Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Német birtokoseset képzése...

Német birtokoseset képzése elöljárószóval. Hogyan helyes?

Figyelt kérdés
Sokszor hallom, hogy a németben a birtokos esetet von+D szerkezettel fejezik ki. Ez mikor lehetséges? Nekem egyszerűbb lenne, mint a genitív szerkezet használata, de hát nem kívánságműsor... :)

2015. dec. 3. 09:03
 1/5 schamuelson ***** válasza:

Az én németkönyvemben ezt találtam erről:

A "von" elöljárószó:

Die Familie von Günther lebt in Deutschland. Günther családja Németországban él.

Tulajdonnevek esetében a birtokviszony kifejezésére használjuk.


Beszélt nyelvben főként olyankor hallom, ha nehézkes az "-s" utána ragasztásával kifejezni a birtokviszonyt. Pl.: Tina szobája - Tinas Zimmer, de Tomas szobája, hm?


Továbbá a "von" más esetben (ugyanúgy Dat. vonzattal) azt jelentheti, hogy -tól, től, -ról, -ről.

2015. dec. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Egyre inkább átveszi a birtokos eset szerepét a von+Dat. Lásd az elöljárószókat. Korábban sokkal több Genitivvel álló volt, amelyek Dativ vonzattal állnak most. Hogy mi az oka? Talán mert egyszerűbb. Úgy mint neked.:-)

Nyilvánvaló, iskolában, nyelvtanfolyamon a Genitivet is meg kell tanulni.

2015. dec. 4. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, folytatni akartam...

A tulajdonnevekkel álló birtokos szerkezetet pedig nem lehet kifejezni csak kétféleképpen, ahogy első írta.

A birtokos -s végződést kap: Cornelias Tasche

Ha a tulajdonnév s-re, sch-ra ß-re z-re x-re végződik, akkor a beszélt nyelvben nem használható.

Ebben az esetben von-nal képezzük: das Buch von Max.

Írásban lehet: Max's Buch, mert ott látható a birtokosra utaló -s.

Példa még: die Wohnung von Familie Müllers

2015. dec. 4. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Rick Mave ***** válasza:
100%

Nagyon jó válasz, a lényegre tökéletesen rátapint, a nyelvtani összefüggést pedig jól elmagyarázza.


Annyit tennék csak hozzá, hogy a Genitiv-et nem csak illik megtanulni az iskolában, meg a nyelvórán, hanem illik használni is, mi több, csak azt "illik". Míg "hivatalosan" továbbra is csak a Genitiv-es birtokos eset a helyes, ezt az élet valójában rég felülírta. Már sok nyelvész azt vizionálja, hogy a Dativ kigyilkolja a német nyelvből a Genitiv-et. Csak hadd idézzem Bastian Sick, egy népszerű iró/előadó könyvcímét: "Der Dativ ist dem Genitiv sein Tod".


Ja, egy apró korrekció: "Die Wohnung von Familie Müller" (és nem "Müllers"). Vagy pedig "Die Wohnung der Müllers"...

2015. dec. 4. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen, köszönöm a kiigazítást. Mind a két példát le akartam írni, aztán meggondoltam. :-)
2015. dec. 5. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!