Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Helyes ez a megfogalmazás...

Helyes ez a megfogalmazás így? "Lehet jönni a másik kasszához is. "

Figyelt kérdés

2016. máj. 12. 14:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
6%
Persze, miért ne lenne?
2016. máj. 12. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

mert szerintem helytelen.

Lehet jönni ehhez a kasszához is.

Lehet önni a kettes kasszához is.

Lehet menni a másik kasszához is.

Lehet menni ahhoz a kasszához is.

EZEK HELYESEK.

2016. máj. 12. 14:22
 3/12 anonim ***** válasza:

Akkor bp 99 százaléka helytelenül beszél, mert itt mindenki úgy mondja : add oda (add ide helyett).


Egyébként van olyan helyzet, amikor helyes lehet a kérdésben szereplő mondat.

2016. máj. 12. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
63%

Az a helyzet hogy a nyelv nem alkalmazkodik az onkentes nyelvtanrendorok – sokszor teljesen hibas – levezeteseihez, sem pedig az agressziv megmondom-a-tutit mentalitashoz.


Peldaul az itteni esetben az “egyik/masik” nem jelol ki iranyt vagy poziciot (mint az itt/ott), igy nem feleltetheto meg a “jonni IDE / menni ODA” parossal. A kasszas neni szmszogebol nyilvanvol hogy “lehet jonni” a megfelelo, hiszen o hovja magahoz a vevoket, de ugyanakkor nem egyertelmu, hogy miert kene a sajat kasszajat ugy tekinteni mint “az egyik”, miert nem lehet o “a masik” kassza. A “masik” szonak nincs iranykijelolo funkcioja.


Vagyis siman ertelmes az, hogy:

Az a kassza az egyik, en vagyok a masik, azaz (ide) lehet jonni a masik kasszahoz is.

2016. máj. 12. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
21%

Igen, lehet helyes.

Elég érdekes, mert a "jönni" a saját szemszögéből van - a "másik" pedig a vevő szemszögéből.

2016. máj. 12. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
89%

Na mondjuk, hogy beindítanak egy új kasszát, az eladó még a két kassza között van, de még nem ült be a saját helyére.

Maga falé hívhatja így a vevőket.

Ekkor teljesen helyes.

2016. máj. 12. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
Istenem, ez a véget nem érő görcsölés, hogy egy teljesen hétköznapi mondatban biztosan van valami helytelen...
2016. máj. 12. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat!

A 6-ik tetszik a legjobban. De van még azért 1-2..

És IGEN; szeretnék helyesen beszélni MAGYARUL, mert szerintem beletartozik a kultúrába, és az alapintelligenciába a helyesírással együtt.

Szép napot mindenkinek!

2016. máj. 12. 21:37
 9/12 anonim ***** válasza:
22%

"szeretnék helyesen beszélni MAGYARUL"


Két alma van az asztalon, az egyik előtted, a másik előttem. Te beleharapsz abba, ami előtted van, kukacos, lerakod. Én erre azt mondom, "gyere ide, egyél nyugodtan a másikból".


Vagy: két kutya van, az egyik melletted, a másik mellettem. A melletted lévő megharap, én erre azt mondom: "gyere ide a másikhoz, ez nem fog bántani".


Ezek bizony egy teljesen helyes MAGYAR mondatok, mert az egyik-másik szópár, ahogyan a 4. (és nem "4-ik") leírta, nem jelölik ki az érintett tárgy helyét a beszélőkhöz képest. A "másik" egyszerűen azt jelenti, hogy "a kettő közül nem az, amiről eddig szó volt" (akár kimondva, akár utalás szintjén).

2016. máj. 12. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
40%
Szerintem nem az almák térbeli elrendeződése okozza a gondot. Legyen a kukacos az illető előtt és legyen zöld, a nem kukacos előtted és legyen piros. Vegyük a mondatot, hogy gyere, egyél nyugodtan a pirosból. Egy teljesen felesleges információtöbblet volt, hogy piros. Elég lett volna annyi hogy gyere, egyél nyugodtan ebből. Szerintem ez okozza a furcsaságot, csak a piros helyett a másik szót használjuk.
2016. máj. 13. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!