Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Megtanulhatok folyékonyan...

Megtanulhatok folyékonyan beszélni idegen nyelven felnőttként is?

Figyelt kérdés
Ezen lehetne veszekedni, de itt, ebben a kérdésben most a folyékony alatt a következőt értem: angolul gyerekkorom óta tanultam, azon őőőő meg "izé" nélkül tudok random dolgokról beszélni, ha nem jut eszembe egy szó, biztonsággal körbe tudom írni más angol szavakkal, és ha más nyelveken elbizonytalanodom, az angol az, amire megkérem e a velem beszélőt, hogy váltsunk. Már ha persze nem magyar az illető. Angol az a nyelv, amin biztonságosnak érzem a beszélést. Még 2 nyelven tanultam, most maradjunk az egyiknél, mert a másikat csak kényszerből. 3 éve kezdtem, de hatalmas szünetekkel (1 év szünet volt a legtöbb), ha egymás mellé rakom az időtartamokat szünet nélkül, akkor kevesebb, mint 1 évnyi tanfolyamra jártam adott nyelvből. De a beszélés, hallás nem megy. Mindig őőőő-zök, elgondolkodom, a grammatikai nemek egyeztetése pici időbe telik. Szívesen tanulok nyelveket, nem állnék meg ennél, de ha elég energiát ráfordítok, sokat beszélek (kommunikáció központú tanfolyamra járok most), meg tudok tanulni ezen a nyelven is úgy, hogy úgy menjen, mint az angol?
2015. okt. 27. 22:00
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok. Amiket felsoroltál, hogy kiegészítenéd vele a tanulást, nagyon jó ötletek. A második nyelvemet az angol után, amit Magyarországon tanultam meg nyelvtanárral, én is így tanultam. Nagyon sok olvasás, eleinte gyerekregényekkel kezdtem, mellette interneten néztem videókat, filmeket. Érdemes Vágó Istvánra hallgatni, aki azt mondja, hogy úgy tudsz jól megtanulni egy nyelvet, ha "teljesen elmerülsz benne". Ez valami olyasmit jelent, mint amit írtál, hogy megpróbálod minden lehetséges csatornán (látás, hallás, olvasás) az adott nyelvet magadba szívni. Azt, hogy "nem tankönyvekből" kell tanulni, olyan emberek szokták mondani, akik kimentek egy országba nyelvtudás nélkül, és ott az utca emberétől megtanultak, ez is lehetséges, de nálad ahogy írtad, nem jön szóba (mellesleg akik így tanulnak, azok általában baromi jól beszélnek, de nem tudnak utána pl. egy levelet helyesen megírni).

Nyaralni azért jó elmenni abba az országba, aminek a nyelvét tanulod, ha van rá pénzed és lehetőséged, és ott keresni kell minden alkalmat, hogy helyiekkel beszélj. Nekem ez bevált. Nem gond, ha nem tudsz kimenni hosszabb időre külföldre, a fenti módszerrel meg fogsz tudni tanulni beszélni így is.

Persze, hogy marad akcentusod! Nekem minden nyelvből van, amit beszélek. Hogyne lenne! Nem szégyellem. Törekszem arra, hogy minél jobban utánozzam az anyanyelvi beszélőket, de ez soha nem fog sikerülni. De nem is baj! Mivel kétszer is éltem (élek) idegen országban, és mindenhol voltak helyi barátaim, sokat beszélgettem velük erről a témáról. Ők ezt nem látják olyan drasztikusan, mint mi, magyarok, ugyanis mi ahhoz vagyunk hozzászokva, hogy a magyar az csak és kizárólag úgy jó, ahogy a tv-ben beszélik. Akinek tájszólása van, az gáz, azt ki kell nevetni. Mivel nem sok külföldit ismerünk, aki megtanult magyarul (Fekete Pákó? :) ), így ahhoz se vagyunk hozzászokva, hogy valakinek akcentusa van. De a nagyobb országokban ez nem így van: egész máshogy beszél egy dél-amerikai, mint egy spanyol, egy bajor, mint egy észak-német, stb. Ezért ők eleve hozzá vannak szokva ahhoz, hogy mindenkinek más a kiejtése. Nekem mindig azt mondták, hogy a lényeg, hogy meg lehessen érteni és hogy lássák, hogy törekszel azért a jó kiejtésre (aki szándékosan nem is próbál helyesen beszélni, hanem még rájátszik az akcentusára - volt ilyen kollégám -, azt azért nem nézik jó szemmel). Még egy tanács: ha majd eljutsz olyan szinte, hogy anyanyelvi beszélővel tudsz beszélni, akkor, ahogy az utolsó írta, kérd meg, hogy javítsa a hibáidat. A legtöbb embernek ezt mondani kell, mert ha megértik, amit mondasz, általában nem akarnak megbántani azzal, hogy kijavítanak. De ez neked nem jó.

2015. okt. 28. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Akarmit teszel megmarad az a brutalis magyar akcentusod, amirol felismernek mindenhol a vilagon

A "hángérijen ekszent. rekognájzeböl vörldvájd"



Én nem az akcentusra gondolok, hanem a beszéd folyamatosságára, de amúgy szerintem nem beszélek ennyire magyarosan angolul. Persze azt sem állítom, hogy tökéletes a kiejtésem. De ezt nem is tartom gondnak. Semmi baj az akcentussal szerintem.

2015. okt. 28. 12:50
 13/18 A kérdező kommentje:
Utolsó: köszönöm a hosszú, részletes választ. Amit az akcentusról írtál, azt én is így gondolom, szerintem a nagyobb nyelvek beszélőinek nem furcsa, hogy másoknak akcentusa van. Megnyugtatott a többi írásod, köszönöm.
2015. okt. 28. 12:58
 14/18 anonim ***** válasza:
Azt nem Vágó mondta, hanem Lomb Kató.
2015. okt. 28. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Oké, elhiszem, hogy a mondás Lomb Katótól származik, én egy Vágóval készült interjúban olvastam, aminek csak ezzel a részével értettem egyet, mert azt is mondta benne Vágó, hogy 25 éves kor felett már teljesen reménytelen megtanulni egy nyelvet. Az utóbbi csak úgy igaz, hogy anyanyelvi szinten és akcentus nélkül reménytelen. Jól, folyékonyan megtanulni viszont simán meg lehet, csomó ilyen ismerősöm van. A kérdező célja pedig a folyékony beszéd, nem pedig az anyanyelvi szint. :)
2015. okt. 29. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:
Az anyanyelvi szint kérdése is olyan dolog, amiről tudtommal különböző vélemények vannak, de valóban - én folyékonyan szeretnék megtanulni. Köszönöm a válaszokat.
2015. okt. 29. 11:41
 17/18 anonim ***** válasza:

Nekem három tapasztalatom van az emberiség elenyészően kis hányadát megfigyelve:

1. A nyelvtanulási készség annyira személyre szabott, hogy csak na.

2. Motiváció nélkül Bubó doktor tézise lép életbe: nincs eredménytelen kísérlet, ha másnak nem, elrettentő példának jó lesz.

3. Barázdáltabb aggyal sokszor nehezebb az önkifejezés, mert tovább tart, míg az ember az adott nyelven utoléri a saját gondolatainak bonyolultsági fokát.


Nálad, mivel nem ez az első nyelv, az 1. pont nem játszik. Bár... Ebbe azért belekotor oldalról a motiváció (hiánya).

2015. okt. 29. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Hát az se mindegy, hogy tanul valaki. van, aki csak magol, de ő is elmondhatja magáról, hogy megtanult egy nyelvet. (Ő talán MEGtanulásnak veszi, hogy van nyelvvizsgája.)
2015. okt. 29. 23:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!