Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi az oka, hogy igénytelenek...

Mi az oka, hogy igénytelenek vagyunk a magyar helyesírással szemben?

Figyelt kérdés
Az kérdezők, válaszolók abszolút igénytelenek a helyesírásra. Alapvető szabályokat nem ismernek, nem alkalmaznak, fogalmazni nem tudnak. Ha ezt szóvá tesszük, megemlítjük, maximálisan fel vannak háborodva. Ez nem csak erre az oldalra vonatkozik, hanem az összes internetes oldalra. Ez lenne a "terendi"?

2013. okt. 5. 07:32
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Csak a fiatalság színvonalát mutatja. Minél gyorsabban nyomogatni a telefon gombjait, csak ez a lényeg.
2013. okt. 5. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
79%
Mert nincs általános iskolában helyesírás óra, nem tanítják meg a gyerekeknek, hogy ez fontos dolog (felnőttként álláskeresésnél nem fogják érteni, miért van az, hogy elküldtek több száz önéletrajzot és motivációs levelet, de sehová nem veszik fel őket). Az kellene inkább, nem kötelező hittan meg ilyen marhaságok, amik teljesen szubjektívek és a szülő dolga lenne őket megtanítani.
2013. okt. 5. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 yuda ***** válasza:
67%

Megmosolyogtalak.

Félre ne érts, távol áll tőlem, hogy kritizáljalak, és nem is tenném, ha nem te kezded....de idejössz fejet tágítani és "Az"-zal kezded a mondatod "A" helyett és a trendit terendinek írod. :D

Ló legyen a talpán, aki biztosít arról, hogy ez csak elütés, nem helyesírási hiba. :D

2013. okt. 5. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
77%

Ennek semmi köze a helyesíráshoz, a magyar helyesíráshoz pedig végképp nincs köze. Ez a világon mindenütt felmerül, nem magyar privilégium és mindenhol van rá ember - mint itt most te - aki ezt szóvá is teszi.


Ezzel csak azt nyilatkoztatod ki magadról, hogy (legalábbis ebben a dologban bizonyosan) képtelen vagy az érme másik oldalát is figyelembe venni.

Valahogy úgy képzeld amire gondolok, hogy bemész Rejtő Jenő egyik elképzelt kocsmájába és ott felhívod mindenki figyelmét arra hogy: - Uraim, nem illik a padlóra köpni!


Most őszintén, van ennek értelme? Te mentél oda, ha nem tetszik amit látsz kilépsz és becsukod magad után az ajtót.

Ráadásul ez nem jelenti azt, hogy akik ott a padlóra köpnek azok egy elegánsabb helyen is ezt tennék, lehet jobban viselkednének mint te.


Pl. ide irogat 11 éves gyerek aki fél órán át fogalmazza azt a két és fél mondatot amit meg szeretne kérdezni, hogy ez minél helyesebben hangozzon. Te meg odamész és jól rátromfolsz a 30 évnyi előnyöd birtokában. Van ennek értelme?

Vagy mivel otthon ülsz a kényelmes billentyűzet elött el sem tudod képzelni mi a gond az ékezetekkel és minden egyébbel. Mert nem tudod elképzelni hogy valaki futtában a troliról küldi az üzenetet egy ékezet nélküli vagy német nyelvre beállított mobiltelefonról.

Küldj nekem egy sms-t, aztán én visszairok neked miért nincs ékezet, miért nincs tördelés és helyes elválasztás, érted.


Egy ilyen fórumon feleslegesen vered az asztalt, követeld meg ennél magasabb szinten, blogokon, internetes hírportálokon, ott már teljes mértékben elvárható.

2013. okt. 5. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Ez nem csak a magyarral van így, minden nyelvben vannak helyesírási buktatók...SŐT! Örülni kéne, hogy az ékezeteket sokan használják, nem pedig ekezet nelkul irnak...látogass el egy szlovák vagy lengyel fórumra, nagyon sokan nem használják a karaktereket (csak ezekről tudok véleményt írni, mert ezzel a 2 nyelvvel sokat találkozom). Szóval itt valamivel jobb a helyzet, ennek ellenére elég sokan az alapvető szabályokat sem ismerik, bár ezeket nem is nagyon tanítják! Nagyon keveset foglalkoznak a helyesírással az iskolákban, annyiból áll az egész, hogy futólag átnézik a gyerekek, esetleg leírják a füzetbe, és ennyi! Nem gyakoroltatják velük, mert a mondatelemzés sokkal fontosabb, mint a helyesírás...sokkal fontosabb tudni, a határozók fajtáit, mint pl. a -val, -vel rag kapcsolódását, vagy a földrajzi nevek írását...(az utolsó mondat irónia volt, remélem mindenkinek leesett)
2013. okt. 5. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
90%

Az a baj, hogy én ezt nem csak fiataloknál tapasztalom, hanem felnőtteknél is. Nagyon sok felnőtt ember sem tud helyesen írni, és most nem a húszon-, hanem a harminc-negyvenévesekre gondolok. Rettenetes és borzadály, ahogy a mai napig leírnak teljesen alap szavakat helytelenül. Számomra mindig is fontos volt a helyesírás, de nekem sem sikerül mindig mindent helyesen írni, betűzni, szóval nem én vagyok a mumus a fórumokon, aki ijesztget a helyesírási szabályzattal.


Persze, nem csak magyar divathullám a "rószul irok hejesen" vonal, mert minden egyes országban nagy probléma, hogy a fiatalok tudása egyre csökken, de ott legalább nem törlik el még a kötelező nyelvtant, arra hivatkozva, hogy már vannak netes helyesírás-ellenőrző programok is, és hogy divatjamúlt helyesen írni.

2013. okt. 5. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Ez a kérdés tényleg fejtágítás lenne? Akkor az én fogalmazásommal és szövegértésemmel is baj lehet. Én a fejtágítást úgy értelmeztem eddig, hogy olyan ismeretekhez jutok közben, amelyektől okosabb leszek, „tágabb” lesz a fejem. „Az kérdezők” valóban elütöttem, de némi jóindulattal, akár helysírási hibának is felfoghatod. Köszönöm, hogy figyelmeztettél, legközelebb jobban oda fogok figyelni! Bár ennyi hiba lenne a többiek szövegében is… A trendi, szándékos volt. Idézőjelbe is tettem. Ezt nem magyarázom tovább…

A második válaszolót, nem tudom miért pontoztátok le? A én „zöld kéz” értékelésemmel is csak 51%-os lett. Tényleg ennyire fontos a hittan? A saját nyelvünknél is? Aki így érzi, csak templomba járjon! Mi a „francnak” iskola! Hinni bután is lehet nem? Sőt…


Itt nem követelek semmit! Kérdezek. Véleményekre vagyok kíváncsi. Egyébként nincs olyan megkülönböztetés sehol, hogy: fórum bugyutáknak, meg :fórum igényesebbeknek. Valaki azt mondta, ez nem „magyar óra”! Nem az! Magyar órák azért vannak, hogy itt ne legyen probléma! Ott is van, itt is van! Itt, a magyar fórumokon is vannak. Vannak rosszabb helyek? Vannak olyan helyek, ahol fel is pofoznak, ha megszólalok? Vannak! ...és ti azért harcoltok, hogy az is olyan legyen?


Alapvető hibákra gondoltam! Ilyenek: „mien?, „elakarok menni”, „lenne e kedved”, „le megyek, el teszem”, „elenuk, meletuk”. Olyan kérdések, olyan válaszok, amelyek tartalmáról, értelméről még fogalmam sincs, mert nem értem. /Természetesen ez adódhat(na) a hiányos ismereteimből is!/

Itt sem teszik, a blogokon sem teszik, a hírekben sem tetszik!


Ami a legjobban nem tetszik, hogy aki kiáll mellettük, még engem is kioktat: miért nem értem meg őket? Hoppá! Itt azt látom, hogy ő is megért egy réteget, de nem engem! Őket ne bántsam, értsem meg őket, de ők nem értenek meg engem! Tehát ebből a szempontból egyformák vagyunk, kritizálunk, csak nem egy oldalon állunk!

2013. okt. 5. 09:26
 8/18 anonim ***** válasza:
77%

Ez nem igaz, egyáltalán nem vagyunk egyformák, hisz én a te oldaladon állok mégis képes vagyok egy méternél messzebb nézni és nem vagyok hajlandó beleesni az általánosítás hibájába.

Te és az első két(?) válaszadó csípőből ezt tettétek. A fiatalok miért ilyenek, a mai fiatalok, bezzeg mikor én.. stb. Vigyázz ezekkel a közhelyekkel azt javaslom, mert párszor fenékre fogsz ülni a meglepetéstől. A mai fiatalok nagyon is okosak, sokkal képzettebbek mint az előző generáció és ez igy lesz még bizonyosan nagyon sokáig a jövőben is.

Az hogy néha lazulnak, kitombolják magukat még nem jelenti azt hogy buták lennének, max. annyit hogy ez téged irritál. És mivel téged ez irritál te fogod magad begyalogolsz Rejtő Jenő kocsmájába és nekiállsz rendet tenni.

Hát... mit lehet erre mondani? Hajrá.

2013. okt. 5. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Második vagyok. Én a hittanra egyáltalán nem azt mondtam, hogy nem kell, csak épp nem az iskolára tartozik, ahogyan az erkölcs tanítása sem, pláne nem kötelező jelleggel. Ez agymosás, nem oktatás. Ezek szubjektív dolgok, mindenki máshogy vélekedik róluk (igen, az erkölcsről is, nem csak a hitről), és a szülők feladata lenne otthon megtanítani a gyerekükbe kicsi koruktól fogva, nem heti 1 órában az iskolában, ami ráadásul egy röhej, mert a pedagógusok, akik tanítják még csak nem is képzettek. Mi értelme akkor az egésznek?

A helyesírást viszont nagyon is fontos lenne tanítani, el kellene várni a diákoktól, hogy mindig figyeljenek oda rá. Tőlünk, emlékszem, alsóban elvárta ezt a tanító nénink, nem csak magyarból járt pontlevonás a dolgozatban a hibás írásért, hanem más tantárgyakból is. Nem azért csinálta, hogy jól kitoljon velünk és más tantárgyból is emiatt legyen rosszabb jegyünk, hanem hogy belénk rögzüljön, hogy nem csak magyarórán fontos odafigyelni az igényes írásra, hanem az élet minden területén. Ez lenne az iskola feladata, szomorú, hogy épp ezzel nem foglalkozik az oktatás, minden mással pedig igen. És sajnos az is igaz, hogy ez nem csak Magyarországon, hanem külföldön is komoly probléma, ami még ráadásul a nyelvtanulóknak is rossz. Külföldi emberekkel való beszélgetéssel, fórumozással stb. olyan jól lehetne játszva idegen nyelveket tanulni, de úgy sajnos nem lehet, ha nem tudnak írni az emberek...

2013. okt. 5. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Légyszíves megjegyezni, hol utaltam én a korra, korosztályra!

Amit nem írtam le, csupán a saját fantáziád alapján ítéltél meg, nem vállalom! Az biztos, ha így értetted, annak oka van! Így "csípőből" mindenkit elmarasztaltam! Sajnos a matematikához több közöm van, mint a politikához, így másképp értelmezem a lényeget is...

2013. okt. 5. 10:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!