Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Alice csodaországban eredetibe...

Alice csodaországban eredetiben vajon (angol) gyermekek számára hány éves kortól érthető?

Figyelt kérdés

Csak alapfokon értem az angolt, de az lejött, hogy nem csupán a szójátékai, meg pl a politikusok kifigurázása okán nyakatekert a nyelvezete, hanem ettől függetlenül is, helyenként.


Emiatt fogant meg bennem a kérdés: vajon hány éves kortól érthetik az angol anyanyelvű gyermekek ezt a mesét? Mert hogy tíz éves kor alatt -attól tartok- kicsit nehezebben.


Kérdésfeltevésem célja, h az angolul jól értők véleményezzék sejtésemet, miben tévedek és miben nem, valamint hogy szerintük hány éves kortól ajánlható eredetiben, angol anyanyelvűek számára?


A sejtésemet -miszerint relatíve nehéz a nyelvezete itt-ott- rögtön az eleje felé található sorok is alátámasztják:


"So she was considering in her own mind (as well as she could, for the hot day made her feel very sleepy and stupid), whether the pleasure of making a daisy-chain would be worth the trouble of getting up and picking the daisies, when suddenly a White Rabbit with pink eyes ran close by her."


Az egyik klasszikus fordításban már jóval egyszerűbbb a nyelvezete, mégis mit sem csorbít az eredeti lényegén:


"Hát csak ült-üldögélt, s azon törte a fejét, már amennyire tőle telt - mert a rekkenő hőségtől egészen elálmosodott és megbutult -, hogy jobb volna fölkelni pitypangot szedni és füzért fonni belőle, amikor hirtelenül elsurrant mellette a piros szemű fehér Nyuszi."


Hadd emeljem ki az ominózus, nyakatekert mondatrészt:


"whether the pleasure of making a daisy-chain would be worth the trouble of getting up and picking the daisies"


Te jó ég... ha ezt egy 8 éves angol gyerek érti, akkor dobok egy hátast... Vagy mégis érti egy átlag angol 8 éves??


ELLENBEN teljesen rendben levőnek, és szerintem egy 8 éves angol gyermek számára is érthetőnek, sőt, mondanivalóval bírónak vélem a szerző nyelvi leleményeit, szójátékait, pl hogy a főhős olykor félreérti a szereplők homonimáit. Vagy pl amikor a politikusokat figurázza ki a szerző, hiszen azt nem kell értenie a gyereknek, hanem csupán elég, ha felntűnik neki, hogy a tévében is hasonló módon, öncélúan nyakatekerten fogalmaznak angolul egyes politikusok (" "In that case," said the Dodo solemnly, rising to its feet, "I move that the meeting adjourn, for the immediate adoption of more energetic remedies-" "Speak English!" said the Eaglet. "I don’t know the meaning of half of those long words, and what’s more, I don’t believe you do either!" ").



2016. júl. 16. 12:59
 1/5 Bruce Chiarelli válasza:

A Scholastic könyvkiadó szerint "Interest level: Grades 2-5", "Grade Level Equivalent: 5.9", szóval egy 6. osztályos, 11-12 éves szinten van a szöveg összetettsége, szókincse, de mégis inkább fiatalabb gyerekeket fogja érdekelni a mese, mindegy hogy értenek-e mindent, ami benne van.


Amerikában nőttem fel, ott tanultam ovitól egyetemig, szerintem ez közel áll a valósághoz.


[link]

2016. júl. 19. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, jöhet még. :)
2016. júl. 19. 11:18
 3/5 anonim ***** válasza:
Egyes feltételezések szerint Lewis Carroll a pszichedelikus drogok hatásait írta meg az Alice-ben. Mivel nagyon sok szakkönyvet olvastam sámánizmusról, ahol a droggal vagy egyéb mód előidézett transz a sámánszertartás gerince, ezt én is alátámasztom. Túl sok köze nincs a mesékhez, viszont felnőttként remek olvasmány, a mágikus realizmus egyik előfutára. Előtte azért javallott elolvasni minimum Joan Halifax "Sámánhangok", és Piers Vitebsky "A sámán" c. művét.
2016. júl. 19. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi neked is a választ. :) Na de... mi előtt javaslod elolvasni...? Ezt nem értem pontosan. :)

Egyébként osztom véleményed abban, hogy az igényesebb, mese kategóriába sorolt irodalmi művek java része a felnőttek számára is íródott, vagy netán kifejezetten felnőtteknek - legfeljebb látszatra mesék ezek.

2016. júl. 19. 22:00
 5/5 anonim ***** válasza:
én is a 8 éves korhatárra tippelek:D
2018. júl. 17. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!