Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy tudnék megtanulni kínaiul?

Hogy tudnék megtanulni kínaiul?

Figyelt kérdés
Van olyan internetes oldal, mint pl a duolingo, ahol nyelvet (kínait szeretnék) lehet tanulni? Vagy valamilyen lehetőség?

2015. febr. 7. 21:45
 1/3 Ezeöccá ***** válasza:

Szia, ha van a közeledben Konfuciusz Intézet, mindenképp érdemes először ott érdeklődni. Keress rá az interneten, lakóhelyedhez hol található a legközelebb. Egy tanfolyam a legjobb módja a nyelvtanulásnak.


Ha ez nem menne, akkor természetesen próbálkozhatsz egyedül is, de az nagyon nehéz lesz. A legtöbb nyelvoktató szoftver nem tér ki fontos részletekre, nem magyaráz túl sokat. A papagájszerű ismételgetés meg nem nyelvtanulás. A kínai nyelv kiejtése és írását jobb tapasztalt ember segítségével elsajátítani, aki tudja, hogy mire kell odafigyelni és meg tudja válaszolni a kérdéseid. A színes gombok nyomogatása max. kiegészítő része az eredményes nyelvtanulásnak, nem ebből áll.


Az elején rengeteget kell gyakorolnod majd a kiejtést, mire egy jó képet kapsz a kínai nyelv hangjairól és megfelelően tudod képezni az összes magán-, mássalhangzót és hangsúlyt, addig hetek vagy hónapok telhetnek el, jó esetben. Ismertem olyan embert, aki velem együtt kezdett tanulni és még a 5. tanfolyamon sem értette, hogy a szavak szótagjait mindig az előírt hangsúly szerint kell kiejteni és nem össze-vissza "danolászni".


A kínai írást ugyanúgy jobb tanár mellett tanulni, aki elmagyarázza a vonások irányát, sorrendjét, megtanítja melyik írásjelnél, jelrészletnél mire kell figyelni, hogyan tudsz jeleket kikeresni a szótárból. Nem láttam még olyan programot, ami ezt elmagyarázta volna, pedig fontos, akár nyomtatott akár számítógépes szótárral dolgozol.


Nagyon fontos, hogy legalább középszinten menjen az angol, nem túl sok és nem túl jó tananyag érhető el magyar anyanyelvűeknek. Van 1-2 szótár magyarul is, de ha lehet, ezeket én sem használom.


A nyelvtan nem lesz nehéz, de azért jó gyakorolni és sokszor pont ehhez kell a legtöbb magyarázat, vannak olyan sajátosságok, amikhez kell némi "érzéket" fejleszteni, a kínai nyelvben nincsenek igeidők, sokszor elhagyják az alanyt és vannak olyan szerkezetek, amiket példák és magyarázatok nélkül nem ért meg az ember.


Ha egy héten tart egy órát a tanár, még akkor is kell legalább napi 1-1 órát gyakorlásra szánni, ha haladni akarsz. Tapasztalat szerint először nehéz és érdekes a kínai (amíg le nem küzdöd a kiejtés nehézségeit és az írás alapjaival tisztába jössz), aztán "könnyű" eljutni társalgási szintig, onnan viszont megint nagyon nehéz, végeláthatatlan szókincsfejlesztés, folyamatos olvasás, gyakorlás. A kínai nyelvtudás tényleg csak ott kezdődik, amíg eljutsz oda, hogy a való életben (=Kínában kínaiakkal) is tudsz kommunikálni és nem csak a "lebutított" "babaszerűen" lassan kiejtett tankönyvi hanganyagokat érted).

2015. febr. 8. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
57%

你好!


Kezdésnek szerintem ez jó: [link]


Van magyar nyelvű oldal is, egy alapszint elsajátítására az is megfelelő:

[link]

[link]


Internetes oldalakat ezeket ismerem, és persze az előbb említett [link] -t.


És javaslom, hogy előbb ezeket tanulmányozd, és ha tényleg nagyon akarod, akkor rendelj könyvet, de ne itthonról, mert amit magyar nyelven kiadtak, az semmire se használható.


Mondjuk nekem segített, hogy évekig laktam kollégiumban egy kínai lánnyal, tőle is sokat tanultam. De idővel egy tanár vagy egy tanfolyam tényleg szükséges a rendes tanuláshoz. Egyébként szerintem nem olyan bonyolult, mint látszik, ha nagyon szereted tanulni. Én a hanzikat is pár nap gyakorlás után úgy megtanultam, hogy két hét múlva is emlékeztem rá, még ha közben rá se néztem.


Én nagyon sok éve tanulom, egyszerűen odavagyok érte, mind a kiejtéséért, mind az írásáért. Sokan őrültnek is tartanak miatta, de kit érdekel. Ha neked tetszik, ne riasszon el az, hogy másoknak mi a véleménye róla. Van értelme tanulni, én nyáron egy szállodában azért kaptam meg az állást, mert kifejezetten kínai tudással rendelkezőt kerestek, pedig recepciós tapasztalatom nem volt, a rajtam kívül jelentkezőknek pedig több éves, csak épp kínaiul egy szót se tudtak. Szóval hajrá!

2015. márc. 1. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Vagy ezeket tudom még ajánlani, kezdésnek nagy segítség mindegyik:


[link]


[link]


[link]


De ha társalgási szintnél feljebb akarsz menni, tényleg érdemes beszerezni egy nyelvkönyvet, nekem ezeket ajánlották anno, de még én se vettem meg, szóval nem tudok róla mit mondani:


[link]


Az ELTE-n pedig a New Practical Chinese Reader-t használják, ehhez a munkafüzetet netről le is tudod tölteni, viszont a tankönyv ára olyan 8200 HUF körül mozog, és ez csak az első kötet, egyébként 3 részes.


[link]


[link]


Én javaslom, hogy először nézd meg a leggyakoribb hanzikat, azokat gyakorold, írd ki a kiejtésüket, és ha már van egy bővebb ismereted, utána állj neki a szavaknak. Persze alapmondatokat, mint a bemutatkozás meg a köszönés nem árt mindjárt megtanulni, de a nyelvtant tényleg csak akkor érdemes elkezdeni, ha van már egy alap szókincsed, hogy az egyszerűbb mondatokat is megértsd.

2015. márc. 2. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!