Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Egyetértetek velem a nyelvszép...

Ay carramba! kérdése:

Egyetértetek velem a nyelvszépségben?

Figyelt kérdés
A magyar nyelvet mondják sokan a legszebb nyelvnek. (Tudom, ez már a szajkó csőréből is folyik, mint a vízfolyás). Utána is jártam, és megpróbáltam egy igét (ír) az összes lehetséges formában felírni. Igaz, ez nem egyszerű, így még nem is értem a végére... De már több mint 150-l járok! (!!!!!!!!!!!!!!!!!)

2017. jan. 5. 19:58
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem jó elfoglaltság az, hogy ilyeneket gyűjt ki. Semmi baj nincs ezzel, valószínű igaza van a kérdezőnek.
2017. jan. 7. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

"Akkor pontosítok:

(Valószínűleg) A magyar nyelvvel lehet a legkomplikáltabban, legkifejezőbben leírni a mondanivalónkat, és ez a nyelv tartalmazza a legtöbb szót minden nyelv közül.(Például a fut igének 24 szinonimája van)."


Akkor egy kis anekdóta:


"Egy néhány évvel ezelőtti göteborgi könyvvásáron történt. Egy panelbeszélgetés során arra a kérdésre, hogy miben különleges a magyar irodalom, a hazánkat képviselő Jókai Anna a következő gondolattal ajándékozta meg a közönségét: a magyar nyelv gazdagabb, mint más nyelvek. Hiszen az angollal ellentétben, magyarul nem csak az az egy szó van a helyváltoztatásra, hogy "go"...

-- ...magyarul haladunk, süvítünk, ballagunk, poroszkálunk, lépkedünk, őgyelgünk...


A beszélgetés egy pillanatra leállt, a magyar résztvevők zavartan néztek maguk elé. Végül az angol tolmács törte meg a csendet, aki blazírt arccal lefordította Jókai Anna szavait.

- ...In Hungarian one proceeds, whooshes, trudges, ambles, treads, saunters..."

2017. jan. 7. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

#9 Dehogy unatkozok! Csak érdekel a téma. Nem kötekedni akarok, de tudsz mutatni olyan idegen szót, aminek szintén ennyi, vagy esetleg több a szinonimája? (Csak érdekel).


#10 Ő, bocsi, de lehet hogy összekeversz valakivel. Nekem nem töröltek le egy kérdésemet se. (Egyébként mi volt a kérdés? Ezzel kapcsolatos?)


#12 Ez vicces volt!

Ugyanakkor:

- [link]

- [link]

- [link]

- [link]

- [link]

- [link]

- [link]

-stb...

2017. jan. 7. 21:00
 14/22 A kérdező kommentje:
#9 Több igeidő? A magyarban is 6 igeidő volt, csak 200-250 éve kezdte "elveszíteni" a másik 3 az "önállóságát", mert nem volt semmi értelmük, beolvadtak a fő-időkbe (jelen, múlt, jövő). Ugyanakkor használjuk őket a mindennapokban is, csak nem illetjük őket megkülönböztetett figyelemmel. Az angol sem fejlettebb a magyarnál ezen a téren (sem). A magyarban ugyan úgy megtalálható például az angol 4 feltételes módja. Csak a magyar nem veszi például a befejezett jelent külön igeidőnek.
2017. jan. 7. 21:19
 15/22 anonim ***** válasza:
100%

A "fut" igének magyarul 24 szinonimája van? Lehetséges.


De rendben, maradjunk a "fut" igénél és vegyük a sokak által szegényesnek, egyszerűnek, sőt primitívnek tartott angolt (röhög az osztály, de ezt most hagyjuk) .... tehát "run":


run > race, rush, spurt, scamper, sprint, jog, scurry, whisk, dart, tear, scoot, trot, hie, scud, dash, skedaddle, bolt, flash, hightail, zip, hotfoot, barrel, make tracks, shake a leg ...


Ez eddig 25, de persze ennél több van. Ennyit írtam össze részben fejből, részben némi puskázással az internetről kb. 10 perc alatt.


Amúgy nevetséges, amin lovagolsz. Csak azt mutatja, hogy fogalmad sincs más nyelvekről, mert a nyelveket ezzel a "statisztikai" módszerrel nem lehet összehasonlítani. Ha lehetne, akkor egyébként pont nem a magyar, hanem az angol lenne a befutó, az Oxford Dictionary messze a legvaskosabb szótár a világon: közel 300 ezer címszóval (kifejezések és kereszthivatkozások nélkül!), ez átlagban a 2-3-szor több, mint más nyelvekben. Viszont ha valaki kiemelez más nyelveket, akkor kiderül, hogy ahány nyelv, annyiféleképpen épiítkezik. A német nyelvre például nagyon jellemző az, hogy több önálló szóból újabb összetetett szavakat képez. Ha ezeket külön szavaknak vesszük, akkor gyorsan túllépjük akár az egy millió szót is. A török nyelvben ennek szöges ellentéteként bonyolult mondatokat lehet frappánsan egyetlen szóval, vagy egy rövid szókombinációval kifejezni. A kínai nyelvnek nem a szó, hanem a szótag az alapegysége és a szótagokat, azok végtelenül sok kombinációját, ill. ezek igen differenciált hangsúlyozását használja arra, hogy gazdagon fejezze ki magát. A finn pedig képes gyakorlatilag a "végtelenségig" ragozni slapszavakat és ezen keresztül új szavakat alkotni, ezzel pedig elvileg a világ leggyazdagabb nyelve.


Egy szónak is száz a vége: az ilyen összehasonlítások teljesen értelmetlenek. Minden nyelv egy csodálatos, szinte végtelen kifejezési lehetőségekkel bíró önálló "univerzum", egy nyelvet kiragadni és annak a felsőbbrendűségét gyerekes számolgatásokkal és ehhez fabrikált elvekkel bizonygatni a rasszizmus egy sajátságos alfaja.

2017. jan. 7. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
Nem azt mondta a kérdező, hogy felsőbbrendűbb a magyar nyelv, hanem hogy számára szebb. A szépség pedig relatív. Valakinek szép, valakinek nem. Hogy a kérdezőnek melyik nyelv tetszik a legjobban, az a magánügye, idővel akár változhat is a véleménye. Az egészből az a tanulság, hogy fölösleges összeméregetni a nyelveket. Amúgy utolsó, nagyon szépen leírtál mindent. Ahogy olvastam, lassan kedvem támadt megtanulni több nyelven is :) Kaptál tőlem egy lájkot. :)
2017. jan. 8. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:

#15 Ahogyan az utolsó is mondta: Le a kalappal! Nagyon érdekes volt amit írtál, és nagyon csattanós! :)


Furcsa, én is valami ilyesmin gondolkodtam tegnap este az ágyban. A nyelveket autóknak képzeljük el, amelyeknek a márkája, típusa, formája, és a színe is különböző. Ennélfogva nem lehet egy volkswagen jetta-t egy audi r8-ashoz hasonlítani. A legtöbb, amit lehet velük kezdeni, az az, hogy megállapítjuk, mi van meg az egyikben, és mi a másikban. Vagy hogy ez hogyan oldja meg ezt és ezt, és a másik miként ragozza amazt, és miként.


Egyébként igen, lehetett számítani arra, hogy előkerül az angol is, mint temérdek szót tartalmazó nyelv. És igen, persze az is, hogy ez a nyelv "összelopkodta" a szavait, beépítette, és esetleg átformálta azokat. A magyarra is jelentősen gyakorolt hatást a szláv, a német, a latin, és a török nyelv is. De fel kell tenni ez a kérdést: Az angolban-mint annak az államnak a nyelve amelyik a fél világot gyarmatosította-vagy a magyarban van több eredetszó? Erre (sincs) pontos válaszunk. Ahhoz töviről hegyire kellene átvizsgálni évek alatt mindkettőt.


"Amúgy nevetséges, amin lovagolsz. Csak azt mutatja, hogy fogalmad sincs más nyelvekről, mert a nyelveket ezzel a "statisztikai" módszerrel nem lehet összehasonlítani."

Nem, nem mentegetőzök. Bizonyos szinten igazad van. Nem vagyok se amatőr, se profi. De amint már leírtam, később magamtól is rájöttem, hogy erre az alapra építeni összehasonlítást, egyszerűen egy idiótaság.


Egyébként mélyen elítélem a rasszizmust, aktív vagyok a témájában itt a Gyakorikérdéseken.

2017. jan. 8. 09:27
 18/22 A kérdező kommentje:

Ez igen!

[link]

2017. jan. 8. 09:28
 19/22 anonim ***** válasza:

Gratulálok. Aki egy hangyányit is tud angolul, az tudja, hogy:


concise dictionary = (tömörített) kéziszótár


Megáll az ész, komolyan.


[link]


:):):)

2017. jan. 8. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Egyébként pedig maximálisan értékelem azt, amit #17) alatt írtál, ez jó alap arra, hogy elszívjuk a békepipát:)


Öt nyelvet ismerve (ebből 3-at nagyon mélyen, "belülről", ha úgy tetszik) meggyőződésem, hogy szinte minden nyelv rendkívül differenciált, gazdag és szinte végtelen kifejezési lehetőséggel bír. A nyelvek között persze nagy különbségek vannak abban, hogy ezt milyen eszközrendszerrel teszik (erre próbáltam példákat írni fent). Összemérni ezeket képtelenség, a legkevésbé "súlyra". Hogy lehetne például az angol elképesztő szó- és igeidőgazdagságát, szlengből és a modern médiavilágból táplálkozó ötletességét összehasonlítani a magyar vagy még inkább a finn fantasztikus "agglutáló" képességével, vagy a német vég nélkül cifrázható "szó-legójával"?

2017. jan. 8. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!