Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi az oka, hogy igénytelenek...

Mi az oka, hogy igénytelenek vagyunk a magyar helyesírással szemben?

Figyelt kérdés
Az kérdezők, válaszolók abszolút igénytelenek a helyesírásra. Alapvető szabályokat nem ismernek, nem alkalmaznak, fogalmazni nem tudnak. Ha ezt szóvá tesszük, megemlítjük, maximálisan fel vannak háborodva. Ez nem csak erre az oldalra vonatkozik, hanem az összes internetes oldalra. Ez lenne a "terendi"?

2013. okt. 5. 07:32
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Én a hittanra mondom, hogy ne legyen kötelező! Lassan visszacsúszunk a középkorba! Ha így haladunk, máglyára kerül, aki nem dicsőíti a keresztény istent! Miért kell az én gyermekeimnek, unokáimnak egy időben meggyőzően felelni az "egy igaz istenről" és az "ősrobbanásról" ??? A magyar nyelvet, pedig csupán hiányosan tudja! Szépen, lassan ez is dicsőség lesz?
2013. okt. 5. 10:19
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem egészen, mert itt két hozzászólás is érkezett a konkrétan fiatalokról és amiket példának felhoztál azok is - jellemzően - a fiatalok 'hibái'. Én például nem is mondanám minden esetben hibának, inkább trendinek, stílusnak, egyfajta jelzés, hogy az olvasó behatárolhassa ki is irkál, ez jelenség is az internet egyik hozadéka, ráadásul emészthető oka is van.


Ha pedig ragaszkodsz ahhoz hogy te nem csak a fiatalokat pécézted ki akkor a helyzet még rosszabb az én véleményem szerint. Újfent bizonyitod, hogy csak egy oldalról vagy képes szemlélni a világot.

Ide irnak fiatalok, irnak gyerekek, idősek, olyan idősek akik 10 éve nem ragadtak tollat és olyanok is akik évtizedek óta külföldön élnek és 20 éven át nem volt akihez magyarul szólhattak volna.


Erre te jössz az egyetemi végzettségeddel és jól kioktatod őket. Nekem ez nem tetszik ebben a dologban, hogy te szeretnéd ha mindenki helyesen irna azzal nincs semmi baj. A baj azzal van hogy nem a megfelelő helyen várod ezt el az emberektől és van egy picit olyan jellege (az én olvasatomban, amit tudok hogy néha szélsőséges) ennek a dolognak mintha felnőttként beállnál az ovisok közé focizni aztán mondogatnád nekik hogy jaj de béna.

2013. okt. 5. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Szerintem ez nem igénytelenség. Azt vettem észre, hogy aki szépen ír és helyesen fogalmaz, az intelligensebb. Ez alatt nem helyesírási hibákat értek (pl. j vagy ly), hanem amikor valaki az utálom szót útálomnak írja, amikor egyértelmű, hogy rövid!
2013. okt. 5. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim válasza:
0%

Kedves Nyelvtannáci!

A nyelv nem egy konstans rendszer,az emberekkel,a divattal,az aktuális kor szerint változik.

A helyesírás nem "szentírás".Nincs kőbe vésve.Leegyszerűsítve annyi történt,hogy először Kazinczy,majd az MTA vett egyfajta stílust,és azt tette meg standardnak.

A helyesírás szintén folyamatosan változik.Nem ok nélkül adnak ki időnként új helyesírási szótárat.

És jó ha megjegyzed,hogy az a helyes,amit a nyelvhasználók alkalmaznak.

2013. okt. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Igen, itt mindenki nyelvújító, és mindenki konzervatív tuskó, aki helyesen ír!? Szerintetek, akik kiálltok mellette... Ez azért van, mert sohasem tanultatok meg helyesen, jól semmit, de csak úgy tudtok "kiemelkedni", ha lekiabáljátok azokat akik tudnak valamit. Sajnos ez tényleg trendi! Nem többet tudni igyekeztek, hanem leverni azokat, akik többet tudnak. Így is lehet csúcsra jutni, ettől lesz igénytelenebb a világ...
2013. okt. 5. 21:50
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Újfent csúsztatsz, nem az lett neked irva hogy ezt ne csináld, hanem azt hogy ne itt. Sőt, még az sem lett mondva hogy ne lenne igazad, csak annyi hogy ez itt szélmalomharc és ha arra képes vagy akkor ajánlott néha a sorok közt is olvasni. Szóval nem lettél elnyomva, feleslegesen képzeled magad a keresztre.


Van sok olyan fórum ahol ha helytelenül irsz ki valamit a moderátor egyszerüen törli és slussz. Ne félj, ott mindenki helyesen és érthetően fogalmazva ir, ott ez elvárás, ott már lehet követelni.


Mint egy étteremben, a házigazda dönti el nála mi az elvárás. Ha elegáns, gyertyafényes vacsorára vágysz, ahol késsel és villával esznek akkor buta döntés begyalogolni egy talponállóba. Illetve mehetsz oda is, csak ha úgy döntöttél te ide mész be, akkor az a minimum, hogy nem kezded el verni az asztal hogy ez neked nem is tetszik.

2013. okt. 6. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

A rossz általános íráskészség fő okának azt látom, hogy kevesen és keveset olvasnak. Aki sokat olvas, ösztönösen megtanul helyesen írni, jól fogalmazni. Erre az internet kevésbé alkalmas, mert sok a rövidítés, lol, wtf, btw és társai, hangulatjelek, ha kell, ha nem nagybetűs személyes névmások, sőt, Bennetek, Nektek, Rólatok stb. Ilyen a nyomtatott irodalomban, könyvekben nincs.

Persze mondható az, hogy van egy afféle nyelvezete az internetes hozzászólásoknak, de ez nem ok arra, hogy ne tudjunk helyesen írni.

Az is igaz, hogy a nyelv, a helyesírási szabályok változnak, no de nem úgy, hogy én nem tudom, hogy írják az adott szót, s ezért pl. így írom: mijen, ijen, ojan. Ja, nem így helyes? De hát a nyelv szabályai nincsenek kőbe vésve! Én meg így írom, tehát nekem így helyes. Ez kényelmes álláspont.

2013. okt. 6. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 andreandi ***** válasza:
HakapesziM, egyetértek. A nagybetűs személyes névmásoktól a falra mászom. Egyesek szerint a tisztelet (ó!) jele, de nem helyes.
2013. okt. 7. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!