Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A jössztök miért helytelen?

A jössztök miért helytelen?

Figyelt kérdés

Azt mondják h a jöttök a helyes, de miért?

te jössz

ti jössztök

Tudom h rossz, de nem a jössz a szótő? A jött az pedig már múlt időbe van még is a jöttök az jelen időbe van. Ezt nem értem.



#nyelv #helyes #jöttök jösztök
2014. márc. 24. 21:33
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
94%
Mert az SZ-nek hasonulnia kell
2014. márc. 24. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
94%

"nem a jössz a szótő? A jött az pedig már múlt időbe van"


A szótő a jön. A jössz az az egyes szám második személyű alak.

jár - jártok

megy - mentek

jön - jöttök (az n hasonul t-vé, nincs itt semmi "sz".)

2014. márc. 25. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Itt Nyíregyen is folyamatosan azt mondják, hogy jösztök, meg a jövő időt is érdekes fejezik ki.

Amúgy a jön ige rendhagyó ige, itt található a helyes ragozása: [link]

2014. márc. 25. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Igazából én is átálltam arra h "jöttök" szót használom, de mindig kijavítottak h jösztök és már gondolom megkérdezem h h is van ez. Hát ilyen ez a Szabolcs ország. :D
2014. márc. 25. 15:15
 5/21 anonim ***** válasza:
20%

Azért mert nem a jöSSZtök a helyes, hanem a jöSZtök.

első válaszoló! egyátalán nem muszály hasonulnija..

második! ha a E/2 személynél hosszú SZ van akkor hogy ne lenne SZ a T/2 személyben? egy hosszú betűt nem lehet csakúgy kivonni és átalakítani egy másikra. és szerinted a E/2 személyben n betű van?? gondolkozzál már egy kicsit..


és harmadik! az a ragozási táblázat meg egy szar kamu. attól hogy az álszent pestiek úgy mondják az nem jelenti azt hogy helyes is. K-magyarországon más a szótár ami lehet hogy helyes is.


Te jöSSZ! Ti jöSZtök! (ha pedig jöttök lenne akkor ez úgy hangzana hogy: Te jöT Ti jöTTÖk)


kedves kérdező! a Jösztök a helyes!

2014. máj. 21. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
72%

Dehogy helyes. Mindenütt jöttök, pedig megfordultam jó pár helyen az országban, de csak itt Szabolcsban használják ezt az alakot.


A másik ami kiakaszt, az a "mehetel", "ehetel", "ihatol", "hozhatol", mehetsz, ehetsz, ihatsz, hozhatsz helyet.


Ok, hogy tájszólás, de remélem a suliban nem így tanítják errefelé.

2014. máj. 21. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
60%

Ez a leghülyébb komment amit valaha is hallottam..

először is, honnan a francból veszed hogy csak Szabolcs megyében használják ez az alakot? Én miskolci vagyok ami Borsod megyében van és itt is egyaránt a jösztököt használják (az egész megyében) meg voltam már Hajdú megyében is ahol szintén a jösztököt használják megmég ottvannak a székelyek,palócok és az erdélyiek is. úgyhogy miről is beszélünk??

Másrészt, a "jösztök" egyaránt helyes mint a jöttök.

És harmarészt, a szavak amiket felsoroltál közünk sincs hozzá..

2014. máj. 21. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

kijavított szavak: szólás,ezt*


előző vagyok.

2014. máj. 21. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
65%
Ezeken kívül egész K-Magyarországon a "jösztök"-öt használják, főleg belvárosokban. de vannak tájszólások is amiket úgy használnak hogy: gyüsztök vagy gyüttök. a gyüsztököt DK-Magyarországon, a másikat meg dél Magyarországon használják mondjuk Szegeden. de még Heves megyében is elvan terjedve a jösztök csak hogy tudd.
2014. máj. 21. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
75%

Úristen, 5/9 legalább az ostobaságodat ne vidd tovább azzal, hogy még te oktatsz ki másokat...


A jöNNI ige szótöve a jöN (tudod, le kell vágni az igéről a "-ni" szócskát, és jobb esetben megkapod...).

Na most ez az "-n" a második személyek esetében teljesen hasonult a rag mássalhangzójához.

Mit is jelent ez?

Itt egy kis ragozás és magyarázat:

Én jövök (itt valamiért kiesett az "n")

Te jössz (itt az lenne helyesen, hogy jönsz, de az hülyén hangzana, ezért lett az "n"-ből is "sz")

Ő jön (nem kell nagyon magyarázni)

Mi jövünk (ez követi az E/1-es alakot)

Ti jöttök (jöntök lenne, de megint hülyén hangzana, ezért az "n" megint hasonult kicsit, tudod nagyokos ez elég gyakori a nyelvünkben...)

Ők jönnek (csak, hogy teljes legyen)


Ebből megláthatod, hogy miért is HELYES az, hogy jöttök. A jösztök forma csupán ELFOGADOTT (van különbség), úgy mint az evvel és avval alakok, amik megint csak nem helyesek, mert a "-val/-vel" rag teljesen hasonul, nem úgy, mint a többi ragnál, amik nem hasonulnak, ezért a magyar nyelv hasonulási szabályának értelmében az ez és az szóban előforduló "z" hang hasonul, például ebben, abban (vö. *ezben, *azban).


Hogy lásd az összefüggést is, leírom neked a határozatlan személyragokat nem ikes igéknél:

Én ...e/o/ök (pl.: látok)

Te ...sz vagy ...e/o/öl (pl.: látsz, főzöl, és ugyebár jössz ebből *jönsz)

Ő ...- (zérómorféma)

Mi ...u/ünk (pl.: látunk)

Ti ...(o)tok/(ö)tök (pl.: láttok, jöttök ebből *jöntök)

Ők ...nak/nek (pl.: látnak)


A jöttök pedig nem a múltidejű alak. Az igaz, hogy a jön múltideje jött (megint csak drága hasonulásunk eredményeképpen nem jönt), de ez T/2-ben jöttetek!

Remélem, segítettem valamit. :)

2014. máj. 22. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!