dolgoztam. Építettem.


A főnévhez kell igazítani? Vagy mihez? Mi erre a szabály?

Hogy van ez?


2012. aug. 2. 16:04
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
vagy pl : Pontosan dolgoztam. Szépet építettem.
2012. aug. 2. 16:09
 2/18 rajcziz ***** válasza:
Hát a szlovákban úgy van, hogy az én/te-ben is a személy neme határozza meg. Tehát ha férfi beszél, akkor "som robil", ha nő, akkor "som robila".
2012. aug. 2. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Mindig a főnévhez kell igazítani, azaz az alanyhoz az igét. Ez a magyarban is így van. Dolgoztam, tulképpen. én dolgoztam, tehát én vagyok a főnév, személynév, akihez igazítani kell. Így: já rábotálá, ha lányról van szó, já rábotál, ha fiúról, többes számban pedig, mondjuk, ha mi dolgoztunk, mü rábotáli, de a ti és az ők dolgoztak, az is li-re végződik.Ha pedig egy konkrét személyről van szó, pl. Mása dolgozott, tudni kell, hogy ő egy lány, tehát lá-ra végződik az ige.Másá rábotálá, így, vagy Sztyepán dolgozott, ő egy fiú /István/ tehát rábotál.
2012. aug. 2. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
És ha a főnévhez kell igazítani, én fiú vagyok, a főnév meg nőnemű, akkor??
2012. aug. 2. 16:24
 5/18 anonim ***** válasza:
Később láttam, hogy még kérdeztél. Pontosan dolgoztam, ha én egy lány , nő vagyok, akkor já rábotálá tocsno, az orosz mindíg kiírja, hogy én, a magyarban ez nem fontos. Szépet építettem pedig így van. já sztroilá kraszivüj dom, mondjuk egy szép házat építettem, ha fiu mondja, akkor já sztroil kraszivüj dom, én építettem egy szép házat. Ha mi, ti, ők mindegy ilyenkor milyen neműekről van szó, tehát, hogy fiuk, lányok, akkor is mindig mü sztroili kraszivüj dom. íén oroszul tanultam.
2012. aug. 2. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Jó azt értem, hogy ha nincs főnév a mondatba akkor hozzám kell igazítani.

De ha van főnév, és különbözik az én nememtől...pl nőnemű vagy semleges nemű.

Akkor is hozzám kell igazítani?


Mert van a múlt idejű igének semlegesnemű változata is ezért nem értem....

2012. aug. 2. 16:31
 7/18 anonim ***** válasza:
Ha valaki másról van szó, hogy dolgozott, akkor ahhoz a személyhez igazítod, tehát pl. azt akarod mondani, hogy az apukám dolgozott, akkor ő férfi, tehát így mondjuk, írjuk, moj otyec rábotál, ha az anyukád dolgozott, akkor pedig, mojá mama rábotálá, mert az apa hímnemű szó, az anya pedig nőnemű, tehát itt nem terólad van szó, hanem valaki másról, azért igazítod ahhoz a szóhoz, főnévhez, személyhez.
2012. aug. 2. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Pl Én dolgoztam az irodában.


Itt ilyenkor nem számít hogy az iroda milyen nemű? Akkor sem ha én más nemű vagyok? Akkor az irodához kell igazítani?? vagy hozzám?

2012. aug. 2. 16:40
 9/18 anonim ***** válasza:
Azért van semlegesnemű változata, ragja is az igének múlt idejű ragozás esetén, mert vannak az oroszban semlegesnemű szavak, pl. okno, ablak, vagy gyerevo, fa, ha jól emlékszem, tehát tudjuk mondani azt, hogy az ablak kinyílt, csak nem jut eszembe az ige, de úgy kell mondani, hogy -lo legyen a vége.Tehát az a lényeg, hogy az oroszban három nem van, így az ige múlt idejű ragozásában megjelenik a három nemre vonatkozó rag, lá, l. lo, és a többes szám könnyű, mert ott nem kell a nemre figyelni, mindig li a rag. Remélem érted, kérdezz, ha valami nem világos.
2012. aug. 2. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Az "Ablak kinyílt" ez oké. Az ukránban is 3 nem van.


De pl : Az ablak semleges nemű, én hímnemű.

Kinyitottam az ablakot.


Akkor itt az ablakhoz kell igazítani akkor LO, vagy hozzám, és akkor sima L?

2012. aug. 2. 16:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!