Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem tanultak meg rendese...

Miért nem tanultak meg rendesen beszélni a cigányok?

Figyelt kérdés
Itt vannak közel 600 éve és nem tudták rendesen átvenni a kiejtést, sőt, magát a szókincset? Iskolába járnak, tv-t néznek, köztünk élnek annyi éve, de semmi változás.

2012. okt. 21. 09:24
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
73%
Főleg a családi környezet számít a nyelv megtanulásánál. Sok nem cigány, de tanulatlan család se beszéli az irodalmi magyart. Ez nem származásfüggő (bőrszín értelemben).
2012. okt. 21. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
79%

Ha megnézed a kérdéseket, válaszokat, itt is láthatod, mennyi ember nem tud magyarul. Sem beszélni, sem írni..

Nem hiszem, hogy azok mind cigányok lennének...

2012. okt. 21. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
69%

Azért, mert számodra az a rendes, amit Te beszélsz. Számukra meg az a beszédmód jelenti a közösséget, a természetes beszédet, az édesanyjuk úgy beszélt hozzájuk.


Ajánlom, menj el vidékre; valószínűleg meglepődve fogod tapasztalni, hogy színtől függetlenül mennyien nem úgy beszélnek, mint a híradóban.

2012. okt. 21. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Van egy ismerősöm,aki szakácsnő egy iskolában.Ő mesélte,hogy sokszor barkóbázik velük,mert nem érti mit akarnak.A beszéd kialakulásában nagy szerepet játszik a család is.Sokszor én sem értem,hogy mit beszélnek a felnőtt(!) cigányok.
2012. okt. 21. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Ugyan már srácok. Falun lakom én is, sok a cigány, vannak Roma Napok, Roma Önkormányzat, szóval nem 2-3 van. Vannak normálisan beszélő cigányok, tény, de van, aki olyan kiejtéssel mondja a magáét, hogy el sem hinnétek, hogy van ilyen. Pedig aztán beszél az magyarral is, nincs akkora klikkesedés minálunk. Tanult iskolában, minimum 8 évet, együtt élt a magyarokkal és itt azért a többség tud normálisan beszélni.

A dolgot azért vetettem fel, mert nem rég láttam egy videot Avasról, Miskolc egyik városrészéről és felvetődött, hogy vajon miért ez? 600 év! Mások, például a kunok annyira beleolvadtak, még a saját nyelvüket is elfelejtették. Ott vannak a svábok. Beszélik a németet, de a magyart is szépen. Lehetne ezt még sorolni, de a többivel nem igazán találkoztam még az életem során, hogy megemlítsem.

2012. okt. 21. 13:25
 6/16 anonim ***** válasza:
47%

Nézz, ha ennyire nem érted (főleg azt nem, amit írunk), akkor ajánlom vesd bele magad a szociolingvisztikába. Rájössz aztán, hogy közel sem egyedülálló jelenségről van szó, hanem teljesen természetes.


Egyébként én olyan magyarral is találkoztam, akinek alig értettem a beszédét.

2012. okt. 21. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
26%

Ahogy a többiek írják, amit otthon hallanak, úgy beszélnek. Akár cigány, akár nem.

Mint pl. a tájszólások. Szeged az ö betűjével, van ahol a-val, van ahol á-val beszélnek. Oda születik az ember, ott nől fel, olyan kiejtéssel hallja a szavakat, tehát ő is úgy ejti őket. Nagyon sokat számít a környezet.

Egy példa: édesapám Nagykőrösről való, de már fiatal korában elkerült onnan. Testvére, édesanyja ott maradtak, ők ö betűvel beszélnek, édesapámnál pedig semmiféle tájszólást nem lehet hallani.


Visszatérve a cigányokra, a környezeten kívül, még a másik ok, hogy az egyik leg hagyományőrzőbb, és saját kultúrájához hű nép.

2012. okt. 21. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Ian Catman ***** válasza:
31%

3-mal értek egyet. Nekik ez a "rendesen", mert így szocializálódtak. Miért nem tanultak meg "rendesen" Szabolcsban, Hajdúban, Nógrádban, a Vajdaságban, Felvidéken, Erdélyben....stb. a nem-cigányok? Ezt miért nem kérdezed?

És miér nem érti egymást egy Frankfurti, egy Bonni és egy Zürichi német? És miért nem "rendesen" beszél a BBC pakisztáni származású hírolvasója? És miért nem tanul meg "rendesen" egy Louisinai, új-mexikói, kanadai, ausztrál, skót, új-zélandi, Wales-i stb. angolul?????

Mi a "rendes"?

És a budapestiek miért nem tanultak meg rendesen beszélni?

(Lőrincze és Grétsy professzorok szerint is létezik olyan, hogy budapesti tájszólás.)

Szóval mi is a rendes? Amit te annak tartasz, ugye?

...Az más, hogy miért káromkodnak.

És miért káromkodnak a magyarok is általában?

Lehetne még ragozni.

2012. okt. 22. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Ezek, amiket felsoroltál, mind-mind tájegységhez kötöttek, ráadásul nem is kis egységekről beszélünk. Na de ha már említetted, kegyetlen nagy különbség van például az erdélyi és a cigány akcentus között, szót sem ejtve az állítólagos budapesti tájszólásról, amit említettél. Rendes beszéd a közhasználatban használt nyelv és kiejtés. Ezt oktatják többnyire az iskolákban, így beszélnek a TV-ben. De én nem is a székely, felvidéki és a felsorolt megyék kiejtéséről beszélek, mert ezek nagy egységek! Átívelőbb az akcentus. Míg a cigányok köztünk élnek, velünk járnak iskolába, a TV-be kizárólag magyar kiejtéssel hallanak beszélni embereket (kivéve a jóöreg Mónika Showban :)). 600 év, csak úgy mondom.
2012. okt. 22. 19:40
 10/16 anonim ***** válasza:
0%

"600 év, csak úgy mondom."


- Már harmadszorra olvasom ezt a 600 évet. Tudod, 600 éve a magyarok is egészen máshogy beszéltek.

Azt meg láthatólag nem tudod felfogni, pedig harmadszorra írom, hogy minden etnikumra jellemző, hogy a kevésbé asszimilálódott csoportok jobban ragaszkodnak a saját kiejtésükhöz, lásd páldául olasz és spanyol amerikaiak. Ez nem a cigányok selejtessége, hanem egy szokványos szociolingvisztikai jelenség. A kunok beolvadtak, elvesztették kulturális öntudatukat a nyelvükkel együtt. A cigányok NEM, sőt.

2012. okt. 22. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!