Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szerintetek miért nem tudja a...

Szerintetek miért nem tudja a legtöbb magyar ember helyesen ragozni az ikes igéket?

Figyelt kérdés
Pl: nem eszek hanem eszem, vagy nem iszok hanem iszom)?
2009. aug. 17. 16:14
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
65%

ez kedves kérdező, bizony nagy-nagy pofáraesés...


[link]

2009. aug. 17. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/fogyokurak__egyeb-kerdesek__36..


Gondolom kérdező,te voltál az a hozzászoló,aki a fenti kérdésbe belekötött...Jó neked hogy ilyen problémáid vannak.Én is eszek,iszok,alszok,és ha nem is tetszik,nem fogok,és nem is tudok és nem is akarok változtatni rajta,mert így tetszik!Nekem túl sznobos,és kpényes hangzású az eszem-iszom-alszom!

Ennyi erővel beleköthetnél,hogy ki hogy szólítja apját-anyját: anya-anyu,apa,apu?

Ki hogy szokta meg,és hogy szereti!

2009. aug. 17. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező! Az ikes ige és a visszaható ige (külön írva)nem ugyanaz! Az igaz, hogy minden visszaható ige ikes, pl mosakszik, fésülködik, de fordítva már nem: nem minden ikes ige visszaható, pl játszik, eszik (nem magát eszi!). Az sem igaz, hogy a visszaható igéknek nincs alanyi ragozásuk, épphogy csak az van nekik, és tárgyas nincs, mert nem állhat mellette tárgy, az igefajtában benne van, hogy a cselekvés tárgya maga az alany, nincs külön tárgy.

Ami pedig a kérdést illeti, úgy látszik, sokan nem tudják, még a válaszolók közül se, hogy az ikes igék egyes szám első személy alanyi ragozásban szabályosan -m ragot kapnak, tehát bizony az "eszem" a helyes nemcsak a tárgyas ragozásban. Számomra pont az hangzik rosszul, hogy "eszek", csakhát a nyelv változik, erőszakkal nem lehet a szabályokat betartatni. Régen még az egyéb módú alakjaiban is kettévált az ikes és az iktelen ragozás pl "Aki nem dolgozik, ne is egyék", feltételes módban pedig egy archaikus népballadából "Sem enném, sem innám, csak ágyba feküdném." Ez szép volt, sajnos ma az egyszerűség, gyorsaság a szempont, nem a szépség.

2009. aug. 17. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
52%

Én mindig az eszek, iszok formát használom.

A köznyelvben szerintem mindegy, mit használunk.

Egyébként sokszor hallottam már, hogy ez a forma csúnya, meg helytelen, nem magyaros, stb., DE lehet, hogy azon a helyen, abban a régióban, azon a nyelvjárási területen, ahol az így beszélő ember felnőtt, mindenki így mondja. Hiszen vannak nyelvjárások is.

Nagyobb gond az, amit főleg a pestiek használnak (legalábbis én úgy vettem észre, hogy ott a leggyakoribb): tulajdonnevek előtt névelők használata - beszéltem A Petivel, hogy van A Kati, satöbbi, satöbbi...Na ez borzalom. Bocs, tudom, nem ide tartozik, de ez már kikívánkozott belőlem:)

Egyébként meg olvassatok nyelvészek publikációit, nagyon érdekesek:)

2009. aug. 17. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

az eszek, iszok, alszok, ma már nem hiba

a nyelv változik

2009. aug. 17. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
65%

továbbá kedves kérdező, nincs olyan, hogy a nyelvet helyesen használni, vagy így kell beszélni

a nyelv a mienk, nincsenek kőbe vésett szabályok, amiktől tilos volna eltérni

úgy formáljuk, használjuk, változtatjuk, ahogy nekünk tetszik

ha elterjed megmarad, egyre többen használják, ha nem, akkor kiveszik a nyelvből

2009. aug. 17. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 Odin777 válasza:
75%

szerintem mert már nem megszokott,meg kifacsartul hangzana nem?

pl mit csinálsz most

1, eszem -mármint mit?

2, eszek - általános


vagyis ha az elsőt válaszolnám akkor tényleg tárgyilagos lennék ,meg akkor ez lenne a válasz : eszem egy kenyeret ,de röviden ez csak eszek...

2009. aug. 17. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenki válaszát, de úgy vélem a válaszok többsége nem a feltett kérdésre vonatokozik. Azt a kérdést, hogy az eszek vagy az eszem a helyes egy másik kérdésben is megvitatták már( http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__219505.. A mai nyelvhasználatban elfogadott de nem helyes az eszek alak használata. Aki választékosan és szépen szereti használni a magyar nyelvet az továbbra is azt mondja, hogy eszem. A kérdésem inkább arra vonatkozik, hogy a miért kezd kihalni a magyar nyelvből a régebben teljesen elfogadott és mindenki által használt igeragozás.
2009. aug. 17. 20:57
 19/19 anonim ***** válasza:
62%

ahogy kihalt a többi, kihal ez is

nézd meg hogy irt Petőfi, Arany

ma már senki nem ír, beszél így, még választékosan sem - max modorosan

a nyelv változik, régi dolgok eltűnnek, újak jönnek

ezzel együtt neked nem kötelező átvenni az új szokásokat, de nem is ítélkezhetsz felette

2009. aug. 18. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!