Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Van valahol eszperantó egyetem...

Van valahol eszperantó egyetem? Én nem találtam. Ha nincs, lenne értelme egy létrehozásának?

Figyelt kérdés

Nem nyelvszakra gondolok, hanem olyan egyetemre, ahol az eszperantó lenne az oktatás nyelve, és lennének ilyen hétköznapi egyetemi szakok, mint jog, orvosi, közgáz és még sorolhatnám.

Jó ötlet lenne? Mi szólna egy ilyen mellett és ellen?


2017. jan. 25. 16:19
 1/6 anonim ***** válasza:
46%
Hallgatói sem lennének, de hogyan akarnád a szakszavakat stb, eszperantó nyelven tanítani?
2017. jan. 25. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Miért ne lennének? Bár a középiskolás korosztályból nem sokan beszélik (legalábbis nálunk), egy alapozó év (a 13 osztályos gimik mintájára) alatt eljutnának olyan szintre, ami szükséges a tanulmányok folytatásához. Szakkifejezések pedig jelenleg is gazdagon léteznek a nyelvben.
2017. jan. 25. 17:07
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem tudok róla, úgy látszik, nincs rá igény, inkább anyanyelvükön tanulnak. Esetleg valamelyik elnyomott nemzetiségnek lehetne, de ezekből vajon hány eszperantista?
2017. jan. 25. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
83%
A San Marinoi Egyetem nyelve eszperantó.
2017. jan. 25. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia, igen léteznek eszperantó munkanyelvű intézmények, ha nem is teljesen abban a formában amit leírtál.


Az egyik ilyen a Poznani Egyetemen zajló posztgraduális interlingvisztika képzés, ahol két formában (1 éves és 3 éves kurzusok), eszperantó nyelven történik a képzés. Nem csak maga az interlingvisztika főtantárgy, hanem a kapcsolódó kb. egytucat egyéb tantárgy képzése is. A tavaly szeptemberben indult 3 éves képzésen több mint 20-an vesznek részt 4 kontinensről.


A másik ilyen forma az Akademio Internacia en San-marino, AIS nevű intézmény, melynek két hivatalos nyelve van: az olasz és az eszperantó. Ez nem egy hagyományos egyetem, hanem más országokban dolgozó egyetemi tanárok és professzorok tartanak a neve alatt kurzusokat különféle területen. Tehát nem hagyományos egyetemi intézmény, hanem inkább továbbképzési jellegű.


A harmadik forma az úgynevezett Nyári Eszperantó Egyetemek, amelyek alkalmanként kerülnek megrendezésre, vagy egy nagyobb eszperantó rendezvény vagy világkongresszus keretében vagy önálló formában. Ezeken szintén önálló kurzusok vannak, a vizsgákról a professzorok adnak igazolást.


A negyedik pedig a vendégprofesszorok előadásainak formája. Az egyiket például pár évvel ezelőtt komplett filmre is vette a kínai TV, majd ez kikerült a youtubra is. (Egy izraeli csillagász professzor, Amri Wandel tartott egy komplex kurzust a pekingi egyetemen, 33 előadás keretében. Mindezt persze eszperantóul.)


Szóval az eszperantó használható szakmai területeken is, a felsorolt intézményekben a csillagászattól kezdve a biológián át a számítástechnikáig nagyon sok szakág és tudományág szerepelt. Létezik eszperantó nyelvű tudományos folyóirat is (Scienca Revuo), és létezik eszperantó műszaki és tudományos internetes könyvtár is, amelyik nemrégen kezdte el összeszedni és összegyüjteni az interneten elérhető tudományos és műszaki anyagokat (Scienca kaj Teknika Esperanto-Centro, STEB).

2017. jan. 26. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nagyon jó ötlet.Nem tudom van-e, de szükség volna rá.Mi szólna mellette és ellene?Mellette az, hogy sokat tehetne az eszperantó megismertetéséért.Ellene?...
2017. okt. 17. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!