Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Valaki elmagyarázná az angol...

Valaki elmagyarázná az angol igeidők használatát?

Figyelt kérdés
Sehogy nem értem meg. Pl.: I had brown hair. Ez befejezett múlt világos, na de akkor You were a student. Miért nem helyes a You had a student (vagy helyes?), mikor most nem vagyok diák?

2014. dec. 30. 19:56
 1/6 anonim válasza:
100%

Mielőtt egyáltalán belekezdenénk az igeidőkbe, tisztázzuk a have és be ige jelentését :)

be - tehát jelen idejű ragozott alakjában am, is, are - jelentése létezik, létezik -> például I am a student, magyarul Diák vagyok.

have - birtoklást fejez ki, például: I have a student. (Van egy diákom-> tehát "birtoklom" azt a diákot)

Az első mondat Past simple alakja: I was a student (diák voltam)

A második Past simple alakja: I had a student (volt egy diákom)

Első Past Perfect: I had been a student. (diák voltam)

Második Past Perfect: I had had a student. (volt egy diákom)

Tehát a képlete had + ige 3. alakja

Próbáltam elmagyarázni, amennyire tudtam, bocsi, ha lenne kérdésed nyugodtan írj privátban.

2014. dec. 30. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"I had brown hair"

Szerintemez sima múlt: Barna hajam volt.

Ha igeidőkről beszélünk, akkor az igére vagy létigére vonatkozik. Ebben az esetben a had (have) igeként funkcionál, birtoklást jelent és sima múlt időben van. Ha a perfect formákra gondolsz, akkor ott a have/had mellett külön áll egy ige/létige, amire vonatkozik, és ott nem birtoklást jelent, hanem egy nyelvtani formula.

I had brown hair. - A had-hez nem kapcsolódik itt ige.

I have cut my hair. - Itt a cut (vág) kapcsolódik hozzá, tehát itt a have a present perfectet jelöli, nem a birtoklást.


A present perfecthez egy kis segítség:

- Tegnap levágtam a hajam.

- Levágtam a hajam.

A magyarban is érezhető a különbség, bár nálunk mindkettőt sima múlt idővel fejezzük ki. Az első mondat egy konkrét eseményre vonatkozik, ami a múltban történt. Megtörtént, kész, ennyi a történet. A második is egy eseményre utal, de a lényeg, hogy most (PRESENT perfect) le van vágva a hajam. Tehát nem a vágás ténye a lényeg, hanem hogy most hogy néz ki a fejem. Ezért van, hogy a present perfect mellé nem szabad időhatározót tenni. (Néhány speciális kivételtől eltekintve.)

- I cut my hair yesterday.

- I have cut my hair.


(Csalóka példa volt, mert a cut mindhárom alakja cut, de az első példánál múlt idejű alak, a másiknál meg a harmadik alak, a "past participle" van. Csak itt most mindhárom alak "cut".)


Másik példa:

- I ate the cake. - Megettem a sütit, valamikor a múltban. Azt jelenti, hogy nem hagytam ott, hanem szépen benyomtam. Pl. mikor egy sztorit mesélsz.

- I have eaten the cake. - Megettem a sütit, szóval most üres a tányérom. Köszönöm, jól esett, jöhet a kávé.

2014. dec. 30. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönet nektek!
2014. dec. 30. 21:49
 4/6 anonim ***** válasza:

Még pár példa, ha belefér. :)


- I was in London.

Vagyis Londonban voltam, ekkor és ekkor. Általában egy konkrét időpontra vagy időtartamra vonatkozik.


- I have been to London.

Annyit jelent, hogy már jártam Londonban. Tök mindegy mikor, de MOST olyan ember vagyok, aki túlvan a londoni úton.


A második esetben a "have" után a "be" harmadik alakja van. (be / was-were / been)


Az ige lehet a "have" is akár.

- I have had my new car. - Megvan az új autóm.

Az első have a present perfect miatt van ott, a második a birtoklást jelenti, és az igeidő miatt harmadik alakba kerül. (have / had / had)

Have <ige/létige 3.alak>


- I had had my new car. - Már megvolt az új autóm. Ugyanaz, mint az előbb, csak past perfect, az egészet áttoltuk a múltba.

Had <ige/létige 3.alak>

2014. dec. 30. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nagyon pongyolán fogalmazva:

A simple past igeidő azt jelenti, hogy csináltam valamit, a present perfect meg hogy túl vagyok rajta. Mindegy mikor vagy hányszor, csak hogy megtörtént, már átestem rajta.

2015. jan. 2. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi!
2015. jan. 4. 14:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!