Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért írják rengetegen nagy...

Miért írják rengetegen nagy kezdőbetűvel azt, hogy neki, hozzá, tőle, neked, hozzád, tőled, veled, vele, velük, nektek stb?

Figyelt kérdés
Én ettől idegrohamot kapok. Pláne amikor megláttam, hogy egy autóüvegező cég azt is nagy kezdőbetűvel írta, hogy önrész. Na, az volt mindennek a teteje.

2013. jan. 15. 23:44
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
94%
Önrész. Gurulok a röhögéstől. :D
2013. jan. 15. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
27%
Én azt szoktam általában nagy betűvel írni, de nem mindig, hogy Te, Neked, Nektek, Ön. Nem tudom miért.... így tanultam meg.
2013. jan. 16. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
42%
Ez egy eltúlzott udvariassági formula, modorosság és helytelen írásmód. Ha így tanultad, akkor rosszul tanultad.
2013. jan. 16. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Én is modorosságnak gondolom, de annyira sokan csinálják már, hogy én érzem hülyén magam néha, hogy én nem teszem.
2013. jan. 16. 00:33
 5/14 torrent.neked ***** válasza:
100%

Ha eltúlzottnak, modorosságnak tartod, az szíved joga, de nem "helytelen", ne vezesd félre, jól tanulta, van lehetőség ilyesmire, lásd AkH.149.:

"(...) Azokat a közneveket, névmásokat és névmási szerepű határozószókat, amelyek a megszólított személyére vonatkoznak, szöveg belsejében általában kisbetűvel kezdjük: Légy szíves, barátom, látogass meg minket! Arra kérem (a) tanácselnök elvtársat, szíveskedjék ügyemet kedvezően elbírálni. Bárcsak itt lehetnél te is! Valószínűleg önöket is érdeklik fejlesztési terveink. Örökké hálás leszek neked a segítségedért. Melegen érdeklődött irántatok. Stb. – Fokozott tisztelet kifejezésére azonban az ilyen esetekben nagybetű is alkalmazható: Szeretném, Apám, ha nem értene félre. A legfőbb érdem az Önöké. Szeretnék mindig Veled lenni. (...)"

(Az OH is megerősíti ugyanezt – tehát a választható használatot – a 144. oldalon.)


A Önrész valóban díjnyertes. :-)

2013. jan. 16. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
78%
Utolsó, végre egy hasznos hozzászólás. Naugye hogy nem helytelen.
2013. jan. 16. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Ok, értem. De ha mindig így írják, akkor pont az a funkció sikkad el, hogy fokozott tiszteletet fejezzünk ki.

Továbbá díjnyertes szerintem a Velem, Engem, Nekem, Én írásmódja is. :)

2013. jan. 16. 09:54
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Önrész, neee :D

Nyomatékosításként szoktam a Te/Veled/Neked alakokat használni, de csak magánjellegű üzenetekben. Szerintem személyesebb így. Viszont attól én is falnak megyek, amikor az én/nekem/velem és társai nagybetűvel szerepelnek, az már egoizmus.

2013. jan. 16. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 mustafa33 ***** válasza:
100%
Levelezésben használt tiszeteletet kifejező udvariassági formula. Sajnos, hogy ma túlzottnak és modorosságnak tekintik. Igaz az udvariasság és tisztelett manapság régies fogalom és úri csökevény.
2013. jan. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
80%
Egy levélben nyilván helye van annak, hogy "az Önök vállalatával stb", de fórumokon nyáladzóan mesterkélt, modorosan műmájer f_szkodás. Azt sugallja az írója, hogy én aztán de milyen hihhhhetelenül tisztelem minden embertársamat! Aztán, ahogy a nagy hazug mondta: lószart mama!
2013. jan. 18. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!