Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A románok (illetve a románul...

A románok (illetve a románul tudók) számára valóban olyan könnyű megtanulni olaszul, franciául, spanyolul vagy éppen portugálul?

Figyelt kérdés

Tudom jól, hogy a román egy újlatin nyelv. Beszélek olaszul és franciául is, s valóban viszonylag érthetőek a román szövegek, de azért közel sem olyan mértékű a hasonlóság, mint a nyugati neolatin nyelvek között.

Erdélyi magyaroknak esetleg van ezzel kapcsolatban tapasztalatuk?


2017. febr. 22. 20:49
 1/6 anonim ***** válasza:
51%

Én franciát tanultam, és bár régóta nem használom, spanyol és olasz szövegekből néha értek valamennyit, és portugál nyelven is néha felismerni vélem 1-2 szó jelentését. A párom székely, s mikor megyünk ki hozzájuk Romániába, nem mondanám, hogy románul értenék egy kukkot is.

De igen. A román nyelv talán a franciához áll legközelebb, és amit tapasztaltam, hogy a párom mindkét testvére, és a sógora is harmadik nyelvként a franciát beszéli.

2017. febr. 22. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
31%

Megint én. Hogy erősítsem a tapasztalatom, ugye én franciául tanultam 12 évig, bár nem használom több éve már, de a minap néztem egy indiai és egy mexikói bevándorló szerelméről szóló filmet, a hölgy 80%-ban spanyolul beszélt, amit feliratoztak, de meglepődtem, mert felirat nélkül is a mondandója közel 1/3-át megértettem.

A párom ugye román (székely, és csak alapszinten beszél románul, mert annyira kénytelen volt megtanulni), és a nyelvtanon érzem, hogy latin jellegű, és egy-két szó néha csiklandozza a fülem, mintha ismerős lenne, de kb. ennyi. Viszont ha valaha is meg akarnám tanulni, bizonyára előnyt jelentene, hogy tanultam már korábban neolatin nyelvet. És a tapasztalatom is az, hogy többen is beszélnek az ismeretségi körömben románul tudók főleg franciául, elvétve olaszul. A sógornőm és sógorom dolgoztak is régebben Franciaországban.

2017. febr. 22. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
76%
És ne haragudj kedves utolsó , a párod nem szokott nyakon vágni mikor székely létére lerománozod ?
2017. febr. 22. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen, sokkal könnyebb megtanulni, hiszen ugyanarról a nyelvcsaládról van szó, hasonló a ragozás, mondatszerkesztés és a szókincs nagy része.
2017. febr. 23. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
78%

Látván azt a rengeteg román orvost, ápolónőt és egyéb, keresett foglalkozású, franciául nagyszerűen beszélő román férfit és nőt, akiket a francia állam rendkívül kedvező keretek között alkalmaz, igen.

Pl. egy román orvosnak, aki elmegy egy kisebb városba vagy faluba dolgozni, lakást/házat biztosítanak, és - mivel a fiatal francia orvosok ritkán hajlandóak ilyen helyekre menni -, rengeteg adó- és egyéb kedvezményt adnak.

A képzett ápolónőkkel ugyanez a helyzet.

Ismertem egy román orvosnőt, aki egy kisvárosban dolgozott.

Négy évi működés után símán megkeresett havi 5-7000 eurót, márcsak azért is, mert a szomszéd falvak lakossága is hozzá járt.

2017. febr. 23. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
36%

Nem szokott. Férfiakat simán, engem nem! Soha nem emelne rám kezet. És nincs mit szépíteni, román állampolgár. Ő meg mikor mit mond. Néha románnak mondja magát (többnyire), vagy székelynek, magyarnak nem, táposnak hív minket... Azt viszont igen, hogy magyarabb magyar, mint mi vagyunk.

Meg hát mikor miért nyílik a bicska, ha román magyarozza, vagy ha magyar románozza... Én képtelen vagyok ezt követni, de tőlem ha zokon is veszi bármelyiket is, akkor maximum duzzog két percet. Azt mondják ugyan, az asszony nem ember, de én hozzátenném, hogy ámde emberszelídítő :D :D

És nem tudom mi volt haszontalan az első két válaszomban.

2017. febr. 24. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!